Reklama

Wkrótce inne ceny biletów i ciepły guzik?

Opublikowano:
Autor:

Wkrótce inne ceny biletów i ciepły guzik? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prezydent zamierza wprowadzić zmiany dotyczące podróżowania po mieście. Zamiast biletu jednoprzejazdowego, który kasujemy w autobusach Komunikacji Miejskiej, będziemy mieli bilet jednoprzejazdowy przesiadkowy. Pojawi się także inny cennik biletów. A nie tylko to może ulec zmianie od początku lipca.

Prezydent zamierza wprowadzić zmiany dotyczące podróżowania po mieście. Zamiast biletu jednoprzejazdowego, który kasujemy w autobusach Komunikacji Miejskiej, będziemy mieli bilet jednoprzejazdowy przesiadkowy. Pojawi się także inny cennik biletów. A nie tylko to może ulec zmianie od początku lipca.

Zacznijmy jednak od krótkiego przypomnienia, że to prezydent miasta w drodze zarządzenia wprowadza stawki za bilety. Powiadamia o swoich zamierzeniach radnych z miesięcznym wyprzedzeniem. Wychodzi na to, że niedługo czekają nas pewne zmiany, które mają związek ze zbliżającym się terminem wprowadzenia strefy płatnego parkowania.

Teraz, kiedy wsiadamy i kasujemy bilet jednorazowy za 1,40 zł czy 2.80 zł, ten obowiązuje tylko w jednym autobusie na całej trasie przejazdu. Zgodnie z nowym założeniem będziemy teraz mogli korzystać z biletu jednoprzejazdowego przesiadkowego. Będzie spełniał więc dwie funkcje, tę tradycyjną, dobrze wszystkim znaną i nową, możliwość podróży autobusami różnych linii w wyznaczonym czasie od momentu skasowania biletu. Podobne rozwiązania od dawna obowiązują w innych polskich miastach.

Nowością w Płocku ma być bilet grupowy (skierowany głównie do grup szkolnych) uprawniający do podróży po całej trasie lub do nieograniczonej liczby przejazdów (np. kilkoma autobusami różnych linii) w czasie 45 minut od momentu skasowania. Kupimy go wyłącznie w biletomacie. Cena ma być wielokrotnością biletu jednoprzejazdowego przesiadkowego.

W strefie A (na terenie miasta) ceny biletów jednak zostaną te same, zmiany cennika zaczynają się w strefie podmiejskiej B (czyli z przejazdem przez dwie sąsiadujące ze sobą gminy). Zaplanowano obniżenie stawki biletu normalnego z 6 zł do 4 zł, ulgowego z 3 zł na 2 zł. Oba bilety uprawniają do przejazdu trwającego 60 minut. Kolejne zmiany dotyczą strefy podmiejskiej C (przejazd przez trzy sąsiadujące ze sobą gminy) z biletem ważnym przez 60 minut, który stanieje o 2 zł w przypadku biletu normalnego, ulgowego o złotówkę. Zmniejszono także koszty biletu na terenie strefy G (czyli na terenie jednej gminy - Bielsk, Brudzeń Duży, Gąbin, Gozdowo, Nowy Duninów, Radzanowo, Słupno, Stara Biała, ale bez Płocka). Nowy cennik zakłada stawki 3,20 zł i 1.60 zł.

W Płocku, kupując dotychczasowy bilet 60-minutowy za 3,40 zł lub za 1,70 zł, będzie przysługiwało jeszcze dodatkowe 15 minut (czyli łącznie dostaniemy do dyspozycji 75 minut). W strefie B podróż z biletem czasowym potrwa 90 minut, zmniejszono za to ceny biletów z 7,40 zł do 5 zł (normalny) i z 3,70 zł do 2,50 zł. (ulgowy). Podobną zniżkę przy zakupie czasowego biletu na 90 minut wprowadzono w strefie C. W tym przypadku planuje się odejście od biletu normalnego za 9.80 zł na rzecz biletu za 7.20 zł, ulgowy stanieje z 4.90 zł do 3.60 zł.

Ciepły guzik

To jeszcze nie wszystko. Radni na sesji zagłosują za zmianami w przepisach porządkowych dla gminnego transportu zbiorowego od 1 lipca tego roku. Zaproponowano umieszczenie w nich nowego punktu dotyczącyego autobusów oznaczonych piktogramem i posiadających od wewnątrz i na zewnątrz tzw. „ciepły guzik”, za pomocą którego to pasażer, a nie kierowca, miałby otwierać drzwi pojazdu znajdującego się na przystanku.

- Kierowca zostanie zwolniony z otwierania wszystkich drzwi w pojeździe w sytuacji, gdy nie znajduje się przy nich żaden pasażer – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały na najbliższą sesję w ratuszu. - Ma to szczególne znaczenie w okresie zimowym i w upalne dni, ponieważ pozwoli na mniejsze wyziębienie pojazdów w okresie zimy i mniejsze nagrzewania wnętrza przy włączonej klimatyzacji. W konsekwencji zmiana pozwoli na zaoszczędzenie energii, paliwa oraz na zapewnienie utrzymania większego komfortu pasażerom w pojeździe.

Czytaj też:

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE