Reklama

Walka z nowotworami płocczan. Prezydent Płocka napisał list do prezesa PKN Orlen

Opublikowano:
Autor:

Walka z nowotworami płocczan. Prezydent Płocka napisał list do prezesa PKN Orlen - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prezydent Płocka wysłał list do prezesa PKN Orlen, wskazując iż prace nad programem profilaktyki zdrowotnej dla płocczan przyjął z zadowoleniem. Jednakże w jego ocenie zapowiedziany projekt to na razie "bliżej nieokreślony plan, który w dodatku dopiero będzie opracowywany", a PKN Orlen "nie zadeklarował na realizację projektu żadnej kwoty".

Prezydent Płocka wysłał list do prezesa PKN Orlen, wskazując iż prace nad programem profilaktyki zdrowotnej dla płocczan przyjął z zadowoleniem. Jednakże w jego ocenie zapowiedziany projekt to na razie "bliżej nieokreślony plan, który w dodatku dopiero będzie opracowywany", a PKN Orlen "nie zadeklarował na realizację projektu żadnej kwoty".

Chodzi o zakrojony na 5 lat program profilaktyczny i leczenia chorób nowotworowych wśród mieszkańców Płocka i powiatu płockiego, a właściwie jego zwiastun w postaci podpisanego 8 lipca bieżącego roku listu intencyjnego. Program ma być – według zapowiedzi – szeroko zakrojony, obejmować mieszkańców Płocka i powiatu płockiego. Do współpracy w tym pilotażowym projekcie zaproszono dwie wiodące placówki, obie z siedzibami w Warszawie, specjalizujący się w leczeniu chorób układu oddechowego, nie tylko nowotworów, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc oraz ośrodek terapii nowotworowych – Centrum Onkologii – Instytut Marii Skłodowskiej-Curie. Pieniądze miałby wyłożyć PKN Orlen. Wskazano na trzy cele programu: zmniejszenie ryzyka zachorowalności i zwiększenie wiedzy na temat nowotworów, to po pierwsze, a po drugie – zwiększenie dostępności do badań i leczenia, natomiast po trzecie – raportowanie o stanie zdrowia mieszkańców powiatu płockiego oraz badanie przyczyn zachorowań na nowotwory i identyfikacja głównych czynników ryzyka w populacji Płocka i powiatu płockiego.

List intencyjny podpisano w Warszawie. W spotkaniu uczestniczył m.in. wiceprezydent Roman Siemiątkowski. Powiedział wówczas:

– Inicjatywa wsparcia leczenia u płocczan chorób płuc i nowotworów jest bardzo cenna. O tym w Płocku mówimy od wielu, wielu lat. Wpisuje się ona w cały projekt poświęcony tej tematyce. Dowiedziałem się, że 4 października jest planowane wmurowanie kamienia węglowego pod budowę centrum onkologicznego na Winiarach. Ze strony miasta chciałbym zapewnić prezesa, że jesteśmy gotowi do pełnej współpracy w tym zakresie. Czekamy na informację, jaki mógłby być udział Płocka. Na pewno zaangażujemy siły i środki, żeby wspólnie osiągnąć zamierzony cel.

[ZT]22824[/ZT]

Teraz mamy inny list, tym razem od prezydenta Płocka, Andrzeja Nowakowskiego do prezesa Orlenu, Daniela Obajtka, w którym włodarz podkreśla, iż chciałby pozyskać bardziej szczegółowe informacje na temat planowanego projektu, w tym określenia w nim roli Urzędu Miasta Płocka i podległych mu jednostek organizacyjnych, aby "przygotować się do udziału w planowanym projekcie". Jednocześnie przypomina deklaracje koncernu z czerwca 2018 r. po skokach w stężeniu dwutlenku siarki w płockim powietrzu dotyczące "programu prozdrowotnego" i "szybszego dostępu do specjalistów", a także te z września 2018 r., kiedy to kierownik działu sponsoringu społecznego i CSR w PKN Orlen, Wioletta Kulpa, wówczas kandydatka na prezydenta Płocka, zapowiadała współpracę Orlenu przy tworzeniu miejskiego centrum diagnostyki i profilaktyki onkologicznej w strukturach Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Jak dodaje Andrzej Nowakowski, do tej pory nie zostało to zrealizowane.

– Pewien niedosyt zatem powoduje fakt, iż planowany i ogłoszony podczas briefingu w stolicy projekt nie będzie obiecywanym programem profilaktycznym, spełniającym kryteria dla tego typu przedsięwzięć, wynikających z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i podlegających opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, zawierający cele, zadania, działania, mierniki realizacji celów, a będzie tylko bliżej nieokreślonym planem, który w dodatku dopiero będzie opracowywany. PKN Orlen nie zadeklarował na realizację projektu żadnej kwoty, a podczas briefingu przekazał 600 tys. zł na zakup nowego echokardiogramu do badania echa serca na użytek warszawskiego Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie. Gwoli informacji, miasto Płock na programy zdrowotne, w tym również onkologiczne, przeznacza corocznie ok. 1 mln zł.

Włodarz Płocka przypomina o inicjatywie Okręgowej Izby Lekarskiej na przełomie 2016 i 2017 r., czyli o Płockim Projekcie Onkologicznym (PPOnko). – Apel z zaproszeniem do współpracy, będący jednocześnie zaproszeniem na pierwsze spotkanie organizacyjne, został wysłany do 23 osób stojących na czele instytucji i firm, w tym do ówczesnego prezesa PKN Orlen, p. Wojciecha Jasińskiego – czytamy w tym piśmie. Po pierwszym spotkaniu, które odbyło się 18 stycznia 2017 r., podczas którego reprezentował mnie mój zastępca ds. polityki społecznej, a na którym zabrakło przedstawiciela PKN Orlen, powstały 4 grupy robocze i zadeklarowała się grupa akcjonariuszy PPOnko.

List prezydenta miasta trafił na redakcyjne skrzynki płockich mediów. Zwróciliśmy się do koncernu, aby ustosunkował się do kilku spraw. A pytaliśmy m.in. o to kiedy program zostanie uszczegółowiony, ile czasu wymagały przygotowania do tego, aby ten list intencyjny powstał, a także jakie działania zostaną podjęte, aby płocczanie nie musieli jeździć na badania do Warszawy (skoro doszło do przekazania 600 tys. zł na sprzęt do warszawskiej placówki). Zapytaliśmy również czy PKN wesprze działania zmierzające do powstania centrum onkologicznego w Płocku, o którym mówił wiceprezydent Siemiątkowski podczas konferencji, jak również czy "odłożono na półkę" powstanie zapowiadanego podczas kampanii wyborczej na prezydenta Płocka miejskiego centrum diagnostyki i profilaktyki onkologicznej w strukturach PZOZ. Dodatkowo zapytaliśmy o udział przedstawiciela PKN w pracach Płockiego Projektu Onkologicznego. Od tego też zacznijmy. – Uprzejmie informujemy, że przedstawiciele PKN Orlen brali udział w pracach Płockiego Projektu Onkologicznego zainicjowanego w styczniu 2017 r. w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Płocku – twierdzą w biurze prasowym. A pytaliśmy dlatego, iż prezydent twierdzi, że nikogo na tym spotkaniu z koncernu nie było. Tymczasem koncern reprezentowała Wioletta Kulpa i zostało to jasno określone podczas spotkania.

[ZT]14307[/ZT]

Orlen zgłosił akces uczestnictwa w pracach. W biurze prasowym koncernu twierdzą, że według ich wiedzy było tylko jedno spotkanie. - Nie mamy też wiedzy, aby projekt i temat Płockiego Projektu Onkologicznego był podejmowany i kontynuowany – podkreślają. Faktycznie ostatni komunikat dotyczący inicjatywy był z marca 2017 r.

Odnośnie 600 tys. zł na sprzęt odpowiedziano: – Zakupiony przez PKN ORLEN nowy echokardiogram do badania echa serca na użytek warszawskiego Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, który obok Instytutu Chorób Płuc jest głównym partnerem programu dla Płocka i powiatu płockiego, jest naszym wsparciem dla tej ważnej placówki medycznej. Ze sprzętu będą mogli korzystać wszyscy pacjenci, także z Płocka i powiatu płockiego.

A co z bardzie konkretnymi działaniami? – Podpisanie listu intencyjnego z warszawskim Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc umożliwiło rozpoczęcie pomiędzy wszystkimi partnerami negocjacji na temat szczegółów programu. Poszczególne ustalenia i punkty programu zostaną zapisane w umowie trójstronnej. Prace nad umową są  na bardzo zaawansowanym etapie i liczymy, że w ciągu kilku najbliższych tygodni będziemy mogli zaprezentować szczegółowe ustalenia i pierwsze działania, jakie zostaną podjęte w ramach tego programu.  Po podpisaniu umowy z partnerami, PKN ORLEN dołoży starań, aby jak najszybciej realizować poszczególne zapisy umowy. Oczywiście zapewnione zostaną fundusze na ich realizację. O szczegółach będziemy mówić po podpisaniu umowy. Dlatego uprzejma prośba o cierpliwość. Opracowując autorski program zdrowotny, który jest dla nas priorytetem, bierzemy pod uwagę głosy mieszkańców Płocka i powiatu płockiego, działaczy samorządowych, przedstawicieli organizacji społecznych, pracowników PKN ORLEN. Ważne są opinie naszych partnerów, renomowanych placówek medycznych, czyli warszawskiego Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Instytutu Chorób Płuc. Chcemy, aby realizacja programu realnie wpłynęła na poprawę dostępu do służby zdrowia. Jesteśmy też przekonani, że będzie on dobrym uzupełnieniem działań, które planują władze samorządowe miasta Płocka, w których gestii jest miejska służba zdrowia - czytamy w odpowiedzi. Nie ma nawiązania do pytań o współudział w powstaniu miejskiego centrum diagnostyki i profilaktyki onkologicznej czy też pomoc w powstaniu miejskiego centrum onkologicznego na Winiarach. Może te odpowiedzi pozna prezydent Nowakowski.- Zgodnie z dobrymi obyczajami odpowiedź na list otrzyma w pierwszej kolejności jego autor – w tym przypadku Prezydent Miasta Płocka. Dopiero potem nasze stanowisko przekażemy mediom – zapewniono w biurze prasowym.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE