Reklama

Wstrzymano pomoc finansową dla bezrobotnych

Opublikowano:
Autor:

Wstrzymano pomoc finansową dla bezrobotnych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Identyczny komunikat znajdziemy zarówno na stronie Miejskiego Urzędu Pracy, jak i Powiatowego Urzędu Pracy. O wstrzymaniu środków pieniężnych zdecydowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Identyczny komunikat znajdziemy zarówno na stronie Miejskiego Urzędu Pracy, jak i Powiatowego Urzędu Pracy. O wstrzymaniu środków pieniężnych zdecydowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Uprzejmie informujemy, że zgodnie z informacją Ministra  Rodziny Pracy i Polityki Społecznej  otrzymaną w dniu 05.07.br. , Powiatowy Urząd Pracy wstrzymuje do czasu wydania nowych rozporządzeń  wykonawczych rozpatrywanie wniosków i podpisywanie umów o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej - czytamy na stronie internetowej PUP.

Dodają również, że wstrzymano także jednorazowe środki z Funduszu Pracy na założenie spółdzielni socjalnej lub przystąpienie do niej. 

Wznowienie rozpatrywania wniosków, zawierania umów oraz realizowania naborów wniosków nastąpi dopiero wraz z pojawieniem się nowych aktów wykonawczych. Nie chodzi zatem o poziom bezrobocia.

Wycofano dwa rozporządzenia odnoszące się do bezrobotnych (w sprawie refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego, przyznania środków na działalność gospodarczą i w sprawie przyznania środków na podjęcie działalności na zasadzie spółdzielni socjalnej), co wynika z przyjęcia programu „Za życiem”. Z początkiem lipca weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw, w tym w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Są już nowe projekty rozporządzeń, które poddano konsultacjom międzyresortowym. Później, nim projekty zostaną podpisane przez ministra, trzeba będzie rozpatrzeć wszystkie uwagi. Na wypłatę środków mogą liczyć jedynie te osoby, które podpisały umowy do 30 czerwca.

Na wsparcie z MUP miało liczyć kolejne 30 osób.

– Z powodu zmiany w przepisach prawa i przy braku rozporządzeń wykonawczych trzeba było wstrzymać procedury, które zaplanowaliśmy na 10 lipca w związku z wnioskami na rozpoczęcie działalności gospodarczej - mówi nam zastępca dyrektora MUP, Daniel Olender. - Procedury wstrzymano w całym kraju. Jesteśmy jednak w stałym kontakcie z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Z naszych informacji wynika, że konsultacje dotyczące nowych rozporządzeń powinny zakończyć się do 12 lipca.

W MUP twierdzą, że to „sprawa techniczna” i środki zapewne zostaną uruchomione najpóźniej w przyszłym tygodniu. - Uprzedziliśmy już osoby zainteresowane i zapewniam, że nikt nie będzie musiał ponownie składać wniosku. Postaramy się, aby tuż po ponownym uruchomieniu środków wszystko przebiegło jak najsprawniej – zapewnia wicedyrektor. Rok temu po te środki ustawiano się w kolejce, ponieważ liczyła się kolejność zgłoszeń. Tym razem będą brali pod uwagę kompletność wniosków.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE