Reklama

Wiwat maj, trzeci maj! Płocczanie świętują [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Wiwat maj, trzeci maj! Płocczanie świętują [FOTO]  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś mija 227 lat od uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystości rocznicowe w Płocku rozpoczęła msza św. w intencji ojczyzny.

Dziś mija 227 lat od uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystości rocznicowe w Płocku rozpoczęła msza św. w intencji ojczyzny. 

Konstytucja 3 Maja to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa regulująca organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Uchwalona 3 maja 1791 roku przez Sejm Czteroletni wprowadzała m.in. trójpodział władzy, zniesienie liberum veto i wolnej elekcji, uznanie chłopów za część narodu, czy zagwarantowanie tolerancji religijnej. Dziś świętujemy 227. rocznicę jej uchwalenia. 

Podczas uroczystości przed Płytą Nieznanego Żołnierza wspominano twórców Konstytucji 3 Maja, którzy stali na straży dobra państwa polskiego m.in. Stanisława Małachowskiego, Hugo Kołłątaja, Ignacego Potockiego i Stanisława Staszica.  

- Trzeba pamiętać i o tych, których nazwiska później pokryły się hańbą - mówił prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski. -Tych, którzy razem z obcym mocarstwem gotowi byli sprzeniewierzyć się Konstytucji 3 maja. Warto o tym pamiętać, także dziś, gdy rozpoczynamy dyskusję o zmianach w naszej konstytucji. Warto pamiętać, że mamy konstytucję, przyjętą w referendum przez naród i parlamentarzystów w 1997 roku, która w pewien sposób zwieńczyła naszą drogę do suwerenności i wolności po trudnych, powojennych, komunistycznych czasach. 

Andrzej Nowakowski podkreślił, że na straży konstytucji powinien stać prezydent Polski. 

- Mamy konstytucję, której nie wolno łamać, której nie wolno zmieniać ustawami przyjmowanymi nocą, które niszczą niezawisłość sądownictwa i sądu - mówił prezydent Płocka. - Warto o tym pamiętać, bo przyjdzie czas, kiedy przyszłe pokolenia, kiedy historia dokona oceny. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE