Przystanek Explory Tour to cykliczne warsztaty, które odbywają się w całej Polsce. Do tej pory zorganizowanych zostało 330 wydarzeń dla 400 tys. odbiorców. Explory to ponad 4500 młodych talentów odkrytych w całym kraju, ale również 2400 zrealizowanych projektów STEAM. 7 i 8 kwietnia 2025 r. Explory Tour zatrzyma się w Płocku. Gospodarzem tego eventu stanie się Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny. To w siedzibie PPPT w Płocku przy ul. Łukasiewicza 39 będą organizowane warsztaty.
Explory Tour, projektowanie STEAM i młodzież. To słowa klucze wydarzenia
Wyznacznikiem dla Explory Tour jest zawsze terminologia STEAM. Ta odnosi się do nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki. Każda z tych dziedzin jest kluczowa w takim mieście, jak Płock. Mieście, w którym występuje silnie zaznaczony aspekt przemysłowy z największym kombinatem w kraju za przysłowiowymi plecami. Na tym jednak nie koniec. Warsztaty będą oparte na metodyce Open Space Technology. Mogą też stać się punktem wyjścia dla szerszego projektu, a więc Programu Explory. Konkretnie kolejnych edycji konkursu Explory.
Uczniowie w czasie bezpłatnych warsztatów organizowanych przez nas zajmą się mikroproblemami regionu. Zrozumienie otaczającej rzeczywistości jest ważne. Przyjrzenie się znajomemu problemowi pozwala jednak osiągnąć jeszcze jeden cel. Bo przy okazji młodzież zyska naprawdę cenne umiejętności. Nauczy się bowiem diagnozować trudności i poszukiwać kreatywnych rozwiązań. Taki schemat projektowania zapisze się w ich świadomości jako coś normalnego i codziennego. Dzięki temu wyrobimy u młodzieży umiejętność, która jest na wagę złota we współczesnym świecie biznesowym. To kompetencja na miarę XXI wieku. Za kilka lat każdy z uczestników Przystanku Explory Tour może się zatem stać cennym kandydatem na rynku pracy – powiedział Marcin Gronowski, wiceprezes Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego S.A.
Grupy uczniów do programu zapisywać mogą zarówno nauczyciele, jak i dyrektorzy szkół. Wystarczy wypełnić prosty formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej: plock.explory.pl.
Płocki Przystanek Explory Tour jest nie tylko dla uczniów. Skorzystają też nauczyciele
Inicjatywami organizowanymi w ramach Explory Tour objęci byli do tej pory przede wszystkim uczniowie. To się jednak zmieniło. W tym roku wsparcie mogą otrzymać również nauczyciele. Pójście w tym kierunku jest bardzo naturalne. Oznacza bowiem pracę u podstaw. Bo to nauczyciel ma realny wpływ na młodzież. Spotyka się z nią kilka razy w tygodniu i często cieszy się autorytetem. To on ma zatem największą szansę na skuteczne stymulowanie myślenia projektowego. Stymulowanie, które nie może się odbywać od czasu do czasu, a powinno być procesem ciągłym.
Płocki Przystanek Explory Tour zostanie podzielony na dwie części. I to właśnie pierwsza, a nie druga będzie dedykowana nauczycielom. Z naszego warsztatu wyniosą oni podstawy metodyki koncepcyjnego wymyślania, projektowania i realizowania projektów z obszaru STEAM. Poznanie tego schematu sprawi, że będą oni mogli inaczej kształtować prowadzone przez siebie lekcje. Tak, aby myślenie projektowe stało się dla uczniów naturalnym sposobem analizy i rozwiązywania problemów. Wiedza sprawi również, że nauczyciele będą mogli aktywizować uczniów organizując Szkolne Festiwale Explory – powiedziała Joanna Olejnik, prezes Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego S.A.
Warsztaty stanowią trzon płockiej edycji Przystanku Explory Tour. Program wydarzenia nie ogranicza się jednak wyłącznie do nich. Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny zapewni uczestnikom jeszcze dwie atrakcje. Pierwszą stanie się udział Oliwii Górskiej. Gość specjalny jest reprezentantką Polski na Regeneron ISEF w Explory. Wystartowała z projektem "Jak żyję się zwierzętom planktonicznym". Za swój projekt otrzymała wyróżnienie Chińskiego Stowarzyszenia Nauki i Technologii oraz III miejsce w kategorii Earth and Environmental Science. Drugą z atrakcji będzie wykład inspiracyjny Huberta Lewińskiego, czyli eksperta ds. rozwoju, managera inkubacji i startup mentora.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.