Popielec w kalendarzu katolickim oznaczany jest jako pierwszy dzień Wielkiego Postu. To wtedy w Kościele rozpoczyna się 40-dniowy czas wstrzemięźliwości, a w świątyniach organizowane są liturgie z symbolicznym posypaniem główny popiołem.
Ten charakterystyczny obrzęd wykonywany jest na znak pokuty. Celebrowany jest od lat, a wzmianki o nim znajdziemy już w Starym Testamencie.
- Akt ten jest gestem zewnętrznym, który pokazuje, że chcę wejść w okres pokutny. Kapłan, który będzie posypywał głowy poświęconym popiołem, będzie nakreślał znak krzyża na czole. Powie "pamiętaj człowiecze, że prochem jesteś i w proch się obrócisz", czyli modlitwę, w której czynimy refleksję nad sobą. To zaduma nad tym, że z nicości Bóg nas stworzył - choć ja wolę myśleć, że z miłości,. I do tej miłości mamy wrócić.
- tłumaczył na antenie Katolickiego Radia Diecezji Płockiej ks. Szymon Stułkowski, biskup płocki.
Procesja pokutna w Płocku
W tym roku liturgię Środy Popielcowej poprzedzi procesja pokutna. Wyruszy ona z kościoła św. Dominika na „Górkach” w Płocku do płockiej katedry. W procesji uczestniczyć będą koncelebransi, osoby życia konsekrowanego i wierni.
- Tym starym zwyczajem, z dawnych wieków, jest to, że podczas procesji przyzywamy wszystkich świętych - mówił biskup płocki. - Będziemy prosić ich o wstawiennictwo, by użyczyli nam swojej mądrości, aby dzięki niej ten Wielki p\Post nie "przeleciał" nam między palcami.
Biskup Płocki zaprasza do udziału wszystkich wiernych.
- Rozpocznijmy w ten sposób naszą wielkopostną wędrówkę ku świętom paschalnym, nawiążemy do tradycji rzymskiej liturgii i przy śpiewie litanii będziemy wzywać orędownictwa świętych, aby owocnie przeżyć ten czas zbawienia – zachęca.
Liturgia Środy Popielcowej, która w tym roku rozpocznie się od procesji pokutnej, odbędzie się 14 lutego o godzinie 17:30. Trasa prowadzić będzie z kościoła św. Dominika na „Górkach” do płockiej katedry. Tam o godzinie 18:00 zaplanowano mszę z obrzędem posypywania głów popiołem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.