Reklama

Ważna rocznica. Będą organizowane uroczystości

Opublikowano:
Autor:

Ważna rocznica. Będą organizowane uroczystości - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 1 września to nie tylko początek nauki szkolnej, ale też rocznica napaści Niemiec na Polskę. W tym miesiącu zorganizowanych będzie też kilka innych uroczystości patriotycznych.

1 września to nie tylko początek nauki szkolnej, ale też rocznica napaści Niemiec na Polskę. W tym miesiącu zorganizowanych będzie też kilka innych uroczystości patriotycznych. 

78 lat temu, punktualnie o 4:45, niemiecki pancernik "Schleswig-Holstein" rozpoczął ostrzał polskiego przyczółka na Westerplatte. Ta data jest uznawana za oficjalny początek II wojny światowej. Przez kolejne sześć lat Europa, jak i cały świat, pogrążyły się w konflikcie na niespotykaną w dziejach skalę.

Polacy są jednym z najbardziej poszkodowanych narodów - na polu walki, w ulicznych egzekucjach, obozach koncentracyjnych i więzieniach zginęło ok. 6 mln Polaków. Wśród ofiar jest jest kilka tysięcy płocczan. Niemcy eksterminowali 34% ludności, w większości Żydów. 1 września o godzinie 11:00 w kościele św. Stanisława Kostki zostaną złożone kwiaty pod tablicą poległych i pomordowanych płocczan podczas II wojny światowej. Punktualnie w południe uroczystości przeniosą się pod odwach. 

We wrześniu przypada też kilka innych dat związanych z II wojną światową. 14 września przypada Dzień Żołnierza Górnika. O 10:00 zostanie odprawiona specjalna msza święta w katedrze, a po jej zakończeniu zostaną złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą żołnierzy górników. 

17 września, w dniu agresji Związku Radzieckiego, obchodzony jest z kolei Światowy Dzień Sybiraka. Płockie obchody odbędą się przy Memoriale Sybiraków na cmentarzu komunalnym. Początek o 11:00.

18 września o 12:00 przy pl. 13 Straconych uczczona zostanie pamięć płocczan straconych przez Niemców. Następnie przewidziane jest przejście na cmentarz przy Kobylińskiego, gdzie zostaną złożone kwiaty pod tablicą Sybiraków.   

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE