Reklama

Wsparcie dla artystów wstrzymane. Gliński: Do czasu wyjaśnienia wątpliwości

Opublikowano:
Autor:

Wsparcie dla artystów wstrzymane. Gliński: Do czasu wyjaśnienia wątpliwości - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wypłaty pieniędzy z rządowego Funduszu Wsparcia Kultury, w ramach którego miliony złotych miały trafić do artystów z całej Polski, zostały wstrzymane. Pojawiły się sprzeciwy dotyczące wysokości kwot i adresatów wsparcia. - Zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości - podał Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Wypłaty pieniędzy z rządowego Funduszu Wsparcia Kultury, w ramach którego miliony złotych miały trafić do artystów z całej Polski, zostały wstrzymane. Pojawiły się sprzeciwy dotyczące wysokości kwot i adresatów wsparcia. - Zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości - podał Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Przypomnijmy, ogłoszono listę beneficjentów, którzy otrzymać mieli wsparcie w ramach programu. Znalazły się na niej samorządowe instytucje artystyczne, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy i firmy świadczące usługi zaplecza sceniczno-technicznego. W sumie pomoc miała trafić do ponad 2 tys. artystów i instytucji. To w sumie 400 mln złotych.

I choć na liście znaleźli się m.in. symfonicy z Płockiej Orkiestry Symfonicznej (256 tys. zł), Teatr Dramatyczny w Płocku (ponad 546 tys. zł), czy organizatorzy festiwalu Audioriver (ok. 1 mln zł), to trafili na nią także znani muzycy. To oni, zgodnie z wyliczeniem przyjętego przez ministerstwo algorytmu, otrzymać mieli największe wsparcie. I tak, obok samorządowych instytucji artystycznych, pieniądze w ramach FWK miał otrzymać chociażby Kamil Bednarek (500 tys. zł), Bayer Full (w sumie 550 tys. zł), Zespół Weekend (520 tys. zł) czy Golec uOrkiestra (1,8 mln zł). 

Kwoty te wzbudziły wiele kontrowersji. I choć minister Gliński początkowo próbował bronić wyliczeń, argumentując to m.in. tym, że ci artyści stracili wskutek pandemii najwięcej dochodów, to ostatecznie postanowił wstrzymać procedurę wypłat.

- Szanowni Państwo, zamiast projektu ustawy antycelebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Instytucje i przedsiębiorcy kultury czekają na to wsparcie - podał za pośrednictwem tweetera wicepremier Gliński.

Pojawiło się także stosowne oświadczenie, w którym możemy przeczytać, że "w związku z wątpliwościami dotyczącymi rekompensat [...] minister kultury i dziedzictwa narodowego postanowił wstrzymać realizację wypłat ze środków FWK i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji".

[ZT]26879[/ZT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE