Reklama

Ważąca 400 ton turbina przypłynie do Płocka

Opublikowano:
Autor:

Ważąca 400 ton turbina przypłynie do Płocka - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W związku z projektem budowy nowej elektrociepłowni Orlenu z fabryki w Berlinie zostanie przetransportowana turbina gazowa, której moc wystarczyłaby do zasilenia w prąd dwóch miast wielkości Warszawy. Pomyślnie przeszła już pierwsze testy.

W związku z projektem budowy nowej elektrociepłowni Orlenu z fabryki w Berlinie zostanie przetransportowana turbina gazowa, której moc wystarczyłaby do zasilenia w prąd dwóch miast wielkości Warszawy. Pomyślnie przeszła już pierwsze testy.                                                                                             

Jeszcze nie wiadomo, kiedy dokładnie trafi do Płocka, jednak biuro prasowe Orlenu podaje, że cała logistyka przetransportowania 400 tonowej turbuiny typu "H" odbędzie się z wykorzystaniem drogi morskiej i rzecznej. Produkcja pary i energii elektrycznej na potrzeby płockiego zakładu powinna ruszyć na przełomie 2017 i 2018 roku.

Nowa elektrociepłownia będzie miała moc blisko 600 MWe, podczas gdy druga planowana elektrociepłownia we Włocławku 463 MWe. Ewentualne nadwyżki trafią do Krajowego Systemu Energetycznego. Obiekt, który powstanie w oparciu o technologię „H”, będzie jedyny na obszarze Europy Centralnej za wyjątkiem Niemiec.

Turbina zostanie zamontowana w bloku parowo-gazowym i będzie wytwarzała ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną. Głównym wykonawcą jest firma Siemens AG, która przeprowadziła już pierwsze testy. W przeciągu dwóch godzin mierzono poziom wibracji wirnika turbiny w przedziale prędkości obrotowej 800 – 3000 obrotów na minutę.

- Wyniki wykazały, że z nawiązką spełnione zostały wszystkie standardy oraz wymagania techniczne – podaje biuro prasowe koncernu. Technologia kogeneracji opartej o gaz ziemny jest optymalna z punktu widzenia wymagań środowiskowych, w tym emisji niskiej CO2. Turbina powinna spalać gaz w temperaturze 1500 stopni.

Orlen wyda na inwestycję w Płocku 1,65 mld zł.

Czytaj też:

Fot. : PKN Olen - wizualizacja

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE