Reklama

Wreszcie. Przetarg po kilku latach czekania

Opublikowano:
Autor:

Wreszcie. Przetarg po kilku latach czekania - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ratusz ogłosił przetarg na przebudowę dwóch ciągów schodów prowadzących nad Wisłę i na ul. Mostową, które od lat są nieużywane i służą bardziej za pole do popisu dla twórców rozmaitych rysunków. Ostatnio nawet pojawił się tam kolejny płocki kot autorstwa grupy Inko i Gnito, który zapewne zniknie do końca listopada tego roku, kiedy już powinniśmy cieszyć się przebudowanym zejściem.

Ratusz ogłosił przetarg na przebudowę dwóch ciągów schodów prowadzących nad Wisłę i na ul. Mostową, które od lat są nieużywane i służą bardziej za pole do popisu dla twórców rozmaitych rysunków. Ostatnio nawet pojawił się tam kolejny płocki kot autorstwa grupy Inko i Gnito, który zapewne zniknie do końca listopada tego roku, kiedy już powinniśmy cieszyć się przebudowanym zejściem.

O te schody płocczanie, w tym media, dopominają się od lat. Szczególnie wiosną i latem byłoby szybciej dostać się na bulwar czy na ul. Mostową. Czasem podczas spaceru ktoś ich użyje zamiast ławeczki, inna osoba doczepi dowcipną kartkę z pozdrowieniami. Nie ma tygodnia, aby nie pojawiał się jakiś nowy element „upiększający”. Bywa, że ktoś stare schody myli ze śmietnikiem. Można zapytać o wartość schodów, którymi nie można przejść... Ta tkwi w architekturze, którą kojarzymy wszyscy. Na jej odwzorowanie wskazuje ogłoszony przez Ratusz przetarg na zadanie inwestycyjne pt.: Wzmocnienie Skarpy Wiślanej poprzez przebudowę schodów w sąsiedztwie przyczółka mostu im. Legionów Piłsudskiego i ul. Mostowej w Płocku”. Jest więc wreszcie szansa, że zniknie metalowy szlaban zagradzający wejście na schody, które wyłączono z użytkowania z racji złego stanu technicznego.

Zamówienie Ratusza obejmuje demontaż starych schodów. Następnie trzeba będzie usunąć drzewa rosnące przy pionowej ścianie, aby korzenie nie uszkadzały przyszłej konstrukcji. Po tym wszystkim czas na budowę nowego zejścia w miejscu starego, w dodatku identycznego pod względem długości i szerokości. - Nowe schody zaprojektowano w konstrukcji betonowej zbrojonej stalą żebrowaną – czytamy w dokumentacji przetargowej. - W celu stabilnego posadzenia schodów należy wykonać palisadę w dolnej części konstrukcji. Schody górne mają być posadzone na 10 palach o długości siedmiu metrów i wykonanych z rury stalowej wypełnionej betonem, z kolei schody dolne posadzono na ośmiu palach o identycznej długości i podobnie wykonanych. Schody zostaną zaopatrzone w ciemnoszare poręcze z rur nierdzewnych. Dojdzie także nowe oświetlenie typu LED. Najprawdopodobniej ściany będą okryte bluszczem pospolitym, który miałby być rozpięty na kratach.

Wybrany wykonawca powinien wyrobić się z zadaniem do 30 listopada 2016 roku. Ma również udzielić gwarancji na pielęgnację zieleni do 30 czerwca 2017 roku.

Przypomnijmy, że dokumentacja projektowa dotycząca rozbiórki schodów i zabezpieczenie zbocza z wykorzystaniem pali i rusztu z żelbetonu zabezpieczającego przed osuwiskiem tak naprawdę powstała już w 2009 roku, o czym pisaliśmy. Zanim jednak zapisy przełożyły się na konkretne posunięcia, pozwolenie na rozbiórkę straciło ważność. Trzy lata później powstała dokumentacja techniczna z nowym pozwoleniem na budowę, które jest ważne do 2 stycznia 2017 roku. Wizualizację załączoną do obecnego przetargu pokazywaliśmy w lipcu 2014 roku.

Czytaj też:

 

Fot. Wizualizacje - UMP, schody - Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE