Reklama

Wartość auta – jak ją obliczyć?

Opublikowano:
Autor:

Wartość auta – jak ją obliczyć? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ceny samochodów w ogłoszeniach są bardzo zróżnicowane. Przykładowo auta luksusowe wyprodukowane w tym samym roku i mające bardzo zbliżone wyposażenie może dzielić nawet kilkanaście tysięcy złotych różnicy. Co za czynniki mają wpływ na takie dysproporcje? I jaka jest w takim przypadku rzeczywista wartość konkretnego pojazdu?

Ceny samochodów w ogłoszeniach są bardzo zróżnicowane. Przykładowo auta luksusowe wyprodukowane w tym samym roku i mające bardzo zbliżone wyposażenie może dzielić nawet kilkanaście tysięcy złotych różnicy. Co za czynniki mają wpływ na takie dysproporcje? I jaka jest w takim przypadku rzeczywista wartość konkretnego pojazdu?

Dlaczego różnice w cenach potrafią być tak duże?

Powodów dużego zróżnicowania wartości samochodów używanych jest wiele. Do głównych czynników za nie odpowiadających możemy zaliczyć stan techniczny oraz historię danego pojazdu (czy jest on bezwypadkowy), rzeczywisty przebieg, rok produkcji i poziom wyposażenia. Czasami sprzedawcy nieznacznie podnoszą ceny, aby umożliwić potencjalnym klientom ich negocjowanie.

Wartość rynkowa pojazdu – co to jest i jak ją obliczyć?

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wartość rynkową przedmiotu określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Cena zakupu na umowie a PCC

Jeśli zakupiliśmy samochód od osoby fizycznej nieprowadzącej własnej firmy, którego wartość przekracza 1000 zł, to jesteśmy zobowiązani do zapłaty dwuprocentowego podatku od czynności cywilnoprawnych. Na tę czynność mamy 14 dni od chwili nabycia pojazdu.

Urząd, obliczając podatek od zakupionego przez nas pojazdu, jako podstawę bierze co do zasady kwotę widniejącą na umowie kupna-sprzedaży samochodu. Należy jednak pamiętać, że jeśli wartość pojazdu będzie mocno odbiegać od średniej rynkowej danego modelu, to organ podatkowy może nas wezwać w celu złożenia wyjaśnień.

Jeśli jesteśmy świadomi, że suma, którą zapłaciliśmy za samochód, jest dużo niższa od jego wartości rynkowej, to musimy dysponować dowodami uzasadniającymi jego niższą cenę. Mogą to być np. faktury za naprawy lub opinie ekspertów, które będą podstawą do naliczenia podatku PCC.

Wycena samochodu ma bardzo duże znaczenie dla firmy ubezpieczeniowej

Firmy ubezpieczeniowe mają dostęp do profesjonalnych katalogów (np. Eurotax), dzięki czemu mogą ustalić wartość rynkową każdego pojazdu na podstawie zawartych tam notowań. W następstwie tego ubezpieczyciel może określić sumę ubezpieczenia oraz wysokość składki dla konkretnego auta. Ma to bardzo duże znaczenie w przypadku, kiedy właściciel wskazałby zbyt dużą wartość swojego samochodu, co skutkowałoby polisą Autocasco na zawyżoną sumę ubezpieczenia Większa składka może nie przełożyć się jednak na wysokość wypłacanego ewentualnego odszkodowania. Jeśli chcemy samodzielnie obliczyć, ile może nas kosztować zakupienie ubezpieczenia AC, powinniśmy skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń dostępnego na stronie wybranego towarzystwa.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE