reklama

Władza, zemsta, śmierć i namiętność [foto]

Opublikowano:
Autor:

Władza, zemsta, śmierć i namiętność [foto] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW tym roku świętujemy 200-lecie płockiego teatru. W sobotę 20 października jednym z punktów uroczystych obchodów rocznicy będzie premiera spektaklu „Hamlet”.

W tym roku świętujemy 200-lecie płockiego teatru. W sobotę 20 października jednym z punktów uroczystych obchodów rocznicy będzie premiera spektaklu „Hamlet”.

Prezentujemy zdjęcia z próby. Podczas gali o godz. 19 nastąpi także wręczenie odznaczeń państwowych pracownikom teatru. Spektakl wyreżyserował Marek Mokrowiecki, autorem scenografii jest Oleksandr Owerczuk. W przerwie po części oficjalnej zaplanowano otwarcie wystaw „Ten stary Teatr” autorstwa Adama Łukawskiego (komisarz wystawy dr Barbara Konarska-Pabiniak) oraz „Nowe plakaty teatralne” - Mirosława Łakomskiego.

Hamlet to tragedia o władzy, zemście, śmierci i namiętności. O dylematach moralnych, o fatum, które sprawia, że każda droga jest zła i walce dobra ze złem. Sztuka, choć napisana na przełomie XVI i XVII wieku, jest aktualna w każdej epoce i chętnie wystawiana przez wszystkie teatry na świecie. 200-lecie teatru to idealna okazja, aby pokazać naszą wersję tej sztuki. Płockim Hamletem będzie 25-letni Sebastian Ryś – nowy aktor płockiej placówki.

Przypomnijmy, że z inicjatywy prefekta departamentu płockiego Rajmunda Rembielińskiego 20 sierpnia 1812 r. w naszym mieście rozpoczął działalność Teatr Miejski, przebudowany według planów Aleksandra Groffego ze zrujnowanego kościoła Świętej. Trójcy. W 1822 r. teatr otrzymał nowy fronton według planów Ludwika Mahna. Niestety w 1940 r. hitlerowscy okupanci zburzyli teatr. Ale w 1975 r. dzięki staraniom Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru Płocka scena wznowiła działalność w zbudowanym dla Petrochemii przez PBP Petrobudowa Płock Domu Kultury. Pierwszym dyrektorem został Jan Skotnicki, a „rodzicami chrzestnymi” - dwoje wybitnych aktorów Ryszarda Hanin i Tadeusz Łomnicki. W 1980 r. placówce nadano imię Jerzego Szaniawskiego. Pięć lat temu zakończyła się przebudowa i modernizacja budynku.

fot. Waldemar Lawendowski

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE