Reklama

W Płocku powstanie nowy pomnik-ławeczka. Uroczyste odsłonięcie 11 września

Opublikowano:
Autor:

W Płocku powstanie nowy pomnik-ławeczka. Uroczyste odsłonięcie 11 września - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Bardziej monumentalny, a może lepiej bardziej „ludzki”, w postaci pomnika-ławeczki? Tadeusz Mazowiecki wraca do Płocka. Wkrótce powita spacerujących płocczan na Wzgórzu Tumski tuż za budynkiem Sądu Okręgowego.

Bardziej monumentalny, a może lepiej bardziej „ludzki”, w postaci pomnika-ławeczki? Tadeusz Mazowiecki wraca do Płocka. Wkrótce powita spacerujących płocczan na Wzgórzu Tumski tuż za budynkiem Sądu Okręgowego.

Przy ławeczce stanie niemal dwumetrowa postać przedstawiająca Tadeusza Mazowieckiego. Oprócz pomnika i ławeczki będzie także jeszcze jeden element udekorowany kwiatami: kamienny krąg z napisem: „Można się kłócić. Można się sprzeczać. Ale nie można się nienawidzić”.

[ZT]22484[/ZT]

Inicjatywę powstania pomnika-ławeczki wsparł płocki Ratusz.

– To, co w tym projekcie jest najcenniejsze, to pomysł, który wypłynął od mieszkańców, aby upamiętnić wyjątkową postać płocczanina, Małachowiaka, pierwszego niekomunistycznego premiera kraju po II wojnie światowej i Honorowego Obywatela Miasta Płocka od 2011 r. – podkreślał prezydent Andrzej Nowakowski. - Za moment będziemy cieszyć się, tak jak dziś cieszymy się z pomnika Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, druha Wacława Milkie czy Jakuba Chojnackiego, z upamiętnienia kolejnej wyjątkowej postaci związanej z Płockiem.

Rzeźbiarka, dr Iwona Jesiotr-Krupińska, udała się do odlewni w Gliwicach.

– Dokona tam ostatniego szlifu tej postaci – mówił Mieczysław Kamiński z Komitetu Budowy Pomnika. – W poniedziałek postać zostanie przywieziona i będzie montowana w godzinach popołudniowych w alejce za Sądem Okręgowym.

Skąd pomysł na pomnik? Krzysztof Borkowski już trzy lata temu „zaszczepił pomysłem Stowarzyszenie Wolne Miasto Płock”. Powołano komitet.

– Prace ruszyły, rozpisaliśmy konkurs na wykonanie projektu. Spośród czterech propozycji wybraliśmy tę, której autorką była pani dr Iwona Jesiostr-Krupińska. Jej propozycja wydawała się najlepsza, najbardziej nośna, z pewną ideą, zaś z drugiej strony bardzo przyjazną w przestrzeni publicznej. Powołano komitet na rzecz budowy pomnika-ławeczki. Przy panu premierze będzie można przysiąść, z kimś pokonwersować, przypomnieć sobie tamte czasy. A jak dobrze wykonała swoją pracę, ocenicie państwo sami. Możliwość szybkiej realizacji projektu zawdzięczamy przesunięciu pieniędzy w budżecie miasta.

Samo wykonanie pomnika to koszt. ok. 170 tys. zł. – To nie tylko prezydent, ale także radni miasta Płocka zaakceptowali pomysł realizacji pomnika i w budżecie znalazły się środki na taki cel – dopowiadał włodarz miasta. – Toczyły się rozmowy o wyglądzie pomnika, czy ma być bardziej monumentalny, a może w postaci ławeczki. Kontaktowaliśmy się z synami Tadeusza Mazowieckiego, którzy podkreślali, że chcieliby, żeby to był jak najbardziej ludzki pomnik. Aby okazał się świadectwem człowieka, który był skromny, bliższe mu było podróżowanie do pracy autobusem czy tramwajem niż lot ze statusem HEAD nad morze czy gdziekolwiek indziej. Tadeusz Mazowiecki może być nie tylko wzorem, ale też wyrzutem sumienia dla ludzi, którzy zupełnie nie widzą, że bycie politykiem, premierem Polski jest służbą publiczną. To tak przy okazji. Kiedy rozmawialiśmy o pomniku chcieliśmy pokazać, że był to człowiek skromny, człowiek służby. Jak każdy z nas. Otwarty na współpracę. Był człowiekiem dialogu, a nie politycznej walki.

– Pomnik który lada moment zobaczymy, to pewna pętla czasu. Mazowiecki uczył się w młodości w Małachowiance, stąd taka klamra zamykająca całe jego życie. Właśnie taka idea nam przyświecała z umiejscowieniem pomnika ławeczki – dodała dyrektorka Książnicy Płockiej, Joanna Banasiak.

Uroczyste odsłonięcie 11 września o godz. 16.00. Wcześniej, o godz. 13.00, uczniowie płockich szkół ponadpodstawowych spotkają się w Małachowiance na panelu, nieco innej lekcji historii m.in. z udziałem członków ówczesnego gabinetu Tadeusza Mazowieckiego, aby przypomnieć wydarzenia sprzed lat, kiedy Mazowiecki tworzył swój rząd. – Chcemy, by posłuchali ludzi, którzy wówczas tworzyli historię, prof. Andrzeja Friszke, Aleksandra Halla, Stanisława Cioska. Myślę, że nie posłuchają takiej polanej lukrem historii, jak to wszystko dobrze się skończyło. Raczej posłuchają o rozważaniach, kłopotach, wątpliwościach, porażkach, ale i o sukcesach – wspomniała Joanna Banasiak. Rodzina Mazowieckiego przekazała biurko byłego premiera, aby zostało odpowiednio wyeksponowane w Małachowiance.

Na odsłonięcie zaproszono wszystkich płocczan. Tego samego dnia, po uroczystości, przewodnicy z Duces Mazovie proponują spacer płockimi śladami Tadeusza Mazowieckiego. O godz. 19.00 w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki będzie koncert Farben Lehre (wstęp wolny, rezerwacja miejsc: 24 366 43 50).

Skład Komitetu Budowy Pomnika Tadeusza Mazowieckiego: Joanna Banasiak, Krzysztof Borkowski, Wojciech Celiński, Roman Góralski, Wojciech Hetkowski, Artur Jaroszewski, Mieczysław Kamiński, Krzysztof Kamiński, Litosława Koper, Janusz Łabuz, Janusz Majchrzak, Stanisław Płuciennik, Wojciech Skorupski, Wiesław Szafaryn, Iwona Szkopek, Elżbieta Gapińska (Członek Honorowy). Honorowy patronat przyjęli: prezydent Andrzej Nowakowski i marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE