Reklama

Reklama

W poniedziałek rozpoczną się testy dla nauczycieli

Opublikowano: sob, 9 sty 2021 12:55
Autor: | Zdjęcie: Fot. Pixabay

W poniedziałek rozpoczną się testy dla nauczycieli - Zdjęcie główne

foto Fot. Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już 11 stycznia br. zaplanowano start akcji wykonywania testów przesiewowych na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi. Badania potrwają do 15 stycznia.

Reklama

Na dobrowolne, bezpłatne badanie mogą się zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, czyli obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Za pośrednictwem kuratoriów oświaty i Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych zebrano informacje o zapotrzebowaniu na testy.

- Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie. Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się do badania, otrzyma odpowiednie skierowanie - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Do udziału w testach zgłosiło się ok. 165 tys. osób. Badania będą wykonywane w 600 punktach wymazowych. Wspomagać akcję będzie 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Wynik badania każdy otrzyma najpóźniej w niedzielę, 17 stycznia 2021 r. Wynik będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta. IKP to darmowa aplikacja Ministerstwa Zdrowia, za pomocą której szybko i bezpiecznie można sprawdzić informacje o swoim zdrowiu - podało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Aby zobaczyć swój wynik należy zalogować się za pomocą profilu zaufanego lub podać swój PESEL. Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2 muszą poddać się obowiązkowej 10. dniowej izolacji domowej (w przypadku braku objawów) oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej osób z kontaktu. 

Osoby z pozytywnym wynikiem nie będą musiały starać się o uzyskanie zwolnienia lekarskiego. Badania przesiewowe nauczycieli mają zagwarantować bezpieczeństwo tak personelowi szkół, jak i uczniom, a powrót dzieci do szkół nie zależy od wyniku testowania nauczycieli, lecz od dalszego przebiegu epidemii.

Nauczyciele będą mogli skorzystać ze szczepień przeciwko SARS-CoV-2 w etapie I. Zapisy rozpoczną się już 15 stycznia. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (8)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 8 miesięcy temu | ocena +7 / -5

  mateuszek vel. pinokio

  nauczyciele - o testy się nie musicie martwić - my (rząd) wyniki waszych testów już mamy zanim zostaną zrobione

 • 8 miesięcy temu | ocena +7 / -0

  maciek

  jestem nauczycielem muzyki i nie wiem, czy poradze sobie na teście: czy ktoś wie jakie będą pytania?

  • 8 miesięcy temu | ocena +1 / -0

   Genek

   Nie mówi się: teście :-P

 • 8 miesięcy temu | ocena +5 / -0

  Dana

  A nauczyciele przedszkoli? Czy o nas wszyscy zapomnieli? My pracujemy cały czas i też domagamy się aby nad przebadano

 • 8 miesięcy temu | ocena +8 / -2

  Pytam

  Tymi testami, co dają wynik falszywie dodatni jak u naszych skoczków?

 • 8 miesięcy temu | ocena +1 / -12

  Cynik

  Jeśli na TESTY wyraziło zgodę 165 tysięcy, to co z resztą? Wywalić z pracy? Pracodawca ma prawo skierować na badania, szczególnie w takiej sytuacji, prawda. Przed rozpoczęciem roku szkolnego jaki był płacz, że się nie dba o zdrowie nauczycieli, a teraz co? Jedna czwarta daje zgodę? A przecież jeśli wyniki ujemny, a po jakimś czasie dodatni, to zaraził się w pracy... Jest dowód.

 • 8 miesięcy temu | ocena +13 / -6

  Kaczyzm gorszy niż komunizm!

  Czy dlatego spieszą się z wprowadzeniem mandatu karnego bez prawa odmowy przyjęcia? Jak nauczyciel się nie przetestuje to potraktują go mandatem karnym bez prawa odmowy przyjęcia?

 • 8 miesięcy temu | ocena +2 / -7

  Pytam

  Jakby nauczyciel oblał taki test to chyba powinien zrezygnować z pracy w szkole?