Reklama

Reklama

Wielkanoc pod znakiem pandemii. Czy w tym roku będziemy święcić koszyczki?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Wielkanoc pod znakiem pandemii. Czy w tym roku będziemy święcić koszyczki? - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Za kilka dni Wielkanoc. Tegoroczne święta będą jednak inne. To przez trwającą pandemię, która wpłynie na sposób celebrowania Wielkiego Tygodnia oraz samych świąt. Inaczej wyglądać będzie m.in, Wielka Sobota i zwyczaj święcenia pokarmów. Co się zmieni?

Reklama

Ograniczona liczba wiernych w kościołach i Msze Święte w uproszczonej formie – to tylko część zaleceń, które wydał ks. Piotr Libera, Biskup Płocki, na czas Wielkiego Tygodnia. Kościoły pozostaną co prawda otwarte, jednak w trakcie celebrowania świąt zajdą znaczące zmiany. Skromniejsze będą procesje i adoracja Grobu Pańskiego, zabraknie też tradycyjnego obrzędu obmycia stóp podczas mszy Wieczerzy Pańskiej.

Podtrzymane zostaną jednak wszystkie zwyczaje - w tym tradycyjne święcenie pokarmów. Jak co roku, tak i teraz, w Wielką Sobotę będziemy mogli udać się do kościoła z koszyczkiem, choć całość będzie wyglądała nieco inaczej.

Zgodnie z zaleceniami biskupa Libery, w tym roku nie uświadczymy charakterystycznych, nakrytych białymi obrusami stołów, na których zwyczajowo stawiane są koszyczki ze święconką. Święcenia zaplanowano też z większą częstotliwością – tak by ograniczyć grupowanie się wiernych w okolicach świątyń.

- Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny odbędzie się o godzinach 10 - 17 – zapowiedział ks.  kan. mgr Stefan Cegłowski, proboszcz katedry. – Przewidujemy je co 15 minut, na zewnątrz świątyni - tuż przed katedrią. Oczywiście przy sprzyjającej pogodzie. Jeśli zajdzie taka konieczność, a wiernych będzie za dużo, to zwiększymy częstotliwość święceń – opowiadał.

Proboszcz katedry podpowiada też, że najlepiej odwiedzić świątynię po południu – kiedy to koszyczki święci mniejsza liczba wiernych.

- Najwięcej osób przychodzi między godz. 10 a 15 – stwierdził ks. Cegłowski. - Gdyby ktoś chciał uniknąć większych zbiorowisk, to zapraszam o po godzinie 15. Pamiętajmy, że możemy sami błogosławić pokarmy korzystając z tekstów gotowych tekstów, które są dostępne w naszych biuletynach – podpowiadał.

Zgodnie z tymi zaleceniami odbywać się będą święcenia koszyczków we wszystkich kościołach na terenie diecezji płockiej.

- Święcenia koszyczków przeprowadzimy w tym roku przed naszym kościołem - potwierdził ks. Wiesław Gutowski, proboszcz parafii św. Bartłomieja w Płocku. - Błogosławieństwa będą odbywać się tak często, jak to tylko konieczne w godzinach od 7 do 20 - dodał po chwili.

Jak podkręslają kapłani, całość zostanie przeprowadzona w pełnym reżimie sanitarnym. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy