Reklama

Wielkanoc jak nigdy. Bez święconki, procesji, święcenia palm

Opublikowano:
Autor:

Wielkanoc jak nigdy. Bez święconki, procesji, święcenia palm - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Najnowsze „Zarządzenie Biskupa Płockiego w sprawie sprawowania czynności liturgicznych w czasie stanu epidemii” zawiera bardzo istotnie zmiany, spowodowane pandemią koronawirusa.

Najnowsze „Zarządzenie Biskupa Płockiego w sprawie sprawowania czynności liturgicznych w czasie stanu epidemii” zawiera bardzo istotnie zmiany, spowodowane pandemią koronawirusa. 

Biskup Piotr Libera przekazał kapłanom i wiernym kolejne zarządzenia na czas stanu pandemii.

- Powinna nami w tych dniach kierować troska o zapobieżenie rozprzestrzenianiu się wirusa, chroniąc przez zakażeniem nim wiernych, ale także broniąc od infekcji kapłanów – szafarzy sakramentów świętych. W podobnych okolicznościach tę samą troskę okazywał mój poprzednik Błogosławiony Arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski - podkreślił biskup płocki.

Na czym polegają zmiany? Przewiduje się organizowanie obrzędów Wielkiego Tygodnia oraz Świętego Triduum Paschalnego z obecnością wiernych tylko do 50 osób oraz dwoma ministrantami. Zarządzenie ukazało się 23 marca, tymczasem we wtorek 24 marca premier poinformował, że w mszach św. może uczestniczyć maksymalnie 5 wiernych. Decyzje zmieniają się więc z dnia na dzień i zapewne tak będzie w miarę rozwoju sytuacji związanej z koronawirusem.

Można skorzystać z dyspensy od obowiązku niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej, została przedłużona do 12 kwietnia, czyli Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego włącznie. Liturgie będą transmitowane przez Katolickie Radio Diecezji Płockiej oraz na kanale KRDP na YouTube. 

Podczas Niedzieli Palmowej nie będzie kropienia palm wodą święconą, nie będzie też procesji z nimi. W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej nie będzie obrzędu Mandatum, czyli obmycia nóg. 

W Wielki Piątek w kościele może pojawić się skarbonka, do której wierni będą mogli składać ofiary na rzecz Ziemi Świętej. 

- W Wielką Sobotę nie wolno organizować tradycyjnego błogosławieństwa pokarmów w kościołach lub poza nimi. Stwarzałoby to duże niebezpieczeństwo zarażenia, zarówno wiernych, jak i kapłanów - czytamy w zarządzeniu biskupa. - Proszę, by w każdej rodzinie w poranek wielkanocny zostało przeprowadzone Błogosławieństwo stołu. Tekst tej modlitwy będzie dostępny w mediach społecznościowych i internecie. 

Po liturgii Wigilii Paschalnej i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie będą urządzane procesje rezurekcyjne. Jeśli nie ma niebezpieczeństwa śmierci, chrzty z uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego zostaną przełożone na dalszy czas. 

Do Wielkanocy zostaje zawieszone sprawowanie sakramentu bierzmowania w diecezji płockiej. W czasie trwania stanu epidemii osoby uczestniczące w liturgii Mszy Świętych za pomocą mediów mogą korzystać z daru Komunii duchowej. 

A co z Pierwszą Komunią Świętą?

- Należy uspokoić i poprosić rodziców, aby nie podejmowali decyzji o odwoływaniu uroczystości komunijnych. Postanowienie co do liturgii Pierwszej Komunii Świętej w diecezji płockiej zostanie podjęte, po roztropnym rozpatrzeniu sytuacji w Polsce po Wielkanocy - zapowiada ks. biskup.

Osoby, które są objęte kwarantanną, nie mogą uczestniczyć w liturgii i nabożeństwach w kościołach. W przypadku jakiejkolwiek posługi wobec tych osób konieczna jest zgoda władz sanitarnych.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE