Zmiany te zapowiadaliśmy już na początku roku.
Co się zmieni na polskich drogach od 1 czerwca 2021 r.?
1. Ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia
2. Zwiększenie ochrony pieszego w okolicy przejścia dla pieszych
3. Obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przez pieszego
Zmienią się także liczby, dotyczące prędkości pojazdów w obszarze zabudowanym. Będzie to 50 km/h przez całą dobę. Do tej pory w godzinach 23 - 5 można było poruszać się z prędkością 60 km/h.
Skąd taki pomysł? Otóż z analiz specjalistów wynika, że te 10 km/h różnicy ma duże znaczenie jeśli chodzi o długość drogi hamowania, a co za tym idzie - także dla skutków zdarzeń drogowych.
Dotychczas kierowcy musieli ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który znajdował się na przejściu. Od wtorku piesi będą mieli pierwszeństwo przed pojazdami jeszcze przed wejściem na przejście.
Kierowca będzie zobowiązany do dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy wchodzą na przejście.
Zmiana ma na celu oczywiście poprawę bezpieczeństwa niechronionych użytkowników dróg, ponieważ liczba wypadków drogowych w Polsce - na tle Europy - wciąż jest bardzo wysoka.
Posłowie zdecydowali też, że należy skończyć z używaniem np. telefonu komórkowego na przejściu, bo to rozprasza uwagę pieszego.
Jest jeszcze jedna nowość. Dotyczy minimalnego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych. Ma on mieć tyle metrów, ile wynosi połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący. Np. jeśli jedziemy 90 km/h, to jesteśmy zobowiązani zachować przynajmniej 45 m odstępu od poprzedzającego nas pojazdu.
Oczywiście zasada ta nie ma zastosowania, gdy wykonujemy manewr wyprzedzania.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.