Reklama

Warszawa walczy,Płock pamięta. Wreszcie!

Opublikowano:
Autor:

Warszawa walczy,Płock pamięta. Wreszcie! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W tym roku Płock w naprawdę ładnym stylu włączy się w obchody okrągłej 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Zobaczcie, co się będzie działo.

W tym roku Płock w naprawdę ładnym stylu włączy się w obchody okrągłej 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Zobaczcie, co się będzie działo.

Do tej pory kolejne rocznice zrywu stolicy przechodziły właściwie bez echa. W godzinę „W” garstka osób na czele z prezydentem miasta spotykała się przy Płycie Nieznanego Żołnierza, z trzeszczących głośników rozlegał się hymn, potem składano kwiaty. Nikt nie wpadł na to, by na te 10 minut wstrzymać ruch na pl. Narutowicza, więc hymnu i piosenek powstańczych nikt nie słyszał. Z wyciem syren też zazwyczaj była zabawa - płocczanie mieli zazwyczaj miny „ratuj się kto może” i w popłochu przyśpieszali kroku w  obawie przed nalotem bombowym. Może dlatego, że Ratusz wysyła komunikat o następującej treści: „Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Urzędu Miasta Płocka informuje, że w ramach treningu systemu wykrywania i alarmowania miasta Płocka, w dniu 1 sierpnia 2014 r., o godz. 17.00, zostanie włączony system alarmowy miasta w formie sygnału dźwiękowego, ciągłego, trwającego 1 minutę”. W ramach treningu?! Nic dziwnego, że prawie nikt nawet nie przystaje.

Tłumek przed Odwachem gęstnieje głównie wtedy, gdy zbliżają się wybory. Wtedy składanie kwiatów trwa dużo dłużej, a jeśli nawet jakiś poseł czy samorządowiec nie może osobiście stawić się na pl. Narutowicza, wysyła swoją delegację.

W tym roku będzie inaczej! Obchody okrągłej, 70. Rocznicy zaczną się już dziś wieczorem i na pewno nie będą nudne. „Na szańcach Warszawy” - tak nazywa się wieczór wspomnień organizowany przez Muzeum Mazowieckie dziś, w czwartek. W programie znalazła się m.in. prezentacja wspomnień płocczan o powstaniu, projekcja słynnej trójwymiarowej animacji Muzeum Powstania Warszawskiego „Miasto ruin”, koncert chóru Stowarzyszenia Trzeciego Wieku Vox Maiorum i wspólne śpiewanie pieśni powstańczych.

W piątek obchody zaczną się w południe grą miejską „Harcerki i  harcerze w Powstaniu Warszawskim”. Potem, na pół godziny przed Godziną W, można będzie oglądać na Starym Rynku wystawę plenerową „Płocczanie w Powstaniu Warszawskim przygotowaną przez Stowarzyszenie im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ. 

Z kolei przy Odwachu jak co roku stanie barykada powstańcza, a od 16.00 będzie można oglądać mundury i rekonstrukcję broni z okresu II wojny światowej. O godz. 17.00 jak co roku przy Płycie Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysty apel upamiętniający bohaterów sierpnia 1944 r., a o 17.30 w NowymKinie można obejrzeć film "Powstanie Warszawskie" według pomysłu Jana Komasy. Zaproszenia na film są do odbioru w kasie kina.

Zdjęcia z poprzednich lat w naszej galerii i

Fot. Małgorzata Rostowska / Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE