Reklama

Wiemy, na co otrzymamy kasę z Unii. Z dwoma projektami poczekamy

Opublikowano:
Autor:

Wiemy, na co otrzymamy kasę z Unii. Z dwoma projektami poczekamy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rzeczywistość weryfikuje plany i tak jest w tym przypadku. Wygląda na to, że realizacja części Nowego Rynku i placu Obrońców Warszawy może opóźnić się w czasie. A jak wygląda sytuacja z innymi projektami, na które ubiegamy się o dofinansowanie z Unii Europejskiej?

Rzeczywistość weryfikuje plany i tak jest w tym przypadku. Wygląda na to, że realizacja części Nowego Rynku i placu Obrońców Warszawy może opóźnić się w czasie. A jak wygląda sytuacja z innymi projektami, na które ubiegamy się o dofinansowanie z Unii Europejskiej?

W przypadku nabrzeża, placu Obrońców Warszawy i Nowego Rynku dokumentacja projektowa miała zostać złożona do końca grudnia w ramach tego samego konkursu. Już wiadomo, że tak się nie stanie przy dwóch zadaniach inwestycyjnych, o czym powiadomiła ostatnio pełnomocnik prezydenta ds. pozyskiwania funduszy europejskich Izabela Kamińska. - W aktualnym konkursie umożliwiającym aplikowanie do 5 stycznia 2017 roku nie spełniamy kryteriów, aby zgłaszać pl. Obrońców Warszawy i Nowy Rynek – tłumaczyła w tracie otwartego posiedzenia Płockiej Rady Gospodarczej.

[ZT]10265[/ZT]

[ZT]11522[/ZT]

Informację uzupełnia Hubert Woźniak z zespołu medialnego Ratusza.

- Obecny konkurs kładzie duży nacisk na rewitalizację obiektów kubaturowych. Place te nie mają żadnych budynków. Nie spełniamy kryteriów i nie będziemy tracić środków na konkurs, w którym nie mamy szans zdobyć odpowiedniej  liczby  punktów. Liczymy na kolejny konkurs, który powinien być ogłoszony w lutym. Niewykluczone, że zarówno na plac Nowy Rynek, jaki na plac Obrońców Warszawy będziemy starać się o środki unijne nie tylko z programów poświęconych rewitalizacji, ale również na zagospodarowanie terenów zielonych.

[ZT]11929[/ZT]

[ZT]13668[/ZT]

Nie powiodło się na razie w pozyskaniu środków na modernizację energetyczną sześciu obiektów użyteczności publicznej (trzech przedszkoli, ośrodka szkolno-wychowawczego i dwóch zespołów szkół). Projekt obejmował takie elementy, jak modernizacja instalacji centralnego ogrzewania, źródeł ciepła, instalacji wentylacji, instalacji ciepłej wody użytkowej, ocieplania budynków, wymiany opraw oświetleniowych wraz z wymianą źródła światła i wykorzystania OZE. Zakres projektu dotyczył części zakresu umowy z Siemensem w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Na 8,7 mln zł, chcieliśmy pozyskać dofinansowanie na poziomie 4,8 mln zł. Na razie tych pieniędzy nie będzie, nie załapaliśmy się do grona szczęśliwców. Zostaje odwołanie lub oczekiwanie na kolejny konkurs w przyszłym roku.

[ZT]10952[/ZT]

To są te gorsze wieści, lepsze dotyczą dwóch innych zadań: przebudowy Alei Roguckiego i nowego zagospodarowania Placu Dąbrowskiego przy Wieży Ciśnień (na 13 mln zł miasto liczy na 7 mln zł wsparcia). Projekt już rekomendowano do dofinansowania. Izabela Kamińska informowała, że może w ciągu miesiąca uda się podpisać umowę.

[ZT]11752[/ZT]

[ZT]12704[/ZT]

Również do końca roku powinniśmy mieć pewność, czy dostaniemy unijne dofinansowanie na nową siedzibę dla Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki (obecnie trwa ocena merytoryczna) przy ul. Jakubowskiego za 4,2 mln zł.

[ZT]12754[/ZT]

Jeśli zaś chodzi o budowę kolejnego etapu trasy północno-zachodniej, ocena formalna przebiegła pozytywnie, trwa merytoryczna (dwa ostatnie etapy oszacowano na 164 mln zł, wnioskowane dofinansowanie: ponad 129 mln zł). Oprócz płockiego projektu rozpatrywane są jeszcze trzy inne przez urzędników z Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego.

O wiele większą konkurencję mamy w przypadku planów rozbudowy i przebudowy ciągu drogowego ul. Przemysłowej, ul. Kostrogaj i Wiadukt wraz z infrastrukturą. Wiadomo, że łącznie złożono 34 wnioski, z kolei Płock ubiega się o dofinansowanie w wysokości 25,1 mln zł (projekt oszacowano na 38,5 mln zł).

Przypomnijmy, że jeszcze do końca listopada Ratusz przymierza się do złożenia wniosku w sprawie zakupu niskoemisyjnego taboru (25 nowych autobusów), wiat z systemem dynamicznej informacji pasażerskiej, rozbudową ul. Łukasiewicza wraz z budową ścieżki rowerowej (na odcinku od ul. Tysiąclecia do Długiej wraz z infrastrukturą w ciągu ul. Tysiąclecia).

[ZT]13348[/ZT]

W tym samym terminie zaczniemy ubiegać się o unijne środki na budowę 13 km ścieżek rowerowych. Pojawią się: w ciągu ul. Dobrzyńskiej na odcinku od ul. Wąskiej do granicy miasta, w ciągu ul. Popłacińskiej, Portowej, Kolejowej (od Kolejowej do granicy miasta, od Portowej do lewobrzeżnego nabrzeża Wisły), w ciągu Alei Broniewskiego, ul. Mostowej (od mostu do Tumskiej), ul. Nowy Rynek i Obrońców Westerplatte, Wyszogrodzkiej, Piłsudskiego, Jachowicza (na odcinku od Armii Krajowej do Bielskiej).

[ZT]11574[/ZT]

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE