Reklama

Ważne zmiany w systemie opłacania składek

Opublikowano:
Autor:

Ważne zmiany w systemie opłacania składek - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od początku roku działa nowy system opłacania składek w ZUS-ie.

Od początku roku działa nowy system opłacania składek w ZUS-ie.

Przedsiębiorcy mają czas na opłacenie składek do 10 lub 15 stycznia. Mimo iż termin mija dopiero za kilka dni, ZUS odnotował już ponad 100 tysięcy wpłat na kwotę ponad 740 mln złotych. Dotychczasowe trzy lub cztery rachunki zostały zamknięte, a zastąpił jeden. 

- Teraz pieniądze należy przelać na nowy indywidualny numer rachunku składkowego – oddzielny dla każdego przedsiębiorcy - mówi Piotr Olewiński Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego. - Składki nie trzeba już dzielić na poszczególne fundusze, ponieważ ZUS podzieli je za nas. Jeżeli nie znamy swojego numeru rachunku, to można sprawdzić go w każdej placówce ZUS lub na stronie eskladka.pl.

 Jak dodaje rzecznik, inaczej wygląda też sam formularz. Nowy ma mniej pól do wypełnienia. Wiele szczegółowych informacji na temat opłacania składek można znaleźć na stronie internetowej ZUS-u. Jednym z najczęstszych jest o tytuł przelewu.

- Tytuł jest dowolny, można więc wpisać np. „składki” lub „ZUS”. Jeżeli zgadzają się dane identyfikacyjne, to wpłata zaksięguje się poprawnie - mówi Olewiński.

Zmiany dotyczą także sposobu księgowania wpłat. W pierwszej kolejności pokryją one potencjalne zaległości, o ile istnieją. Dopiero później bieżące zobowiązania. 

- W takim przypadku kwota przelewu nie wystarczy na pełne uregulowanie bieżących składek - wyjaśnia rzecznik. -  Zabraknie wtedy na składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe samych przedsiębiorców. Mogą przez to wypaść z ubezpieczenia i nie otrzymać zasiłku, jeżeli zachorują.

Ze względu na wiele nowości, ZUS wprowadzi nową usługę. Płatnikom pomogą doradcy płatników składek. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE