Reklama

Reklama

W Płocku jest problem z ratownikami medycznymi. Mamy ich mniej niż Ostrołęka

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Depositphotos

W Płocku jest problem z ratownikami medycznymi. Mamy ich mniej niż Ostrołęka - Zdjęcie główne

poglądowe | foto Depositphotos

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Tak przynajmniej wynika ze statystyk przedstawionych przez Urząd Statystyczny w Warszawie. Wynika z nich, że w płockich jednostkach ratownictwa medycznego pracuje 47 ratowników medycznych.

Reklama

13 października przypada dzień ratownictwa medycznego i z tej okazji Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował statystyki dotyczące systemu w województwie mazowieckim. Z perspektywy Płocka można powiedzieć, że nie jest kolorowo. 

W całym województwie mazowieckim działa 237 jednostek system ratownictwa medycznego, z czego 163 to podstawowe, a 39 specjalistyczne (w takiej kartece jest lekarz). W województwie są także 3 śmigłowce i 32 funkcjonujące szpitalne oddziały ratunkowe (SOR-y). Warto jednak przyjrzeć się podziałowi rozmieszczeniu jednostek w poszczególnych miastach. Naturalnie najwięcej jest w Warszawie (65), a na drugim miejscu jest Radom (17). W Płocku jest ich siedem - tylko o jedną jednostkę więcej od Ostrołęki, która jest dwa razy mniejszym miastem.

Na Mazowszu pracuje 2083 ratowników medycznych, 239 lekarzy i 174 pielęgniarki. W Płocku ratowików jest 47 - mniej niż w Ostrołęce (55), ale za to więcej jest lekarzy - 12 do7 na korzyść Płocka. W Płocku w ratownictwie medycznym nie pracuja żadna pielęgniarka, podobnie jest w Siedlcach. W Ostrołęce jest ich 7, Warszawie 32, a Radomiu aż 43. Warto też zerknąć na mapę ratowników medycznych na rynku pracy - w 4 z 5 miast na prawach powiatu (bez Ostrołęki) jest deficyt ratowników medycznych. 

Urząd wyliczył też najczęstsze przyczyny interwencji ratowników medycznych. Okazuje się, że prawie 4 na 5 wyjazdów to interwencje w domach (78,3 proc. wyjazdów na miejsce zdarzenia). Drugą pozycję zajmują "inne" (15,6 proc.), 3,5 proc. wyjazdy do zdarzeń w ruchu ulicznym, 2,1 proc. do miejsc pracy, a 0,5 proc. do szkół. W 2021 roku zespoły ratownictwa medycznego w województwie mazowieckim wyjeżdżały na akcję 422,8 tys. razy. Pomocy wymagało 423,5 tys. osób. Ze statystyk wynika, że prawie połowa (200,1 tys.) to osoby powyżej 65. roku życia. 

Mazowieckie SOR-y udzieliły 560,5 tys. porad. Najwięcej z zakresu chirurgii - 189,1 tys. 

Grafika: Urząd Statystyczny w Warszawie 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy