Reklama

W piątek strajk szkolny. O co chcą walczyć pracownicy oświaty?

Opublikowano:
Autor:

W piątek strajk szkolny. O co chcą walczyć pracownicy oświaty? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ostatnio przed Ministerstwem Edukacji Narodowej odbył się protest 100 opon. Uczestnicy tłumaczyli, że przyniesione opony są sygnałem ostrzegawczym dla pani minister Anny Zalewskiej i zarazem symbolem skutecznych protestów z udziałem górników. To na początek, w piątek będzie ciąg dalszy protestu przeciwko reformie edukacji. Część nauczycieli zastrajkuje w całej Polsce, także w Płocku. W oknach już pojawiły się informacje dla rodziców.

Ostatnio przed Ministerstwem Edukacji Narodowej odbył się protest 100 opon. Uczestnicy tłumaczyli, że przyniesione opony są sygnałem ostrzegawczym dla minister Anny Zalewskiej i zarazem symbolem skutecznych protestów z udziałem górników. To na początek, w piątek będzie ciąg dalszy protestu przeciwko reformie edukacji. Część nauczycieli zastrajkuje w całej Polsce, także w Płocku. W oknach już pojawiły się informacje dla rodziców.

Reforma edukacji to wygaszenie gimnazjów i powrót do ośmioklasowej podstawówki, a wraz z nią kolejne dostosowania budynków, zmiany obwodów szkolnych i wielka niewiadoma dla nauczycieli i pracowników administracyjnych, czy za chwilę nie dowiedzą się o utracie pracy. Minister edukacji Anna Zalewska utrzymuje jednak, że nie będzie "masowych zwolnień", o czym mówiła nawet na spotkaniu w Płocku.

[ZT]13895[/ZT]

Innego zdania jest Związek Nauczycielstwa Polskiego.

[ZT]14747[/ZT]

Jak niedawno pisaliśmy, 31 marca część płockich nauczycieli przyłączy się do ogólnokrajowego strajku szkolnego. Stosowne informacje zaczynają pojawiać się w szkolnych oknach, a wraz z nimi informacja, że strajk rozpocznie się o godz. 6.00 i potrwa do 17.00 (o takich godzinach informują w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 na ul. Gradowskiego).

O co zamierzają walczyć? Są trzy postulaty:

- utrzymanie miejsc pracy (bez wypowiedzeń dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych przynajmniej do 31 sierpnia 2022 roku);

- utrzymanie warunków pracy i płacy (aby przy utracie pracy utrzymano dotychczasowe zasady),

- domagają się 10 proc. podwyżki oraz wzrostu udziału płacy zasadniczej w ogólnym wynagrodzeniu (dodają, że od 2012 roku nie było podwyżek w oświacie).

Na stronie ZNP przypominają, że w dniu strajku na szkołach powinny zawisnąć flagi narodowe i związkowe. - Strajk jest legalny, w związku z tym wszelkie próby przerwania jego trwania, zastraszania biorących w nim udział albo jakiekolwiek działania podejmowane w celu jego skrócenia są naruszeniem przepisów ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, za które grozi odpowiedzialność karna. Legalne jest informowanie o strajku i jego postulatach szkolną oraz lokalną społeczność, a także media.

Jednocześnie ZNP przypomina, że w gestii szkoły jest zapewnienie opieki dla uczniów przebywających w czasie strajku. Rodzice, którzy zdecydują, aby ich dziecko poszło do szkoły 31 marca, ale nie zgadzają się z reformą, także mogą zaprotestować ubierając ucznia w strój w kolorach czarnym, białym, granatowym.  

Fot. Karolina Burzyńska / Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE