Reklama

W przyszłym tygodniu zaczyna się kolejny festiwal

Opublikowano:
Autor:

W przyszłym tygodniu zaczyna się kolejny festiwal - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Praca dokumentalisty polega na szukaniu drobnych elementów, składających się na – mówiąc nieskromnie – prawdę o człowieku. Uważne obserwowanie i gromadzenie szczegółów, z których składa się życie, jest w stanie taką prawdę uchwycić - powiedział, zmarły kilka tygodni temu, mistrz polskiego dokumentu - Kazimierz Karabasz. Niebawem rozpoczyna się Watch Docs.

Praca dokumentalisty polega na szukaniu drobnych elementów, składających się na – mówiąc nieskromnie – prawdę o człowieku. Uważne obserwowanie i gromadzenie szczegółów, z których składa się życie, jest w stanie taką prawdę uchwycić - powiedział, zmarły kilka tygodni temu, mistrz polskiego dokumentu - Kazimierz Karabasz. Niebawem rozpoczyna się Watch Docs.

Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs jest wielowątkową opowieścią o prawach człowieka na świecie. Co roku gromadzi kilkadziesiąt tysięcy widzów w całej Polsce, od czterech lat również w Płocku. Na seanse we wrześniu Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza do Domu Darmstadt, na te w październiku już do nowej sali Kina za Rogiem przy ul. Jakubowskiego 10.

Wstęp na wszystkie projekcje filmowe i imprezy jest bezpłatny.

13 września 2018  (czwartek)
godz. 18 - Gruba (Polska, 65 min.) - reż. M. Zmarz-Koczanowicz,  Polonez (Polska, 17 min.) - reż. A. Elbanowska. Miejsce: Dom Darmstadt (Stary Rynek 8). Wstęp wolny.

Gruba
Głównymi bohaterkami filmu są trzy kobiety pracujące w Kopalni Węgla Kamiennego Rydułtowa. Ciężka praca, w przez wielu uznawanym za „męski” zawód nie jest największym problemem kobiet. Bohaterki poznajemy, gdy rozpoczynają walkę o oddzielną toaletę tylko dla kobiet. Ten mały szczegół pozwala ukazać z jaką bezdusznością urzędników i kierownictwa muszą się zmierzyć. Jednak godność i miłość do pracy nie pozwala im się poddać.

Polonez
Konkurs „Pokaż swój patriotyzm” został zorganizowany w 2015 roku w Aleksandrowie Kujawskim. Uczestnicy mieli przedstawić swoje dzieła na temat miłości do ojczyzny. Forma była dowolna – mógł być to występ, wiersz, obraz. Do konkursu przystąpiło 11 osób. Zwycięzcy zostali wyłonienia w 3 kategoriach – dzieci, młodzież i dorośli. Film „Polonez” jest zapisem rozstrzygnięcia konkursu, które odbyło się 11 listopada 2015 roku i przedstawieniem zwycięskich prac.

20 września (czwartek)
godz. 18 - Artykuł 18 (Polska, 75, min.) - reż. B. Staszewski. Miejsce: Dom Darmstadt (Stary Rynek 8). Wstęp wolny.

„Artykuł 18” to film oparty o zapis Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, mówiący o małżeństwie jako związku mężczyzny i kobiety. Taki zapis stał się argumentem dla przeciwników związków jednopłciowych. Wypowiedzi ekspertów i aktywistów pokazują z jakimi problemami borykają się ludzie żyjący w związkach jednopłciowych. W filmie możemy prześledzić codzienne życie trzech par i dyskryminację, jaka ich napotyka.

27 września (czwartek)
godz. 18 – Walka (Boliwia, 30 min.) - reż. D. Fallshaw, V. Ayala, Puszcza Białowieska. Jesteśmy  (Polska, 50 min.) - reż. R. Kowalski, Zostaw ją (Polska, 17 min.) - reż. R. Robak. Miejsce: Dom Darmstadt (Stary Rynek 8). Wstęp wolny.

Walka
Po 60-dniowym proteście w boliwijskim mieście Cochabambie, grupa niepełnosprawnych, poruszając się na wózkach inwalidzkich, wyrusza do miasta La Paz aby walczyć o swoje prawa. Do oddalonej o 380 km siedziby rządu boliwijskiego docierają w ciągu 35 dni, walcząc nie tylko z pogodą i górami Andami, ale także z blokadami policji. Ich postulat to renta dla osób niepełnosprawnych w wysokości 260 zł miesięcznie.

Puszcza Białowieska. Jesteśmy
Portrety aktywistów broniących Puszczy Białowieskiej. Puszcza Białowieska to kompleks leśny, w którym zachowały się największe fragmenty lasu pierwotnego położone w nizinie europejskiej. Od 1932 roku działa tu Białowieski Park Narodowy, jeden z najstarszych na świecie. W 2016 roku, po decyzji o masowej wycince drzew rozpoczęły się protesty ekologów i aktywistów z Greenpeace. Film pokazuje ich walkę z decyzją ministra środowiska. Gdy pokojowe metody nie przyniosły skutków, aktywiści zaczęli przykuwać się do drzew a nawet kłaść przed maszynami.

PAŹDZIERNIK

4 października (czwartek)
godz. 18 - Armia Gideona (USA, 96 minut) – reż. Dawn Porter. Miejsce: Kino za Rogiem (POKiS, ul. Jakubowskiego 10). Wstęp wolny.

Film „Armia Gideona” pokazuje codzienną pracę amerykańskich adwokatów, którzy pracują jako obrońcy z urzędu. Instytucja ta została wprowadzona w 1963 roku po wyroku sądu najwyższego, w sprawie którą wytoczył Clarence Earl Gideon. Od tamtego czasu tysiące adwokatów pomagają najbiedniejszym, walcząc o ich prawa w sądach powszechnych

11 października (czwartek)
godz. 18 - Jeszcze jutro (Chiny, 88 min.) - reż. Jian Fan. Miejsce: Kino za Rogiem (POKiS, ul. Jakubowskiego 10). Wstęp wolny.

Bohaterką filmu jest chora na porażenie mózgowe chińska poetka Yu Xiuhua. Ta 39-letnia kobieta, wychowywana na farmie wyszła za mąż z rozkazu rodziców. W 2014 roku jej poemat „Przeszłam pół Chin, żeby spać z tobą” zyskał sławę w chińskich portalach społecznościowych. Yu, która stała się najsławniejszą poetką w Chinach postanowiła rozwieść się z mężem który jej nie kochał i zyskać niezależność.

18 października (czwartek)
godz. 18 - Mocniejsze od kul (Szwecja, 75 min.) - reż. Maryam Ebrahimi. Miejsce: Kino za Rogiem (POKiS, ul. Jakubowskiego 10). Wstęp wolny.

Bohaterem filmu jest irański fotograf Saeed Sadeghi. Jego reportaże z pierwszej wojny w Zatoce Perskiej posłużyły irańskiej władzy jako narzędzie propagandy nienawiści do wrogów kraju i religii. Zdjęcia przedstawiające bohaterską walkę wojowników arabskich stały się inspiracją dla młodych ludzi wstępujących do wojska. Gdy Saeed zrozumiał, że stał się narzędziem w rękach władzy, porzucił front. Dziś podróżuje po kraju, szukając żyjących jeszcze bohaterów swoich zdjęć z przed lat i ostrzegając świat przed siłą propagandy.

25 października (czwartek)
godz. 18 - Jeszcze jeden news (UK, 85 min.) - reż. Orban Wallace. Miejsce: Kino za Rogiem (POKiS, ul. Jakubowskiego 10). Wstęp wolny.

Film Orbana Wallace to opowieść o życiu dziennikarzy, którzy tworzą materiały dotyczące wędrówki uchodźców. Towarzyszą im od wylądowania na plaży w Lesbos aż po ośrodki dla imigrantów w Niemczech. „Jeszcze jeden news” nie skupia się na uchodźcach, lecz na dziennikarzach im towarzyszącym.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE