Reklama

W weekend wielka parada w centrum miasta

Opublikowano:
Autor:

W weekend wielka parada w centrum miasta - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W sobotę i w niedzielę świętujemy. Na starówce zrobi się kolorowo od strojów reprezentantów jedenastu miast partnerskich Płocka, w tym z Chin, Mongolii czy Gruzji. Będą biegi, wystawy i kramy, a na zakończenie koncerty, gdzie będzie dla każdego coś miłego. Dla fanów rocka zagrają „dorosłe dzieci” z zespołu Turbo, natomiast dla zwolenników bardziej melodyjnych brzmień wystąpi Sylwia Grzeszczak.

W sobotę i w niedzielę świętujemy. Na starówce zrobi się kolorowo od strojów reprezentantów jedenastu miast partnerskich Płocka, w tym z Chin, Mongolii czy Gruzji. Będą biegi, wystawy i kramy, a na zakończenie koncerty, gdzie będzie dla każdego coś miłego. Dla fanów rocka zagrają „dorosłe dzieci” z zespołu Turbo, natomiast dla zwolenników bardziej melodyjnych brzmień wystąpi Sylwia Grzeszczak.

Majowy Piknik Europejski to wieloletnia tradycja. Podczas 17. edycji imprezy przez dwa dni weekendu mieszkańcy Płocka integrują się i poznają inne kultury. Najprawdopodobniej tym razem przyjadą do nas reprezentanci z 11 miast partnerskich i z dwóch zaprzyjaźnionych.

Obecnie Płock współpracuje z 15 miastami, przy czym większość leży w Europie, chociaż zdarzają się także takie z bardziej egzotycznych stron świata, jak chociażby Huai'an w Chinach, czy zaprzyjaźnione Bayanzurkh położone w Mongolii. Kolejna odsłona Pikniku Europejskiego to również wyjątkowe jubileusze, ponieważ w tym roku mija ćwierć wieku kontaktów partnerskich z amerykańskim miastem Fort Wayne w Stanach Zjednoczonych oraz 15 lat od podpisania umowy o współpracy z francuskim Auxerre oraz mołdawskimi Bielcami. W najbliższa sobotę i niedzielę ugościmy również mieszkańców Darmstadt (Niemcy), Możejek (Litwa), Nowopołocka (Białoruś), Loznicy (Serbia), Thurrock (Wlk. Brytania), Mytiszczi (Rosja), Żytomierza (Ukraina) i zaprzyjaźnionego z Płockiem miasta Rustawi (Gruzja). Spodziewamy się przyjazdu przedstawicieli placówek dyplomatycznych z Bułgarii i Serbii.

Na przyjęcie tak dużej ilości gości zaplanowano sporo atrakcji, które odpowiednio rozdzielono na 9 i 10 maja. W sobotę jako pierwsze na Starym Rynku wystąpią przedszkolaki i mniej więcej w tym samym czasie wyruszy z Nowego Rynku Parada Europejska ulicami Tumską i Grodzką, kierując się na starówkę. Wezmą w niej udział uczniowie płockich gimnazjów i 13 szkół podstawowych, reprezentujący poszczególne kraje partnerskie (stroje oceni im jury), chociaż dostrzeżemy w tłumie grupę militarną Easy Company i płockie motocyklistki. Kiedy już dotrą na Stary Rynek, nastąpi uroczyste otwarcie Pikniku i wystawy plenerowej „25 lat Płock – Fort Wayne, 15 lat Płock – Bielce, 15 lat Płock – Auxerre”. Po nich czekają nas występy płockich szkół. Koncert wokalistki Sylwii Grzeszczak, swojego czasu współpracującej z Liberem, powinien rozpocząć się o godzinie 19.30.

Tak wyglądają plany na sobotnie obchody, jednak przygotowano alternatywną ofertę w ramach MajUni w ogródkach MZOS-u przy pl. Dąbrowskiego. To właśnie tam powinni udać się fani bardziej elektronicznych dźwięków. O wykreowanie klubowych klimatów postarają się Ptaki, Eltron John, Teielte, Warsaw Afrobeat Orchestra. Będą płockie akcenty, czyli Aka One, Delaplaya, Spinboy, wuj Marcel & Sun Miguel. A teraz dwie ważne sprawy. Na imprezę wprowadzono bilety po 5 zł od sztuki. Warto także zabrać ze sobą jakiś kocyk i coś do picia, no chyba że wybieramy zieloną, wiosenną trawkę.

Niedzielę zaczniemy aktywnie od 3. Biegu Europejskiego w Parku Północnym na Podolszycach. Jeszcze tego samego dnia czas na ucztę na cięższą, rockową nutę. Start „Rock Tower” zaplanowano na godzinę 16.00. Jako pierwsza na scenę wkroczy kapela Near The Knuckle z pracowni muzycznej POKiS-u, tuż po nich płockie Concatenation i stołeczne Thesis. W kolejce będzie jeszcze czekało rosyjskie Grenouer  oraz muzycy z Group Think, a na deser prawdziwi weterani, zespół Turbo, który koncertuje już od 35 lat. Ich „Dorosłe dzieci”, które nie wiedzą jak żyć, to heavymetalowy klasyk. Zatem „wyznaczmy sobie miejsce i czas” w niedzielę i obierzmy kurs podobnie jak przed rokiem na ogródek MZOS-u. Wejściówka kosztuje 5 zł. Do kupienia podobnie jak na Majunię (akurat w tym przypadku warto spytać się o bilety w pubie Zachęta) w kasie Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki.

Więcej na temat , , w naszym Kalendarzu wydarzeń.

Obejrzyjcie zdjęcia z .

Fot. Tomasz Miecznik / Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE