Reklama

W sobotę marsz dla Żołnierzy Wyklętych

Opublikowano:
Autor:

W sobotę marsz dla Żołnierzy Wyklętych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Obchody przypadającego w sobotę 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się już w piątek wieczorem od koncertu Andrzeja Kołakowskiego. W sobotę zaplanowano m.in. drugi marsz pamięci. Patronat honorowy nad obchodami objął Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Obchody przypadającego w sobotę 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się już w piątek wieczorem od koncertu Andrzeja Kołakowskiego. W sobotę zaplanowano m.in. drugi marsz pamięci. Patronat honorowy nad obchodami objął Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Pierwszy marsz pamięci żołnierzy drugiej konspiracji, w którym przeszło ok. 250 osób, zorganizowali dwa lata temu płoccy kibice. To zresztą fani Wisły Płock byli wówczas głównymi uczestnikami pochodu, który przeszedł ze starówki pod Stanisławówkę. Choć byli w większości, ramię w ramię z nimi maszerowały również  rodziny z dziećmi, starsi ludzie czy parlamentarzyści PiS. W ubiegłym roku marszu nie było, ale po wieczornej mszy na Stanisławówce, odśpiewano hymn i odpalono race przy tablicy upamiętniających żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego, była też projekcja filmów związanych z tematyką tego święta państwowego.

W tym roku specjalnie powołany w tym celu  komitet składający się z kilku stowarzyszeń organizuje uroczyste obchody pod honorowym patronatem Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Związku Żołnierzy NSZ.

Obchody rozpoczną się już w piątek wieczorem od koncertu Andrzeja Kołakowskiego, nazywanego "Bardem Wyklętych", który wiele swoich utworów poświęcił właśnie dramatycznej historii ostatnich leśnych, m.in. " jak np. „Epitafium dla Majora Ognia”.  To właśnie cytat z jego piosenki "Rozstrzelana armia" zdobi mural z wizerunkiem płocczanina Stefana Bronarskiego pseud. "Liść" przy Jagiellonce.

1 marca wszyscy płocczanie mogą czuć się zaproszeni do udziału w marszu ku czci żołnierzy podziemia niepodległościowego. Zbiórkę przy pomniku Piłsudskiego zarządzono na 11.50, w samo południe biało-czerwony pochód wyruszy na Stanisławówkę ulicami Kolegialna, 1 Maja, Jachowicza. Potem
w Jagiellonce zaplanowano jeszcze prelekcję historyka Tadeusza Płużańskiego, syna stalinowskiego więźnia, a wieczorem na Stanisławówce - mszę w intencji żołnierzy niezłomnych.

Podczas uroczystości będą zbierane datki na ekshumacje i identyfikacje żołnierzy wyklętych prowadzone przez Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów oraz IPN na terenie całej Polski. Szczegółowy harmonogram i skład komitetu organizacyjnego w naszym Kalendarzu Imprez


Fot. Małgorzata Rostowska/Portal Płock, Tomasz Miecznik/Portal Płock

Czytaj też:

Pierwszy płocki marsz dla WyklętychUdostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE