Reklama

W Ratuszu czekają na wyniki. Jakość płockiego powietrza sprawdzą także w Wielkiej Brytanii

Opublikowano:
Autor:

W Ratuszu czekają na wyniki. Jakość płockiego powietrza sprawdzą także w Wielkiej Brytanii - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od kilku miesięcy działa wypożyczona przez miasto stacja pomiarowa. Dodatkowo zamontowano pięć czujników do pomiaru pyłu PM10 i PM2,5, ponadto od października trwają pilotażowe pomiary substancji, aby wykonać analizę w laboratorium w Wielkiej Brytanii. Czy odnotowano przekroczenia dopuszczalnych norm?

Od kilku miesięcy działa wypożyczona przez miasto stacja pomiarowa. Dodatkowo zamontowano pięć czujników do pomiaru pyłu PM10 i PM2,5, ponadto od października trwają pilotażowe pomiary substancji, aby wykonać analizę wyników w laboratorium w Wielkiej Brytanii. Czy odnotowano przekroczenia dopuszczalnych norm?

Co z płockim powietrzem? Przypominamy, że jeśli mamy wątpliwości, widząc np. ciemniejsze niebo, wyglądające jakby unosił się dym, zawsze możemy to sprawdzić, korzystając zdanych ze stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska bądź zaglądając do danych niezależnych od WIOŚ, dostępnych za pośrednictwem strony www.plock.eu (https://powietrze.plock.eu/). Stacja prowadzi stałe pomiary węglowodorów (BTEX - benzen, toluen, etylobenzen i ksylen), siarkowodoru (H2S), ditlenku siarki (SO2), tlenków azotu (NOx), monotlenku węgla (CO), ozonu (O3), pyłów (PM 10 i PM 2,5). Oprócz pomiarów zanieczyszczeń wykonywane są równolegle pomiary podstawowych parametrów meteorologicznych niezbędnych do interpretacji wyników ze stacji. Dane o jakości powietrza są przekazywane w formie indeksu jakości powietrza, w odniesieniu do wartości dopuszczalnych i norm odniesienia dla jednej godziny.

Dodatkowo miasto uruchomiło pięć czujników do pomiaru pyłu PM10 i PM2,5.

- Czujniki są umieszczone na terenie osiedli, gdzie występuje zabudowa jednorodzinna i funkcjonują piece: na Radziwiu, na osiedlu Wyszogrodzka, na Starym Mieście, w Trzepowie, w Borowiczkach. Wyniki pomiarów także są dostępne on-line na stronie internetowej UMP - mówi Konrad Kozłowski z zespołu medialnego w płockim Ratuszu. - Ponadto października wykonywane są także pilotażowe pomiary monitoringu metodą pasywną obejmującą trzy serie pomiarowe, wykonywane z częstotliwością co cztery tygodnie w 12 punktach na terenie Płocka.

Zakres obejmuje pomiar następujących substancji: H2S, SO2, NO i BTEX (siarkowodór, dwutlenek siarki, tlenek azotu i węglowodory: benzen, toluen, etylobenzen i ksylen). Analiza pozyskanych wyników zostanie wykonana w niezależnym akredytowanym laboratoriom w Wielkiej Brytanii i ma być dostępna w marcu 2019 r., podobnie ma być w przypadku raportu ze stacji pomiarowej. - Raport zostanie przedstawiony mieszkańcom - zapewniają w Ratuszu.

Konrad Kozłowski wyjaśnia: - W krótkim okresie pomiarowym nie było przekroczeń norm dopuszczalnych, poza pyłem PM 2,5 i PM 10. Alerty były i są upubliczniane na bieżąco. Precyzyjne udzielenie odpowiedzi ma zadane pytania będzie możliwe po zweryfikowaniu wyników badań i opracowaniu raportu zgodnie z obowiązującymi wytycznymi. Przekroczenia pyłów PM 2,5 i PM 10 mają związek zarówno z porą roku, kiedy w okresie jesienno-zimowym ogrzewa się pomieszczenia z wykorzystaniem pieców węglowych, a także z warunkami atmosferycznymi - mgłą, dużą wilgotnością i brakiem wiatru. Przekroczenia dotyczą nie tylko Płocka czy województwa mazowieckiego, lecz praktycznie całego kraju. Miasto Płock realizuje programy, których celem jest ograniczenie tzw. niskiej emisji - np. program dotacji na wymianę źródeł ogrzewania. wymienia tabor Komunikacji Miejskiej na niskoemisyjne autobusy oraz autobusy hybrydowe, a także realizuje program nasadzeń drzew i krzewów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE