Reklama

Wstydliwy problem wielu kobiet. Rozmowa z lekarzem

Opublikowano:
Autor:

Wstydliwy problem wielu kobiet. Rozmowa z lekarzem - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Statystyki są bezlitosne - nawet co trzecia Polka zmaga się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Kobiety często wstydzą się problemu. Przeczytajcie rozmowę z ginekologami na temat tego schorzenia i możliwości jego leczenia.

Statystyki są bezlitosne - nawet co trzecia Polka zmaga się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Kobiety często wstydzą się problemu. Przeczytajcie rozmowę z ginekologami na temat tego schorzenia i możliwości jego leczenia. 

Zgodnie z zapowiedziami, publikujemy pierwszą z cyklu rozmów z lekarzami na tematy dolegliwości kobiecych. Zaczynamy od kłopotu, który dotyczy wielu kobiet, a jednocześnie jest źródłem wstydu i stresu.

O problemie wysiłkowego nietrzymania moczu (WNM) i nowoczesnych sposobach jego leczenia – rozmowa z łódzkimi ginekologami Natalią Leśnik i Wojciechem Puto

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest jedną z bardziej nieprzyjemnych dolegliwości intymnych kobiet. Problem ma wymiar nie tylko zdrowotny, ale i społeczny. Utrzymujące się schorzenie powoduje zmniejszenie komfortu życia i prowadzi do obniżenia samooceny. Jakie objawy powinny zaniepokoić kobietę? Jakie są przyczyny i czynniki ryzyka tego schorzenia?

Lek. med. Wojciech Puto: Objawem wysiłkowego nietrzymania moczu (WNM) jest niekontrolowane wyciekanie moczu z cewki moczowej w sytuacji podwyższonego ciśnienia w jamie brzusznej. Kobietę powinno zaniepokoić, jeżeli mimowolny wyciek moczu wystąpi podczas zwiększonego wysiłku fizycznego, kaszlu, kichania czy śmiechu. Powodem wysiłkowego nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni dna macicy (tzw. mięśni Kegla). Mięśnie nie kurczą się w prawidłowy sposób i nie zaciskają cewki moczowej. Przyczyną może być także rozciągnięcie pochwy i zmiana kąta nachylenia cewki moczowej.
Najczęstszą przyczyną WNM jest poród. Do pozostałych przyczyn należą m.in.: zaburzenia hormonalne (przede wszystkim nieuniknione zmiany hormonalne, z którymi każda kobieta zmierzy się po menopauzie), zabiegi radioterapii, operacje cewki moczowej, wady wrodzone.

[ZT]13466[/ZT]

W jakim wieku i jak często występuje ta przypadłość? Czy wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyczy tylko starszych kobiet?

Lek. med. Natalia Leśnik: Statystyki są bardzo niepokojące. Szacuje się, że nawet co trzecia Polka ma problem z nietrzymaniem moczu. WNM występuje u kobiet w różnych etapach ich życia. Problem dotyczy około 30% kobiet, a po 70. roku życia nawet 50% z nich. Dlatego schorzenie zaliczane jest obecnie do chorób społecznych. Najczęściej do lekarza zgłaszają się kobiety w okresie okołomenopauzalnym. Wraz z wiekiem spada napięcie mięśni dna miednicy, co przy braku odpowiedniej profilaktyki skutkuje zaburzeniami statyki narządu rodnego (obniżenie macicy i pochwy) oraz mimowolnym wyciekiem moczu podczas codziennych sytuacji. Jednak wstydliwa dolegliwość dotyka także kobiet młodszych. Wiotkość ścian pochwy i niekontrolowany wyciek moczu to problemy, które nie powinny zdarzać się w życiu młodych, aktywnych zawodowo kobiet, pragnących cieszyć się pełnią życia, również tego intymnego.

Jak można pomóc kobietom? Jakie możliwości leczenia wysiłkowego nietrzymania oferuje nowoczesna medycyna ?

Lek. med. Wojciech Puto: Każdy przypadek WNM powinien być konsultowany ze specjalistą – lekarzem ginekologiem. Rozpoznanie stawiane jest na podstawie wywiadu chorobowego i badań diagnostycznych. Jest kilka metod leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu, dobieranych zależnie od stopnia zaawansowania problemu. Tradycyjnie problem rozwiązywany jest operacyjnie. Nowoczesna medycyna oferuje terapię mało inwazyjną. Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu odbywa się przy pomocy lasera. Zabieg jest bezpieczny i nie wymaga hospitalizacji. Polega na obkurczeniu pochwy i przywróceniu cewce moczowej prawidłowego kąta nachylenia, a w konsekwencji jej normalnej funkcjonalności. My do leczenia wykorzystujemy z dużymi sukcesami laser MonaLisa TouchTM. Wiązka lasera powodując mikrouszkodzenia ścian pochwy i obszaru pod cewką moczową, powoduje ich przebudowę i wytworzenie nowych włókien kolagenowych. Dodatkową zaletą jest pozytywny wpływ na elastyczność ścian pochwy, a także jej nawilżenie, szczególnie istotne w przypadku zmian po menopauzie. Zabieg trwa kilkanaście minut, a pacjentka od razu wraca do codziennych obowiązków. Warto podkreślić, że pacjentka nie odczuwa bólu podczas zabiegu.

Proszę przybliżyć nam właściwości lasera.

Lek. med. Wojciech Puto: MonaLisa TouchTM jest najwyższej klasy laserem włoskiej firmy DEKA, przeznaczonym specjalnie do przeprowadzania zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej. Przynosi doskonałe efekty w leczeniu nietrzymania moczu, ale także w zakresie odmładzania narządów płciowych, rewitalizacji i liftingu pochwy. Jest stosowany także w celu usuwania drobnych zmian jakimi są: blizny, kłykciny czy brodawki. Działanie lasera potwierdzone zostało szeregiem badań, zarówno klinicznych, jak i histologicznych oraz ultrasonograficznych. Dzięki zastosowaniu tzw. terapii punktowej (DOT therapy) energia lasera w trakcie zabiegu powoduje mikrouszkodzenia powierzchni poddawanej terapii, wywołując jej przebudowę, określaną jako rewitalizacja. Zabiegi są minimalnie inwazyjne i bezbolesne.

Nietrzymanie moczu należy do tzw. problemów „wstydliwych”.

Lek. med. Natalia Leśnik: Nietrzymaniu moczu towarzyszą często problemy o podłożu psychicznym. Podkreśla się, że nietrzymanie moczu znacząco wpływa na funkcjonowanie w każdej ze sfer życia: sferze rodzinnej, zawodowej i społecznej. Schorzenie nie wpływa wprawdzie bezpośrednio na zagrożenie życia, ale znacznie obniża jakość życia związaną ze zdrowiem psychicznym kobiety, co objawia się poczuciem wstydu, zakłopotaniem, zaburzeniem samooceny i może doprowadzić do zaburzeń depresyjnych i lękowych.

Warto przezwyciężyć strach i jak najszybciej zwrócić się po specjalistyczną poradę, a jeśli to możliwe zdecydować się na mało inwazyjną terapię. Istotne jest, by zabiegi wykonywali ginekolodzy posiadający odpowiednie certyfikaty potwierdzające ich umiejętności oraz korzystający ze specjalistycznego sprzętu. Nowoczesna medycyna stwarza kobietom możliwość dbania o zdrowie i piękno miejsc intymnych. Warto to wykorzystać, by cieszyć się pełnią życia.

Czy laserowa terapia leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu jest już dostępna w Płocku?

Lek. med. Natalia Leśnik: Tak. Od kilku miesięcy zabiegi laserem MonaLisa TouchTM można przeprowadzać w przychodni Nasze Zdrowie. mieszczącej się przy al. Armii Krajowej 34. Jest to jedyna placówka w Płocku, w której dostępne są zabiegi nowoczesnej ginekologii przy użyciu tego lasera. Zabieg poprzedza wizyta kwalifikacyjna. Pacjentki poddające się zabiegowi muszą mieć ważną cytologię (do 6 miesięcy) i biocenozę pochwy (do 30 dni). Badania te mogą być wykonać w trakcie wizyty kwalifikacyjnej lub można przyjść ze swoimi wynikami.

Czy laserowe leczenie WNM jest drogie?

Lek. med. Wojciech Puto: Nie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysokie koszty utrzymania higieny osób z WNM (pieluchomajtki, środki kosmetyczne). Cena zabiegu uzależniona jest od planu leczenia i zależy od liczby zabiegów. Najczęściej wystarczają 1-2 zabiegi laserowe. Obecnie w przychodni Nasze Zdrowie DO KOŃCA PAŹDZIERNIKA trwa atrakcyjna promocja. Serdecznie zapraszamy.

Dziękuję za rozmowę

UWAGA! Oferta specjalna dla czytelniczek Portalu. W przypadku zakupu zabiegu laserowego leczenia WNM kwota wizyty kwalifikacyjnej (wraz z badaniami) zostanie odjęta od kwoty zabiegu.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE