Reklama

Wkrótce duże zmiany w podróży autobusami

Opublikowano:
Autor:

Wkrótce duże zmiany w podróży autobusami - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 1 lipca czeka nas sporo nowych zasad w związku z podróżowaniem autobusem po mieście i gminach ościennych. Pisaliśmy już o nowym cenniku biletów i tzw. „ciepłym guziku”. Czy stare bilety od razu stracą ważność i co jeszcze się zmieni?

Od 1 lipca czeka nas sporo nowych zasad w związku z podróżowaniem autobusem po mieście i gminach ościennych. Pisaliśmy już o nowym cenniku biletów i tzw. „ciepłym guziku”. Czy stare bilety od razu stracą ważność i co jeszcze się zmieni?

W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa, aby pomówić planowane zmiany przez Komunikację Miejską. Prezes spółki, Janusz Majchrzak uważa, że zaplanowane i zatwierdzone już przez radnych zmiany uatrakcyjnią transport publiczny. - Spodziewamy się większych wpływów z biletów, ponieważ od 1 sierpnia będziemy już mieli w płocku płatną strefę parkowania – mówił prezes. - Dlatego komunikacja publiczna będzie dobrą alternatywą dla kierowców. Mam tu na myśli przede wszystkim względy finansowe.

Przypomnijmy podstawowe sprawy, które ulegną zmianie. Najpierw zajmijmy się tym, co dotyczy terenu miasta (strefy A). Stawki za dotychczasowy bilet za 2,80 i ulgowy za 1,40 zł pozostaną takie same, ale... Teraz kasujemy bilet obowiązujący tylko na jednej strasie i jednej linii, po przesiadce do drugiego autobusu musimy skasować kolejny bilet. Od 1 lipca już nie będzie takiej potrzeby, ale to pod warunkiem, że od momentu skorzystania z kasownika nie upłynęło więcej niż 45 minut. Jednorazowy bilet stanie się zarazem biletem przesiadkowym, pozwalającym na nieograniczoną liczbę przejazdów we wskazanym czasie. Uwaga! Chociaż zasady zaczną obowiązywać od 1 lipca, to nie znaczy, że stare bilety możemy wyrzucić do kosza. Nadal będą ważne, później po prostu kupimy nowe.

Wyłącznie w biletomacie kupimy bilet grupowy uprawniający do jazdy na całej trasie lub do nieograniczonej liczby przejazdów przez 45 minut od momentu skasowania. Jego cena to wielokrotność biletu podstawowego (czyli cenę biletu mnożymy przez ilość osób w grupie).

Komunikacja Miejska zdecydowała się na nowy cennik w pozostałych strefach. Podajemy jeszcze raz nowe stawki: w strefie B to 4 zł za bilet normalny i 2 zł za ulgowy (na 60 minut jazdy), w strefie C to analogicznie 6 zł i 3 zł (także na 60 minutowy przejazd). Ponadto w Płocku, kupując dotychczasowy bilet 60-minutowy za 3,40 zł lub za 1,70 zł będzie przysługiwało jeszcze dodatkowe 15 minut (czyli łącznie dostaniemy do dyspozycji 75 minut). W strefie B podróż z biletem czasowym potrwa 90 minut, zmniejszono za to ceny biletów z 7,40 zł do 5 zł (normalny) i z 3,70 zł do 2,50 zł. (ulgowy). Podobną zniżkę przy zakupie czasowego biletu na 90 minut wprowadzono w strefie C. W tym przypadku planuje się odejście od biletu normalnego za 9.80 zł na rzecz biletu za 7.20 zł, ulgowy stanieje z 4.90 zł do 3.60 zł.

Kto ma prawo do ulgi?

Zmienia się katalog osób upoważnionych do ulgowych przejazdów. Darmowy przejazd zyskują weterani i poszkodowani. Uczniowie i studenci do 26 roku życia z zagranicznych szkół na podstawie Europejskiej Karty Młodzieżowej EURO 26 będą mieli zniżkę wynoszącą 50 proc.

Ponadto to pasażerowie będą samodzielnie otwierali i zamykali drzwi przy pomocy „ciepłego guzika” w pojazdach oznaczonych piktogramem. O wprowadzenie takiego rozwiązania po interwencji naszego czytelnika prosiliśmy kilka razy Komunikację Miejską. Chodzi o sytuację, kiedy nie ma już największego potoku pasażerów. Otwieranie drzwi powoduje wyziębienie wnętrza pojazdu w okresie zimy, z kolei latem powoduje nagrzewanie przy włączonej klimatyzacji. - Liczę, że ta zmiana zostanie przyjęta ze zrozumieniem - wyjaśniał Janusz Majchrzak. Jednocześnie prezes zdaje sobie sprawę, że zapewne trochę czasu minie nim zdołamy przyzwyczaić się do nowych zasad.

Autobusy dojadą do szpitala i do PWSZ 

I wreszcie ostatnia zmiana, tym razem dotycząca przystanków. Z tej ucieszą się studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i pacjenci szpitala Świętej Trójcy. W związku z tym, że muszą kawałek dojść do ul. Sienkiewicza, postanowiono z końcem wakacji przekierować linię 24 i 4 w tamtą okolicę. Wszystkie kursy obu linii pojadą: z Kolegialnej w pl. Obrońców Warszawy – Kościuszki – pl. Dąbrowskiego – Kilińskiego – linia nr 4 powróci na dotychczasową trasę w ulicę Wyszogrodzką, a linia nr 24 pojedzie ul. Kilińskiego do alej jak dotychczas. W drodze powrotnej obie linie pojadą z pl. Obrońców Warszawy w ul. 1 Maja i skręca w ul. Sienkiewicza do przystanku Tumska. W związku z tym planowane jest utworzenie nowych przystanków przy pl. Obrońców Warszawy, na pl. Dąbrowskiego przy szpitalu św. Trójcy. Wraz z wprowadzeniem stref płatnego parkowania planowane jest również utworzenie nowego przystanku na ul. Bielskiej w stronę ul. Kwiatka, pomiędzy ul. Ostatnią i Sienkiewicza. Zaplanowano również utworzenie nowych przystanków na ul. Borowickiej w okolicy ul. Zakole. Przystanki powstaną prawdopodobnie wraz z przebudową ul. Borowickiej. W najbliższym czasie planowane jest też uruchomienie nowych przystanków na ul. Wiadukt i Kostrogaj, tak by ułatwić dojazd pracującym tam mieszkańcom.

Czytaj też:

Fot. Karolina Burzyńska/Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE