Reklama

Reklama

W Płocku powstanie ośrodek radioterapii. Sfinansuje go samorząd województwa

Opublikowano: śr, 16 gru 2020 19:17
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

W Płocku powstanie ośrodek radioterapii. Sfinansuje go samorząd województwa - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ośrodek radioterapii w Płocku miał powstać w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, ale przyszła pandemia i firma NUMED nie kwapiła się do inwestycji. W końcu umowa została rozwiązana, a inwestycja zostanie sfinansowana ze środków budżetu Mazowsza.

Reklama

Przypomnijmy, że kamień węgielny wmurowano 4 października 2019 roku, a firma NUMED miała zbudować ośrodek radioterapii w sąsiedztwie szpitala do 2021 roku. 

Budowa miała ruszyć wiosną, ale nie ruszyła. Jak mówił Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, w firmie NUMED zmienił się właściciel i to miało być największą przeszkodą. Mimo wydania pozwolenia na budowę, inwestycja nie ruszyła. Szpital stawiał ultimatum: albo prace zaczną się jesienią albo umowa zostanie rozwiązana. 

Nie ruszyły, więc trzeba było poszukać innych rozwiązań. Finalnie inwestycję sfinansuje samorząd województwa. W budżecie na 2020 rok jest 30 mln złotych na ten cel. 

- Szpital jest w posiadaniu dokumentacji projektowej, na podstawie której zostało wydane pozwolenie na budowę. Samorząd województwa wziął na siebie ciężar finansowania. Jeśli tylko zostanie potwierdzone to w budżecie, szpital będzie ogłaszał przetarg na budowę centrum radioterapii według posiadanej dokumentacji - tłmaczy Kwiatkowski. 

Finalnie województwo Mazowsze wyłoży 80 mln złotych - 50 mln złotych w 2022 roku i wtedy centrum ma być gotowe. 

- W tych trudnych czasach trudno znaleźć inwestora, który wyłożyłby tak duże pieniądze - mówi dyrektor. - To bardzo dobra informacja dla Płocka. Jeśli wszystko pójdzie tak jak sobie zaplwanowaliśmy, centrum radioterapii powstanie za 2 lata. 

W pierwotnej wersji to partner prywatny brał na siebie obowiązek organizacji centrum, w tym zapewnienie kadry medycznej. Teraz ten obowiązek spadnie na szpital.

- Będziemy się tym martwić jak powstanie centrum. Mamy na to dwa lata. Prowadzimy luźne rozmowy i są pewne uzgodnienia, które dają nadzieję, że sprowadzimy kadrę - zapewnia dyrektor. - Myślimy o centrum onkologii. Teraz rozproszona jest po całym szpitalu, a byłaby w tym centrum. Uważam, że taki zakład radiologii się mieszkańcom Płocka należy. Płock zasługuje na pełnoprofilowy zakład radiologii. Nie chcemy być filią Warszawy. 

Centrum ma powstać tuż obok szpitala wojewódzkiego. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +2 / -4

  prawda?

  jak Szumowski coś powie....nie, że w sprawie respiratorów, ale wogóle,...to musi być prawda? mało tego, jak potem PINOKIO powie, że to prawda, to prawda, że powie?

 • rok temu | ocena +9 / -1

  Glue

  Latem w rmf FM w rozmowie porannej Szumowski mówił że państwo chciało sfinansować budowę takiego ośrodka w Płocku. Ale szpital odpowiedział że buduje go dla nich inwestor prywatny. Taki mamy finał że pieniądze z budżetu państwa przepadły a wyda je samorząd Mazowsza. Ujęli się dumą przed Szumowskima teraz muszą samo finansować. To jest jakaś farsa i... Rozwiń

 • rok temu | ocena +4 / -1

  pytanie?

  Czy rozmawia pani z mężem podczas stosunku ? Jak akurat zadzwoni to tak ..

 • rok temu | ocena +2 / -6

  były...

  Były nuncjusz apostolski we Francji arcybiskup Luigi Ventura został skazany przez sąd karny w Paryżu na osiem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu za napaści seksualne, których ofiarą w latach 2018-2019 padło pięciu mężczyzn.

 • rok temu | ocena +4 / -1

  podobnież

  po szczepieniach w UK ...NIE STAJE...i to nie jest już śmieszne...

 • rok temu | ocena +13 / -2

  Jarek

  A gdzie jest Numed? Struzik tak dumnie podpisywał umowę, a teraz zamiast prywatnej firmy sam wszystko finansuje z naszej kieszeni!

 • rok temu | ocena +7 / -0

  Szklane Oko

  Kurczę Chciałbym być dyrektorem szpitala. Umialbym pozyskiwać milion za milionem. Non stop. Szok Szacun Idealny manager Szkoda tylko że do zwykłych pracowników mówi po rosyjsku Won !