Reklama

We wrześniu rekonstrukcja walk z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych

Opublikowano:
Autor:

We wrześniu rekonstrukcja walk z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Filmowa pirotechnika, ponad 200 rekonstruktorów z polskich i zagranicznych grup rekonstrukcyjnych reprezentujących oddziały walczące w 1939 roku na Ziemi Płockiej, wybudowana scenografia i to wszystko już niebawem w Płocku. Szykuje się prawdziwa gratka dla tych, których interesuje żywa lekcja historii!

Filmowa pirotechnika, ponad 200 rekonstruktorów z polskich i zagranicznych grup rekonstrukcyjnych reprezentujących oddziały walczące w 1939 roku na Ziemi Płockiej, wybudowana scenografia i to wszystko już niebawem w Płocku. Szykuje się prawdziwa gratka dla tych, których interesuje żywa lekcja historii!

W Płocku co roku organizowane są obchody, aby oddać hołd bohaterom walczącym w obronie naszej Ojczyzny i upamiętnić ofiary II wojny światowej. Te tegoroczne będą jednak bardziej efektowne dzięki inicjatywie członków Stowarzyszenia Jeździeckiego im. 4 Pułku Ziemi Łęczyckiej – Zbigniewa Gołębiewskiego i Tomasza Będzikowskiego. Prezydent Płocka chętnie przychylił się do ich pomysłu:

- To będzie żywa, przejmująca lekcja historii. 15 września w Płocku przy ul. Krakówka odbędzie się rekonstrukcja walk, które rozegrały się w tym miejscu dokładnie 80 lat temu, podczas kampanii wrześniowej 1939 roku – zapowiadał w środę prezydent Andrzej Nowakowski podczas konferencji prasowej. – Chcemy tym widowiskiem wzbogacić te uroczystości i rozbudzić zainteresowanie historią lokalną.

Chodzi o wydarzenia, które toczyły się w 1939 r. w Radziwiu.

– Toczyły się wówczas walki związane z Bitwą nad Bzurą. Stacjonujący w Płocku żołnierze osłaniali wycofujące się oddziały armii Poznań i Pomorze – przypominał Zbigniew Gołębiewski. – Chcieliśmy w 80. rocznicę tych wydarzeń upamiętnić je w sposób szczególny, stąd pomysł na organizację widowiska. Weźmie w udział około 200 rekonstruktorów z polskich i zagranicznych grup rekonstrukcyjnych, reprezentujących oddziały walczące w 1939 roku na Ziemi Płockiej.

Wydarzenie już teraz zapowiada krótki filmik:

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=8JUyXa00Wk0[/YT]

Za organizację odpowiada firma ART Solutions. Co będzie należało do ich obowiązków? Opowiadała o tym Joanna Zielke, podkreślając profesjonalizm w przygotowaniu rekonstrukcji:

– Widowisko będzie wzbogacone filmową charakteryzacją uczestników, mundurami historycznymi, strzelającą, epokową, bronią palną i efektowną pirotechniką przygotowaną przez najlepszych specjalistów z branży rekonstrukcyjnej i filmowej. Na potrzeby wydarzenia wybudowana zostanie specjalna scenografia. Podczas nalotu samolotów ziemia będzie drżała – mówiła koordynatorka ds. organizacyjnych.

A wtórował jej Tomasz Będzikowski:

– Widzów czeka wielkie przeżycie, zetknięcie z żywą historią. Będzie można bardzo realnie odczuć, co przeżywali ludzie, którzy byli bezpośrednimi uczestnikami tamtych wydarzeń.

W płockim Ratuszu liczą, że w widowisku wezmą udział rodziny z dziećmi, młodzież, czy dorośli, każdy kto lubi zapoznawać się z wydarzeniami historycznymi, a szczególnie w tak widowiskowy sposób. Rekonstrukcja walk jest jednym z punktów programu obchodów patriotycznych, które odbędą się 15 września w lewobrzeżnej części miasta. Wcześniej na cmentarzu parafialnym zostanie odprawiona msza polowa oraz złożone wieńce na mogile poległych żołnierzy polskich.

Od lewej: Joanna Zielke, prezydent Andrzej Nowakowski, Zbigniew Gołębiewski i Tomasz Będzikowski ze Stowarzyszenia Jeździeckiego im. 4 Pułku Ziemi Łęczyckiej, fot. UMP

Fot. Materiał organizatora

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE