Reklama

Wisła wzbiera. Jest decyzja o ewakuacji

Opublikowano:
Autor:

Wisła wzbiera. Jest decyzja o ewakuacji  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W związku ze stałym wzrostem poziomu Wisły w Wyszogrodzie wydano decyzję o ewakuacji dla pani mieszkającej nad samą rzeką. Na falę wezbraniową, która ma przyjść w czwartek wieczorem, szykuje się również Płock.

W związku ze stałym wzrostem poziomu Wisły w Wyszogrodzie wydano decyzję o ewakuacji dla pani mieszkającej nad samą rzeką. Na falę wezbraniową, która ma przyjść w czwartek wieczorem, szykuje się również Płock.

Wisła w mieście i powiecie płockim cały czas się podnosi, wczoraj przekroczyła stany alarmowe w Kępie Polskiej i Wyszogrodzie.  Według prognoz, fala kulminacyjna ma nadejść w czwartek wieczorem albo w nocy, w piątek woda zacznie opadać.  Wprawdzie służby prasowe wojewody uspokajają, że fala będzie niemal o metr niższa niż ta  podczas powodzi sprzed czterech lat, ale gminy i miasta przygotowują się na wypadek najgorszego scenariusza.

Jak poinformowała rzeczniczka starostwa płockiego, dziś w Wyszogrodzie wydano decyzję o ewakuacji dla kobiety  mieszkającej przy ulicy Czerwińskiej przy samej rzece.  Nie pierwszy zresztą raz... -  Pani  odmówiła ewakuacji, wiec dowieziono jej wodę i żywność - informuje Dagmara Kobla-Antczak. - To, czy zostaną wydane kolejne decyzje, będzie zależało od rozwoju sytuacji.

Od rana wały w gminach powiatu płockiego są monitorowane przez patrole, zmieniają się co cztery godziny. -  Starosta płocki podjął też decyzję o zakwaterowaniu na terenie powiatu specjalnych kompanii przeciwpowodziowych Państwowej Straży Pożarnej - dodaje Kobla-Antczak.  - Kompanie liczą około 50 strażaków wyposażonych w specjalistyczny sprzęt i przeszkolonych do walki z żywiołem.

Jedna kompania będzie stacjonować w Słubicach, druga w Wyszogrodzie. -  Do tej ostatniej dołączy także grupa kadetów ze Szkoły Głównej Straży Pożarnej - zapowiada starostwo.

Na wielką wodę szykuje się też Płock. Jak zapewnia Konrad Kozłowski z biura prasowego Ratusza, wszystkie służby znajdują się w stanie podwyższonej gotowości, a na wałach trwają dodatkowe prace z wykorzystaniem sprzętu ciężkiego, folii i worków z piaskiem. W zabezpieczaniu wałów w rejonie ul. Powiśle płockim strażakom pomagała kompania ze Szkoły Podoficerów Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy. Płocki Ratusz przypomina też, że niedawno została wzmocniona zapora boczna w Borowiczkach  na odcinku 910 metrów - począwszy od ujścia rzeki Słupianki aż za granice Płocka w stronę Rydzyna. Dodatkowe doraźne zabezpieczenia umocowano również w rejonie, również nie tak dawno przebudowanej, ulicy Gmury - wykonano tam wał z worków z piaskiem.

Jak poinformował Ratusz, w związku z przekroczeniem stanów alarmowych na wodowskazie Grabówka, o 16.00 prezydent ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla miasta.

Fot. UMP

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE