Reklama

Wsparcie dla dla misjonarzy w Peru. Kupią toyotę hilux

Opublikowano:
Autor:

Wsparcie dla dla misjonarzy w Peru. Kupią toyotę hilux - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Diecezja Płocka przekazała 9 tys. dolarów na zakup samochodu na potrzeby księży misjonarzy, którzy prowadzą seminarium duchowne w Iquitos w Peru. Misjonarze mają dwa bardzo stare auta terenowe, teraz planują zakup toyoty za 43 tys. dolarów. 

Diecezja Płocka przekazała 9 tys. dolarów na zakup samochodu na potrzeby księży misjonarzy, którzy prowadzą seminarium duchowne w Iquitos w Peru. Misjonarze mają dwa bardzo stare auta terenowe, teraz planują zakup toyoty za 43 tys. dolarów. 

Kościół płocki systematycznie wspiera placówkę w Peru duchowo i materialnie. Jak poinformowała Diecezja Płocka, pieniądzie przekazano na potrzeby Seminario Mayor San Agustin (Wyższe Seminarium Duchowne pw. św. Augustyna) w Iquitos. To miasto w północno-wschodniej części Peru, nad rzeką Amazonką, liczy 400 tys. mieszkańców. Jest stolicą regionu i prowincji, nie prowadzi do niego żadna duża droga ani kolej, transport odbywa się głównie drogą wodną i lotniczą.

Z prośbą o wsparcie do swej macierzystej diecezji zwrócił się ks. Zbigniew Rembała, jeden z założycieli i rektor seminarium w tym peruwiańskim mieście. Zaznaczył, że seminarzyści pochodzą z ubogich rodzin, które nie są w stanie pomóc w utrzymaniu seminarium.

- Seminarium jest utrzymywane przez poszczególne wikariaty i przy pomocy projektów. Dom znajduje się poza granicami Iquitos. Prowadzi do niego wąska, piaszczysto-gliniasta droga, która z powodu częstych opadów deszczu staje się niemal nieprzejezdna. Dojechać można jedynie samochodami z napędem 4x4 - czytamy na stronie diecezji.

Misjonarze posiadają dwa stare samochody terenowe, ten nowszy ma już 14 lat. 

- Częste naprawy powodują wysokie koszty utrzymania. Samochody używane są zarówno w potrzebach seminarium, jak i duszpasterskich. Wszystko, co jest potrzebne do normalnego funkcjonowania, trzeba przywieść z miasta. Naszym samochodami jeździmy z klerykami po zakupy, a także do rożnych instytucji i urzędów. Często o pomoc w transporcie proszą też zaprzyjaźnieni księża Polacy. Samochody służą też w transporcie łódek do portu - wylicza ksiądz misjonarz Zbigniew Rembała.

Jak podkreśla diecezja, oba auta są wykorzystywane w każdą niedzielę: klerycy są nimi rozwożeni do szpitala i parafii, w których posługują. Ponadto misjonarze udają się do szkół i parafii na spotkania z młodzieżą. Misjonarze chcieliby zakupić teraz terenową toyotę hilux za 43 tys. dolarów. O wsparcie zwrócili się także do organizacji, które dofinansowują takie zakupy m.in. do Miva Polska.

Wyższe Seminarium Duchowne pw. św. Augustyna powstało w 1996 r., z inicjatywy księży misjonarzy z diecezji płockiej. Jego rektorem jest ks. Zbigniew Rembała. W seminarium do kapłaństwa przygotowują się klerycy z Wikariatu Apostolskiego w Iquitos i z Wikariatu Apostolskiego św. Józefa w Amazonii. Łącznie w seminarium uczy się i modli 14 kleryków.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE