Reklama

Reklama

W Płocku powstanie ośrodek radioterapii. Sfinansuje go samorząd województwa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

W Płocku powstanie ośrodek radioterapii. Sfinansuje go samorząd województwa - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ośrodek radioterapii w Płocku miał powstać w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, ale przyszła pandemia i firma NUMED nie kwapiła się do inwestycji. W końcu umowa została rozwiązana, a inwestycja zostanie sfinansowana ze środków budżetu Mazowsza.

Reklama

Przypomnijmy, że kamień węgielny wmurowano 4 października 2019 roku, a firma NUMED miała zbudować ośrodek radioterapii w sąsiedztwie szpitala do 2021 roku. 

Budowa miała ruszyć wiosną, ale nie ruszyła. Jak mówił Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, w firmie NUMED zmienił się właściciel i to miało być największą przeszkodą. Mimo wydania pozwolenia na budowę, inwestycja nie ruszyła. Szpital stawiał ultimatum: albo prace zaczną się jesienią albo umowa zostanie rozwiązana. 

Nie ruszyły, więc trzeba było poszukać innych rozwiązań. Finalnie inwestycję sfinansuje samorząd województwa. W budżecie na 2020 rok jest 30 mln złotych na ten cel. 

- Szpital jest w posiadaniu dokumentacji projektowej, na podstawie której zostało wydane pozwolenie na budowę. Samorząd województwa wziął na siebie ciężar finansowania. Jeśli tylko zostanie potwierdzone to w budżecie, szpital będzie ogłaszał przetarg na budowę centrum radioterapii według posiadanej dokumentacji - tłmaczy Kwiatkowski. 

Finalnie województwo Mazowsze wyłoży 80 mln złotych - 50 mln złotych w 2022 roku i wtedy centrum ma być gotowe. 

- W tych trudnych czasach trudno znaleźć inwestora, który wyłożyłby tak duże pieniądze - mówi dyrektor. - To bardzo dobra informacja dla Płocka. Jeśli wszystko pójdzie tak jak sobie zaplwanowaliśmy, centrum radioterapii powstanie za 2 lata. 

W pierwotnej wersji to partner prywatny brał na siebie obowiązek organizacji centrum, w tym zapewnienie kadry medycznej. Teraz ten obowiązek spadnie na szpital.

- Będziemy się tym martwić jak powstanie centrum. Mamy na to dwa lata. Prowadzimy luźne rozmowy i są pewne uzgodnienia, które dają nadzieję, że sprowadzimy kadrę - zapewnia dyrektor. - Myślimy o centrum onkologii. Teraz rozproszona jest po całym szpitalu, a byłaby w tym centrum. Uważam, że taki zakład radiologii się mieszkańcom Płocka należy. Płock zasługuje na pełnoprofilowy zakład radiologii. Nie chcemy być filią Warszawy. 

Centrum ma powstać tuż obok szpitala wojewódzkiego. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy