Reklama

W tym roku świętują stulecie istnienia. Na Wzgórzu Tumskim posadzono dąb [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

W tym roku świętują stulecie istnienia. Na Wzgórzu Tumskim posadzono dąb [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Są okazałe, pojawiają się w legendach, motyw ich gałązek pojawiał się w herbach królewskich, a także na polskich monetach 10, 20, 50 gr z emisji z 1923 roku. Dęby, bo o nie chodzi, są także długowieczne. Dla Polskiego Czerwonego Krzyż a ten rok jest szczególny - obchodzą stulecie istnienia, w piątek kolejne osoby życzyły im następnych stu lat. Dla upamiętnienia PCK w piątek posadzono na Wzgórzu Tumskim dąb odmiany Aurea.

Są okazałe, pojawiają się w legendach, motyw ich gałązek pojawiał się w herbach królewskich, a także na polskich monetach 10, 20, 50 gr z emisji z 1923 roku. Dęby, bo o nie chodzi, są także długowieczne. Dla Polskiego Czerwonego Krzyż a ten rok jest szczególny - obchodzą stulecie istnienia, w piątek kolejne osoby życzyły im następnych stu lat. Dla upamiętnienia jubileuszu PCK w piątek posadzono na Wzgórzu Tumskim dąb odmiany Aurea.

Posadzenie dębu czerwonego było jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża. To inicjatywa Oddziału Rejonowego PCK w Płocku, którą organizacyjnie i finansowo wsparło miasto.

– Ten dąb będzie przypominał o czerwonokrzyskiej misji, jaką jest niesienie pomocy wszystkim potrzebującym – mówił prezydent Andrzej Nowakowski.

Płoccy radni poparli uchwałę, dzięki której 2019 rok stał się w naszym mieście rokiem PCK.

– PCK powstała w 1919 roku, a w naszym mieście organizacja zaczęła działalność  już 8 marca tego samego roku. Przez te lata niosła pomoc w trakcie wojen, ale także podczas pokoju. PCK prowadzi działania w zakresie krwiodawstwa, pierwszej pomocy, ratownictwa, pomocy socjalnej, edukacji – przypominała Ewa Domosławska, prezes Oddziału Rejonowego PCK w Płocku.

Dąb, który posadzono 25 października w Dzień Młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża, z pewnością będzie wyróżniał się na płockim Wzgórzu Tumskim.

– Wybraliśmy odmianę Aurea, której liście najpierw są żółte, a jesienią przebarwiają się na czerwono – wyjaśnia Justyna Smolińska, ogrodnik miasta.

Zakup drzewa jest elementem projektu „Zielone Płuca dla Płocka – nasadzenia na rzecz bioróżnorodności i klimatu”, na który miasto pozyskało dofinansowanie od samorządu województwa mazowieckiego. Opiekę nad drzewem powierzono najmłodszym członkom PCK – dzieciom z Klubu Wiewiórka z Miejskiego Przedszkola nr 25, aby podkreślić ciągłość pokoleń w realizacji szlachetnych idei Czerwonego Krzyża.

W piątek była również gra miejska, z kolei na płockim ratuszu pojawił się znak czerwonego krzyża.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE