Reklama

W piątek spełniło się ich marzenie. Uczniów dowiozą już nowym autobusem [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

W piątek spełniło się ich marzenie. Uczniów dowiozą już nowym autobusem [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W piątek dzieci wraz z opiekunami mogły wsiąść do nowiutkiego, komfortowego busa, który zaparkował na wyznaczonym miejscu przy siedzibie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 przy u. Gradowskiego. - W ten sposób spełniło się marzenie. Mamy dzieci, które wymagają przywozu - przyznała dyrektorka SOSW nr 1, Izabela Cierpikowska. - Każdego dnia o godz. 6.00 rano kierowca wyjeżdża po dzieci mieszkające na terenie Płocka, później je rozwozi.

W piątek dzieci wraz z opiekunami mogły wsiąść do nowiutkiego, komfortowego busa, który zaparkował na wyznaczonym miejscu przy siedzibie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 przy u. Gradowskiego. - W ten sposób spełniło się marzenie. Mamy dzieci, które wymagają przywozu - przyznała dyrektorka SOSW nr 1, Izabela Cierpikowska. - Każdego dnia o godz. 6.00 rano kierowca wyjeżdża po dzieci mieszkające na terenie Płocka, później je rozwozi.

Klucze do busa wyposażonego m.in. w rampę najazdową, wysuwany elektrycznie stopień ułatwiający wejście do przedziału pasażerskiego i system szybkiego demontażu dwóch ostatnich foteli umożliwiający wstawienie i zamocowanie wózka inwalidzkiego, w piątek przekazał prezydent Płocka. To w zasadzie mały autobus, w środku zmieści się 21 osób. Mercedes kosztował ponad 301 tys. zł, w tym 210 tys. zł to dofinansowanie z PFRON, pozostała kwota pochodziła ze środków własnych z budżetu miasta.

- Co ważne, autobus jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych - mówił Andrzej Nowakowski.

Przetarg wygrała spółka Truck Export Import Wynajem.

Pojazd nie tylko ułatwi codzienne funkcjonowanie. Dzięki niemu dzieci będą mogły np. pojechać na wydarzenie plenerowe, bez konieczności ponoszenia dużych kosztów za wypożyczenie autobusu. To będzie trzeci pojazd do dyspozycji ośrodka.

- Mamy już 9- i 16-osobowy. Niestety dość często się psują - dopowiadała Izabela Cierpikowska. - Pod opieką mamy dzieci z różnym stopniem niepełnosprawności, lekkim, głębokim, znacznym i umiarkowanym.

Przy okazji wspomniano o zeszłorocznych zmianach w samym budynku. Zamontowano windę mieszczącą 8 osób (z PFRON 220 tys. zł, ze środków miasta 376 tys. zł), za blisko 250 tys. zł wyremontowano drugie piętro, gdzie znajduje się internat SOSW (mieszkają tu dzieci spoza Płocka). Położono gładzie, pomalowano ściany i sufity, wykonano remont kapitalny łazienek, zamontowano panele podłogowe i rolety okienne. Internat, w tym świetlicę, wyposażono w nowe meble. Doposażono świetlicę rewalidacyjną i gabinet logopedy. W 2019 r. wydział inwestycji i remontów wyremontował za 300 tys. zł instalację centralnego ogrzewania. W ośmiu pomieszczeniach zamontowana została klimatyzacja. Urządzono także pracownię kuchenną na drugim piętrze dzięki środkom pozyskanym w ramach akcji „Reklama Dzieciom”. Koszt wszystkich powyższych inwestycji to w sumie blisko 1,5 mln zł. Z kolei w tym roku zaplanowano kolejne prace za ponad pół miliona złotych. W planach jest m.in. budowa drogi dojazdowej od wjazdu na teren szkoły do budynku ośrodka oraz stworzenie sensorycznego placu zabaw w ramach budżetu obywatelskiego.

SOSW obchodzi w 2020 r. 70-lecie istnienia. Uczniami powstałej w 1950 r. Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 9 (pierwszą siedzibą była kamienica przy ul. Stary Rynek 14/18) były w większości dzieci z domów dziecka, opóźnione w rozwoju umysłowym, dzieci która zostały sierotami z powodu II wojny światowej. Od 1952 r. pozostały już dzieci zamieszkujące w domach rodzinnych, natomiast inne dzieci przeniesiono do pobliskich zakładów wychowawczych. Pięć lat później placówkę przeniesiono do budynku na rogu ul. Kościuszki i pl. Obrońców Warszawy, ostatnia przeprowadzka - już do budynku przy ul. Gradowskiego (wcześniej była to ulica Gagarina 14) - odbyła się na przełomie 1974 i 1975 r. Nazwa Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 została wprowadzona w 1984 r.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE