Reklama

Reklama

Wiesz,jak ratować życie? To się dowiedz!

Opublikowano: pt, 8 lis 2013 13:32
Autor:

Wiesz,jak ratować życie? To się dowiedz! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gdyby więcej ludzi umiało udzielać pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia, w całej Europie można byłoby uratować życie 100 tysięcy ludzi rocznie.

Reklama

Gdyby więcej ludzi umiało udzielać pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia, w całej Europie można byłoby uratować życie 100 tysięcy ludzi rocznie.

Płoccy ratownicy medyczni uczą, jak udzielać pierwszej pomocy. Prowadzą zajęcia we wszystkich typach szkół, a nawet w przedszkolach.

– Z inicjatywą organizacji spotkań dla szkół i przedszkoli wyszli sami ratownicy medyczni, co niezmiernie mnie ucieszyło – powiedziała Lucyna Kęsicka, dyrektor SPZOZ Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku. – Nasi szkoleniowcy to profesjonaliści, a przy tym prawdziwi pasjonaci. Pierwsze zajęcia, które odbywały się w swobodnej atmosferze, mamy już za sobą. Dzięki temu najmłodsi ich uczestnicy nie czuli się onieśmieleni i aktywnie uczestniczyli w warsztatach.

Z danych opublikowanych przez Europejską Radę Resuscytacji wynika, że gdyby więcej ludzi umiało udzielać pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia, w całej Europie można byłoby uratować życie 100 tysięcy ludzi rocznie.

Obecnie tego typu zdarzenia przeżywa średnio mniej niż jedna osoba na dziesięć. Tymczasem podjęcie natychmiastowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadków zdarzenia może spowodować dwu-, trzykrotnykrotny wzrost przeżywalności. Niestety, świadomość społeczna dotycząca zasad udzielania pierwszej pomocy, chociaż wciąż rośnie, wciąż jest dalece niewystarczająca.

– Właśnie dlatego podjęliśmy decyzję o organizacji bezpłatnych spotkań z przedszkolakami oraz młodzieżą szkolną, podczas których wykwalifikowani ratownicy medyczni uczą najmłodszych, jak udzielać pierwszej pomocy – powiedziała nam Agnieszka Olczyk-Twardy, główny specjalista ds. koordynacji i nadzoru SPZOZ WSPRiTS w Płocku. – Podczas tego typu zajęć ratownicy medyczni omawiają, w jakich przypadkach i w jaki sposób wzywa się karetkę, jak wygląda rozmowa z dyspozytorem medycznym. Tłumaczą, jak wygląda praca w pogotowiu ratunkowym i prezentują profesjonalny sprzęt. Na koniec zapraszamy uczestników spotkania do obejrzenia ambulansu.

Ratownicy medyczni, którzy prowadzą spotkania w przedszkolach i szkołach, mają uprawienia do prowadzenia szkoleń z pierwszej pomocy. A wiedzę, którą zdobyli na uczelniach medycznych i specjalistycznych kursach, zweryfikowali już wielokrotnie podczas codziennej pracy w zespołach ratownictwa medycznego, szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz jednostkach ratownictwa specjalistycznego (np. WOPR, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe).

– Podczas spotkań nasi instruktorzy starają się uświadomić dzieciom i młodzieży, że dzięki umiejętności udzielenia pierwszej pomocy można uratować komuś życie, dać drugą szansę – powiedziała Agnieszka Olczyk-Twardy. – Zajęcia mają uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę niesienia pomocy potrzebującym oraz kształtować opanowanie w działaniu.

Wszystkie przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne, które są zainteresowane współpracą, mogą kontaktować się z płockim pogotowiem pod telefonem nr 24 267 84 07 lub mailowo pod adresem [email protected] Forma realizacji poszczególnych zajęć dobierana jest odpowiednio do wieku i stanu wiedzy odbiorców.

Fot. Archwiwum SPZOZ WSPRiTS w Płocku

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.