Reklama

Ważna zmiana dla tej grupy zawodowej

Opublikowano:
Autor:

Ważna zmiana dla tej grupy zawodowej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 1 stycznia zmieniły się przepisy. Niewielka grupa zawodowa nie może liczyć już na pełne wsparcie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 stycznia zmieniły się przepisy. Niewielka grupa zawodowa nie może liczyć już na pełne wsparcie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jest ich niewiele, bo na terenie północnego Mazowsza zaledwie 147. Od 1 stycznia 2018 roku ich sytuacja stała się nieco mniej korzystna. Chodzi o nianie. Dotychczas korzystały z pełnego wsparcia budżetu państwa. Rodzice dzieci zawierali z opiekunką tzw. umowę uaktywniającą. 

- Określa m.in. czas i miejsce sprawowania opieki nad pociechą, obowiązki niani, wysokość wynagrodzenia i czas przez jaki umowa ma obowiązywać - tłumaczy Piotr Olewiński, regionalny rzecznik rrasowy ZUS województwa mazowieckiego. - Po jej zawarciu oraz przy spełnieniu kilku dodatkowych wymogów 50% składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe wyliczone od zarobków niani nieprzekraczających minimalnego wynagrodzenia za pracę zostaną opłacone z budżetu.

I na tym właśnie polega zmiana, bo do tej pory państwo pokrywało 100% składek. Jak uspokaja rzecznik, prawo nie działa jednak wstecz. Umowy zawarte przed końcem roku będą honorowane według starych zasad. 

- Dofinansowaniem składek objęte są nianie opiekujące się dzieckiem od 20 tyg. życia do końca roku szkolnego, w którym skończy 3 lata - wyjaśnia Olewiński. - Wyjątkowo okres ten może być przedłużony do 4 lat gdy nie ma możliwości objęcia dziecka wychowaniem przedszkolnym. Nianią może zostać osoba spoza rodziny, ale również spokrewniona - np., ciocia, babcia, dziadek, czy pełnoletnie rodzeństwo. 

Za nianię nie można jednak uznać rodziców dziecka. Ponadto oboje muszą być aktywni zawodowo. Warto też dodać, że ZUS pokrywa składki tylko do kwoty 2100 bruto. Jeśli rodzice decydują się dać opiekunce wyższą pensję, różnice w składkach pokrywają sami.  Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie zus.pl/nianie. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE