Reklama

Wiemy już, jaki będzie piąty Jarmark

Opublikowano:
Autor:

Wiemy już, jaki będzie piąty Jarmark - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kim są ksylofiliści? A kim filobutoniści? Aby się tego dowiedzieć, trzeba koniecznie wybrać się na tegoroczny Jarmark Tumski. Swój przyjazd na jego piątą edycję awizowało około 600 wystawców z Polski, Litwy, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Kim są ksylofiliści? A kim filobutoniści? Aby się tego dowiedzieć, trzeba koniecznie wybrać się na tegoroczny Jarmark Tumski. Swój przyjazd na jego piątą edycję awizowało około 600 wystawców z Polski, Litwy, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Organizowany w Płocku Jarmark jest jedną z największych kolekcjonerskich imprez w kraju. W ostatni weekend maja zjadą nad Wisłę kolekcjonerzy, właściciele galerii i warsztatów rzemieślniczych, antykwariusze, kucharze, myśliwi i kataryniarze.

Organizatorzy Jarmarku uważają, że jako impreza podtrzymująca tradycję bardzo popularnych w całej Europie targów weekendowych, może stanowić idealny pretekst, aby wybrać się na rodzinną wycieczkę do Płocka.

Zbudowany wokół hasła „Tradycje ze smakiem” program Jarmarku Tumskiego został podzielony na trzy tematyczne dni: hiszpański, myśliwski i kolekcjonerski.

Poświęcony Hiszpanii piątek 24 maja będzie idealną okazją do zapoznania się z tradycją, kulturą i smakami Półwyspu Iberyjskiego. Przez cały dzień będzie można smakować tradycyjne potrawy z Półwyspu Iberyjskiego, słuchać gorących rytmów flamenco, oglądać narodowe stroje, zapoznać się z obrzędami i zwyczajami. Dzień zakończy się energetycznym i pełnym tańca Wieczorem Hiszpańskim.

Sobota 25 maja będzie dedykowana myślistwu. Organizatorzy przewidzieli pokazy sokolników, technik wabienia zwierzyny łownej i prezentację psów myśliwskich. Nie będzie mogło zabraknąć miejsca także dla wykwintnych dań z dziczyzny.

Ostatni, trzeci dzień Jarmarku Tumskiego będzie dedykowany kolekcjonerom. Frapująco zapowiada się specjalna wystawa, na której zostaną zaprezentowane niezwykle rzadkie dziedziny kolekcjonerstwa - ksyrofilistyka czyli zbieranie przedmiotów związanych z goleniem czy filobutonistyka (zbieranie guzików). Pojawią się ludzie zbierający plomby, kapsle, naparstki, nalepki na opakowania serków topionych i cukierków. Przez cały czas trwania Jarmarku Tumskiego wystawa dostępna będzie w nowej siedzibie Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, który organizuje tę imprezę wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Skoro będzie Jarmark, to muszą być również zakupy. Zaproszą na nie rozstawiający swoje stoiska kolekcjonerzy z Litwy, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Polski. Będzie można stać się właścicielem antyków, bibelotów, wyrobów rzemieślniczych i rękodzieła. Do Płocka zjadą także najlepsi kucharze z całej Polski, którzy wezmą udział w konkursie UniFreeze Culinary Cup.

Na Jarmarku Tumskim powody do zadowolenia może mieć cała rodzina. Kiedy dorośli odwiedzać będą stragany kolekcjonerów, poszukując czegoś, co mogłoby ozdobić wnętrze ich domu, dzieci mogą posłuchać kataryniarzy i orkiestry strażackiej, przypatrzeć się pokazowi tańca flamenco, ale również dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy po historii i tradycji naszego kraju.

Zobacz galerie z poprzednich edycji Jarmarku Tumskiego:

Jarmark Tumski w Płocku - 3 dzień


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE