Reklama

Reklama

Wsparcie dla Powiatu Płockiego na zwalczanie barszczu Sosnowskiego i działania ekologiczne

Opublikowano:
Autor:

Wsparcie dla Powiatu Płockiego na zwalczanie barszczu Sosnowskiego i działania ekologiczne - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek, 15 maja 2023 roku, Starosta Płocki Sylwester Ziemkiewicz i Wicestarosta Iwona Sierocka odebrali w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie filia w Płocku dofinansowanie na działania ekologiczne. Pierwsze to dofinansowanie na „Usunięcie istniejących stanowisk barszczu Sosnowskiego na obszarze powiatu płockiego – etap III”, drugie -  „Wsparcie edukacji ekologicznej w powiecie płockim”.

Reklama

Dofinansowanie do wymienionych wyżej projektów to efekt doskonale przygotowanych przez pracowników Starostwa Powiatowego w Płocku wniosków, zaangażowania i ciężkiej pracy osób związanych z Powiatem Płockim.

Pierwsze z działań, likwidacja barszczu Sosnowskiego, to działanie cykliczne, które wymaga kontynuacji, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się tej groźniej dla zdrowia ludzi i zwierząt rośliny. By skutecznie usunąć istniejące już stanowiska i zapobiec rozprzestrzenianiu się jej na nowe obszary. Niszczenie barszczu Sosnowskiego odbywa się metodą mechaniczną i chemiczną – trzykrotnie w czasie sezonu wegetacji. W trakcie realizacji zadania jak i w celu podtrzymania jego efektów prowadzona będzie kampania informacyjno - edukacyjna polegająca na informowaniu mieszkańców powiatu i właścicieli terenów zajętych przez barszcz w zakresie szkodliwości rośliny oraz o regulacjach prawnych określających obowiązek usuwania barszczu. Na ten cel dofinansowanie wyniosło 100 000 zł.

Natomiast na wsparcie edukacji ekologicznej powiat otrzymał dofinansowanie w kwocie 150 000 zł.  Środki te przeznaczone zostaną na wzmocnienie świadomości ekologicznej młodych mieszkańców powiatu płockiego. Przewidziano m.in. utworzenie mobilnego ośrodka edukacji ekologicznej (tj. mobilna przyczepa wraz z wyposażeniem).  Mobilny ośrodek będzie łączyć edukację w formie warsztatowej z elementami interaktywnymi/multimedialnymi. W jego skład wchodzą:  kiosk multimedialny z ekranem dotykowym, tablica interaktywna wraz z projektorem oraz komputerem przenośnym, tablice magnetyczne, edukacyjna mata gumowa antypoślizgowa minimum, wielkoformatowe puzzle, edukacyjna gra planszowa wieloformatowa, interaktywne tablice przenośne, mobilne koło wiedzy, poziome tablice edukacyjne składane.

Kolejne zadanie to  przeprowadzenie warsztatów terenowych przez eksperta merytorycznego z zakresu zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska oraz gospodarki wodnej oraz  opracowanie i rozpropagowanie zeszytu edukacyjnego dostosowanego poziomem do odbiorców ze szkół podstawowych.

Mobilny ośrodek edukacji ekologicznej to niepowtarzalna szansa na możliwość przekazania wiedzy o ochronie środowiska i gospodarowaniu wodami w sposób niestandardowy z zastosowaniem innowacyjnych i nowoczesnych technik edukacyjnych. To szansa na promowanie wiedzy ekologicznej w dostępny sposób, „na miejscu” w danej placówce szkolnej, to szansa na dotarcie do małych miejscowości, gdzie dostępność do nowoczesnych form edukacji jest ograniczona, to szansa na zwiększenie świadomości ekologicznej wśród młodych odbiorców, a co za tym idzie - szansa dla środowiska na lepsze jutro.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy