Reklama

Wkrótce głosowanie w ramach BOM. Są projekty z Płocka?

Opublikowano:
Autor:

Wkrótce głosowanie w ramach BOM. Są projekty z Płocka? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 230 projektów zgłoszono do pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. 109 z nich otrzymało pozytywną weryfikację formalną z czego 9 to projekty z subregionu płockiego. Na ich realizację samorząd województwa przeznaczył 25 mln złotych. Wkrótce głosowanie.

Ponad 230 projektów zgłoszono do pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. 109 z nich otrzymało pozytywną weryfikację formalną z czego 9 to projekty z subregionu płockiego. Na ich realizację samorząd województwa przeznaczył 25 mln złotych. Wkrótce głosowanie.

Województwo mazowieckie jest pierwszym, które zdecydowało się na realizację Budżetu Obywatelskiego. Do weryfikacji przesłano 231 projektów o łącznej wartości ponad 92 mln złotych. Wszystkie poddano ocenie formalnej. Sprawdzano m.in. zgodność z prawem oraz wykonalność techniczną. Pozytywny wynik otrzymało 109 projektów i to właśnie na nie zagłosują mieszkańcy Mazowsza. 

- Bardzo cieszy mnie duże zainteresowanie projektem - mówił Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Mazowszanie wiedzą czego potrzebują i są bardzo kreatywni. Świadczą o tym zgłoszone projekty, wśród których są zarówno akcje społeczne, warsztaty, wydarzenia kulturalne, jak też zadania inwestycyjne, jak np. strefa dla rodziców i pacjentów przy szpitalach wojewódzkich - wymienia. 

Budżet Obywatelski to nie tylko konkurs projektów czekających w kolejce do realizacji. To także konsultacje społeczne. Mieszkańcy wskazują w nim na ważne z ich punktu widzenia inwestycje. Tworzą mapę potrzeb, z których samorząd może czerpać w przyszłości. Nie inaczej będzie w przypadku BOM. Jak podkreśla Sara Michalska, p.o. zastępcy dyrektora Departamentu Organizacji ds. Organizacyjnych w urzędzie marszałkowskim, fakt, że niektóre projekty nie zostaną poddane głosowaniu nie oznacza, że trafią "do szuflady" na zawsze. 

- Realizacja wielu pomysłów mieszkańców dotyczących remontów, rozbudowy czy przebudowy dróg wymagałaby pozyskania przez nas gruntów czy przeprowadzenia wymaganych prawem czasochłonnych analiz. Nie jest to możliwe w ramach BOM - tłumaczy Michalska. - Zarząd województwa zobowiązał Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie do oceny takich projektów. Nie wykluczone, że zostaną one zrealizowane ze środków innych niż BOM - dodaje.

Wśród pozytywnie zweryfikowanych projektów jest 26 o charakterze ogólnowojewódzkim i 83 podregionalnym. Wśród nich znalazło się 9 z subregionu płockiego. To m.in. konserwacja Sztandaru Szkoły Powszechnej nr 2 w Sierpcu, zakup ambulansu sanitarnego dla Szpitala Psychiatrycznego w Gostyninie, modernizacja wejścia głównego wraz z holem w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku, budowa aktywnych przejść dla pieszych w Staroźrebach, czy budowa parkingu dla pacjentów pogotowia przy ul. Strzeleckiej w Płocku.

O realizacji projektów zdecydują mieszkańcy Mazowsza. Głosowanie rozpoczyna się 26 października i potrwa do 16 listopada. Każdy będzie mógł oddać dwa głosy - na projekt w puli ogólnowojewódzkiej i podregionalnej. Głosowanie przeprowadzone zostanie w formie on-line oraz w delegaturach urzędu marszałkowskiego. Wyniki poznamy do 30 listopada, a zwycięskie projekty zostaną zrealizowane w 2021 roku.

Wszystkie informacje dotyczące BOM dostępne są na stronie internetowej bom.mazovia.pl, a także na profilu Facebookowym @budzetobywatelskiMazowsza.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE