Reklama

W Warszawie doceniają płocką galerię

Opublikowano:
Autor:

W Warszawie doceniają płocką galerię - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Niepisaną tradycją Płockiej Galerii Sztuki staje się powoli wykorzystywanie jednocześnie wszystkich powierzchni wystawowych. W piątkowy odbyły się wernisaże aż trzech ekspozycji.

Niepisaną tradycją Płockiej Galerii Sztuki staje się powoli wykorzystywanie jednocześnie wszystkich powierzchni wystawowych. W piątkowy odbyły się wernisaże aż trzech ekspozycji.

„Chce się wracać... Poranek Dzieciństwa” to wystawa, na której podziwiać można prace 12 młodych artystów, studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ale ta ekspozycja ma szczególny charakter, daleko wykraczający poza ramy sztuki. Wszystkie prezentowane na niej obrazy zostaną zlicytowane 4 kwietnia. A pieniądze z aukcji trafią do rodziców ciężko chorego Antosia Faberskiego. Chłopiec cierpi na Zespół Aperta, chorobę genetyczną, która spowodowała u niego rozszczep podniebienia, zrośnięcie paluszków dłoni i stóp oraz deformację czaszki.

Leczenie jest nie tylko długotrwałe, ale przede wszystkim niezwykle kosztowne. Rodziców chłopca nie stać na ponoszenie wszystkich związanych z tym kosztów, dlatego proszą o pomoc ludzi dobrej woli. I znajdują. Na przykład w piłkarskiej reprezentacji Polski. Do akcji zbierania pieniędzy dla Antosia przyłączyli się między innymi Jakub Błaszczykowski, Przemysław Tytoń i inni. Za ich przykładem poszły Polski Związek Piłki Nożnej oraz Ekstraklasy S.A. I wiele innych firm, instytucji czy osób prywatnych.

W gronie chcących pomóc rodzicom chłopca znaleźli się również studenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. – To nie do końca jest tak, że my pomagamy Antosiowi. Tak naprawdę, to on pomaga nam – tłumaczył Krzysztof Orankiewicz, pomysłodawca wystawy. – Antoś jest genialnym dzieckiem, które jest mężnym, walecznym mężczyzną, który nigdy się nie poddaje. Mimo wielu przeciwności losu. Bardzo chciałbym być taki jak on.

Ideą pomysłodawcy było zaprezentowanie prac 13 młodych, utalentowanych autorów. Każdy z nich przygotować miał po dwa swoje dzieła. Niestety, okazało się, że jedna z osób nie może przyłączyć się do akcji. Ostatecznie w Płockiej Galerii Sztuki pojawiły się więc obrazy 12 artystów. Ale ich liczba się nie zmieniła. Pozostało 26. Bardzo różnych, czasami wręcz niesamowicie odległych. Zarówno pod względem użytych technik, jak i tematyki.

– Nie zamierzałem nikomu niczego narzucać. Chciałem, aby każdy po swojemu potraktował temat „Chce się wracać... Poranek Dzieciństwa” we właściwy dla siebie sposób – powiedział nam Krzysztof Orankiewicz. – A publiczność może całkowicie po swojemu odczytywać intencje autorów. Mam nadzieję, że prezentowane na wystawie obrazy spodobają się na tyle, że podczas aukcji, która rozpocznie się 4 kwietnia o 17, uda się sprzedać wszystkie.

Autorami prezentowanych dzieł są: Anna Bojas, Elżbieta Gołowko, Robert Jankowski, D.W. Karolak, Maria Kazimierczyk, Patrycja Kurus, Dominika Nasiadko, Krzysztof Orankiewicz, Dariusz Radecki, Agnieszka Strojna, Kamila Szymańska, Anna Wiącek.

–Jestem przekonany, że każdy z wystawiających się tutaj młodych artystów już niebawem będzie wyznaczał nowe trendy polskiego malarstwa – stwierdził Krzysztof Orankiewicz. – Jeżeli angażują się w akcje charytatywne, to znaczy, że są wrażliwi, mają serca otwarte na innych. A to dla artysty już połowa sukcesu.

Wystawa „Chce się wracać... Poranek Dzieciństwa” eksponowana jest na parterze Płockiej Galerii Sztuki. Na piętrze tymczasem obejrzeć można „Poszukiwanie” czyli prace studentów pracowni malarstwa ASP profesora Stanisława Baja i doktora Arkadiusza Karapudy.

Podczas piątkowego wernisażu prof. Stanisław Baj podkreślał, że niezwykle ceni sobie możliwość eksponowania prac swoich studentów w Płockiej Galerii Sztuki, która w kręgu warszawskich artystów cieszy się wielką, w pełni zasłużoną renomą.

Swoje obrazy w PGS prezentują: Paulina Giersz, Tomasz Godowski, Ewa Kamieniecka, Piotr Kołakowski, Monika Kopczewska, Aleksandra Natalia Koper, Dominika Kossakowska, Magdalena Kossakowska, Aleksandra Rzeszowiak, Julia Słonecka, Anna Stawowczyk, Justyna Szymańska, Kamila Szymańska, Agnieszka Zabrodzka i Paulina Kasia Zielińska.


W Galerii Kreski prezentowane są „Rysunek i Grafika” Łukasza Zedlewskiego, doskonałego rysownika i grafika. Jego ekspozycja w PGS nawiązuje do tradycji dawnych „Zeszytów rysunkowych”.

Fot. Tomasz Paszkiewicz/Portal Płock


Zobacz też:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE