Reklama

Wakacje jak malowanie z galerią sztuki

Opublikowano:
Autor:

Wakacje jak malowanie z galerią sztuki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już w sobotę 22 czerwca odbędą się pierwsze wakacyjne warsztaty plastyczne przygotowane przez Płocką Galerię Sztuki.

Już w sobotę 22 czerwca odbędą się pierwsze wakacyjne warsztaty plastyczne przygotowane przez Płocką Galerię Sztuki.

Miłośnicy sztuk plastycznych nie będą musieli narzekać na nudę, jeśli zdecydują się spędzać wakacje w Płocku. Płocka Galeria Sztuki przygotowała cykl warsztatów „Naturalna kolej sztuki”. Pierwsze z nich zostały zaplanowane już na sobotę 22 czerwca. Punktualnie o 12 na Skwerze Sztuki odbędzie się „Śniadanie na trawie”.

Nawiązanie do doskonale znanego obrazu Eduarda Maneta jest nieprzypadkowe. Postaciami z obrazu staną się uczestnicy warsztatów Przed spotkaniem przygotowane zostaną postaci ludzi siedzących przy stolikach, wycięte z białego PCV. Będą one zarysowywane przez uczestników warsztatów, a następnie przytwierdzane na stałe do podłoża. Każdy uczestnik będzie mógł swoje kontury wyciąć z tektury, zamalować i zabrać do. domu. „Śniadanie na trawie” przygotowuje Fundacja Form i Kształtów z Warszawy.

W sobotę 29 czerwca o 12 w siedzibie PGS odbędzie się spotkanie autorskie Anna Macionek-Stańko połączone z warsztatami „Kwiaty i portrety”. Artystka zaprosi wszystkich chętnych na zwiedzanie swej wystawy. Opowie przy tym o swoich inspiracjach i warsztacie pracy. Uczestnicy zajęć będą mogli obserwować artystkę przy pracy, a na zakończenie pod jej okiem sami stworzyć obraz w technice olejnej.

Dwudniowe zajęcia „Mogę zrobić - mogę wyrazić” zostały zaplanowane na 6-7 lipca. Prowadzący je Piotr Dąbrowski pokaże, jak różne ludzkie odkrycia rodziły się w przeszłości z potrzeb, poszukiwań i eksperymentów. Pierwszego dnia zajęć uczestnicy sami przygotują farby temperowe, korzystając przy tym z darów natury. Później wykorzystają je do malowania na kamieniu. W ten sposób nawiążą do sztuki pierwotnej.

Drugi dzień upłynie na wykonywaniu ludzkich postaci z papieru pakowego, rurek tekturowych i szarego kartonu. Użyte podczas zajęć surowe materiały mają rozbudzić wyobraźnię i kreatywność, a zarazem uwrażliwiać na kolor i jego subtelności. Każda z postaci, która wykonana zostanie przez uczestników, stać się może kukiełką, zabawką lub ozdobą.

Ludzie często kolekcjonowali drobiazgi charakterystyczne dla odwiedzanych przez siebie miejsc. Tak było jeszcze przed epoką internetu, telefonów komórkowych, kamer HD i cyfrowych aparatów fotograficznych. Do tej tradycji nawiązywać będą zaplanowane na 13 lipca o 12.00 warsztaty „Pamiątka z Płocka”, które odbywać się będą na Skwerze Sztuki. Ma to być alternatywa dla nowoczesnych technologii, a jednocześnie atrakcyjna forma stworzenia wakacyjnej pamiątki.

Uczestnicy zajęć, korzystając z pomocy animatorów sztuki, zaprojektują i pokolorują wielkoformatową planszę przedstawiającą baśniowe postaci z książki „Baśnie i legendy o Płocku”, wydanej przez PGS. Na koniec sfotografują się, umieszczając swoją twarz w miejsce twarzy płockich bohaterów.

Zaplanowane na 20-21 lipca (12, siedziba PGS) warsztaty z rysunku i malarstwa „W drodze na arkę...” poprowadzi Piotr Naliwajko, który pomoże w zastanowieniu się nad zachowaniem i kształtem zwierząt oraz podobieństwem cech ludzkich i zwierzęcych. Każdy będzie mógł wykonać własny szkic ołówkiem, sepią lub węglem. A wszystko skończy się tworzeniem jednej wspólnej kompozycji rodzajowej przy użyciu farb.

„Ogród sztuki” to zajęcia zaplanowane na 27-28 lipca. Odbywać się one będą w siedzibie PGS. Ogrody to jedne z nielicznych miejsc w każdym mieście, gdzie nie odczuwa się wszechobecnej dominacji betonu. To enklawy ciszy i spokoju, do których można się skryć przed zgiełkiem maszyn i ludzi. Takie miejsce jest również w PGS. I to właśnie tam przygotowana będzie akcja kulturalna, której uczestnicy będą musieli zaprojektować i stworzyć kolorowy, artystyczny „Ogród Sztuki”.

Przy pomocy animatorów uczestnicy stworzą wspólną koncepcję przestrzeni artystycznej, wykonując każdy z jej elementów. Rośliny, owady, elementy dekoracyjne – to wszystko zostanie stworzone dzięki wykorzystaniu różnych technik plastycznych. Pojawią się również elementy dekoracyjne, które ozdobią galeryjny ogród i domy uczestników.

Edukacyjno-plastyczne warsztaty „Naturalna kolej rzeczy” zaplanowane na czerwiec i lipiec sponsorowane są przez Polski Koncern Naftowy Orlen.

Sierpień w PGS upłynie pod znakiem rezydencyjnego pobytu Eugenie Jan. Artystka z Francji prowadzić ma cztery rodzaje autorskich warsztatów artystycznych dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Uczestnicy zajęć koncentrować się będą na artystycznym wyrażaniu i nazywaniu emocji, emocjonalnych fotomontażach komputerowych, nauce tworzenia rzeźb i odlewów oraz współtworzeniu instalacji opracowanej przez Eugenie Jan. Dokładny terminarz warsztatów prowadzonych przez gościa z Francji ma zostać ustalony w lipcu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE