Reklama

Wraca posterunek policji. Wiemy, gdzie i kiedy

Opublikowano:
Autor:

Wraca posterunek policji. Wiemy, gdzie i kiedy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do tej pory posterunek policji był oddalony od Staroźreb ponad 20 km. Teraz wróci do gminy. Wiemy już, gdzie będzie się mieścił.

Do tej pory posterunek policji był oddalony od Staroźreb ponad 20 km. Teraz wróci do gminy. Wiemy już, gdzie będzie się mieścił.

Chyba żadna gmina nie była zadowolona, gdy kilka lat temu z niektórych z nich zniknęły posterunki policji. Z policjantami pożegnały się wtedy m.in. Staroźreby, Słupno i Słubice. O ich przywrócenie od kilku miesięcy zabiegał w MSWiA starosta Mariusz Bieniek. Teraz poinformowano o skutkach tych starań.

Jak wynika z przedstawionej przez starostwo płockie odpowiedzi Komendy Głównej Policji, jest zgoda na przywrócenie posterunku w jednej z tych gmin - w Staroźrebach. Policja przyznaje, że posterunek w Bielsku, który obsługuje teren gminy  Staroźreby, znajduje się w odległości 23 km, a poza tym sami mieszkańcy zgłaszali wnioski o utworzenie Punktu Przyjęć Interesantów.

- Czekaliśmy na to trzy lata - cieszy się Józef Stradomski, wójt gminy Staroźreby w rozmowie z nami.

Posterunek ma wrócić do gminy najpóźniej do końca trzeciego kwartału. Od wójta dowiedzieliśmy się, że będzie się mieścił tam, gdzie wcześniej, czyli w budynku przy ul. Strażackiej, w którym dziś funkcjonuje urząd stanu cywilnego i punkt przyznawania 500 plus.

- To był warunek policji, by przywrócić  posterunek w tym miejscu - wyjaśnia wójt. - Nie trzeba w nim będzie robić remontu, bo został niedawno wyremontowany, ma wymienione ogrzewanie. Trzeba będzie tylko wstawić inne meble. 

Gdzie przeniosą się zatem pałac ślubów i punkt przyznawania świadczeń 500 plus? - Docelowo będą się one mieścić w Gminnym Ośrodku Kultury, którego rozbudowa powinna się zakończyć w ciągu 1,5 roku - dwóch lat. Do tego czasu oba punkty będą działać w wynajętym prywatnym budynku przy Strażackiej, dosłownie kilkadziesiąt metrów obok posterunku.

Jak mieszkańcy oceniają powrót posterunków?

- Myślę, że większość mieszkańców ucieszy się  tej zapowiedzi  - przyznaje w rozmowie z nami jeden z mieszkańców Staroźreb. - Z pewnością dzięki temu, że posterunek będzie bliżej, policjanci szybciej dotrą na przykład do wypadku. Ale dla mnie osobiście nie wzrośnie jakoś specjalnie poczucie bezpieczeństwa, bo też nie zmalało ono po likwidacji posterunku. W naszej gminie przestępczość jest ograniczona. Poza tym moim zdaniem praca policjantów pochodzących stąd, ze Staroźreb, może powodować ryzyko tworzenia lokalnych układów, które osłabiają pracę organów ścigania. Tak nie powinno być.

Nie ma zgody na powrót posterunków do Słubic i Słupna

Nie udało się natomiast wywalczyć powrotu posterunków w dwóch pozostałych podpłockich gminach. Jak argumentowała policja, jeśli chodzi o Słupno, siedziba komisariatu obsługującego teren gminy znajduje się w odległości zaledwie 8 km, a poza tym na terenie gminy Słupno nie ma pomieszczeń, w których mógłby się mieścić posterunek.

- W przypadku gminy Słubice, która obsługiwana jest przez Komisariat Policji w Gąbinie, Policja wyjaśnia, że odtworzenie tam posterunku wiązałoby się ze zmianą struktur Komisariatu, w wyniku czego spadłaby ranga jednostki. Poza tym mieszkańcy w trakcie konsultacji nie zgłaszali wniosków o przywrócenie posterunku (ci ze Słupna zresztą też nie), a gmina nie ma lokalu na jego siedzibę - wyjaśnia starostwo płockie.

Jeśli chodzi o te dwie gminy, można rozważyć m.in. pełnienie dyżuru przez policjanta służby kryminalnej.

Na terenach wiejskich główne przestępstwa to...

Na koniec garść danych przekazanych przez starostwo: obecnie w powiecie płockim obejmującym 15 gmin funkcjonuje sześć posterunków -  w Bielsku, Bodzanowie, Brudzeniu Dużym, Drobinie, Starej Białej oraz Wyszogrodzie. Dwa posterunki - w Łącku i w Nowym Duninowie, są komórkami organizacyjnymi Komisariatu Policji w Gąbinie, a posterunek w Radzanowie strukturalnie wchodzi w skład Komisariatu Policji w Płocku, który obejmuje też Słupno. Stan zatrudnienia w powiecie płockim pod koniec ub. roku wynosił 106 policjantów przy stanie 115 etatów.

W całym 2016 roku na terenie powiatu stwierdzono ogółem 900 przestępstw – mniej niż w 2015, kiedy było ich 1088. W przeważającej większości były to kradzieże i włamania. Na drogach powiatu (przebiegają przezeń cztery drogi krajowe, 12 wojewódzkich, a także drogi powiatowe i gminne) w ub. roku doszło do 146 wypadków, w których zginęło 14 osób, a 181 zostało rannych.

[ZT]13836[/ZT]

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE