Reklama

W Orlenie wręczono nagrody [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

W Orlenie wręczono nagrody [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości – Jeśli ktoś z was zdobędzie w przyszłości Nagrodę Nobla, będziemy mieli powody do satysfakcji – mówił Piotr Chełmiński z zarządu PKN Orlen podczas spotkania ze stypendystami projektu „Mistrzowie Chemii”.

– Jeśli ktoś z was zdobędzie w przyszłości Nagrodę Nobla, będziemy mieli powody do satysfakcji – mówił Piotr Chełmiński z zarządu PKN Orlen podczas spotkania ze stypendystami projektu „Mistrzowie Chemii”.

Wśród 12 młodych ludzi, którzy z rąk Piotra Chełmińskiego oraz Czesława Bugaja, dyrektora wykonawczego ds. rozwoju i efektywności w PKN Orlen odebrali symboliczne akty stypendialne, znalazł się były uczeń Szkoły Podstawowej nr 23 w Płocku Cezary Dudkiewicz.

– Chemią zainteresowałem się pod koniec nauki w podstawówce – powiedział nam młody stypendysta z Płocka. – W czasie wakacji chodziłem na dodatkowe zajęcia, dzięki którym przekonałem się, że chemia nie musi być nudna. Robiliśmy wówczas różne doświadczenia. Spodobały mi się one na tyle, że zacząłem interesować się tym przedmiotem. Myślałem o tym, żeby po studiach poszukać pracy w Płocku. Nie wiem jednak, czy będzie to PKN Orlen czy jakaś inna firma.


Program „Mistrzowie Chemii” jest realizowany dzięki Fundacji Orlen Dar Serca po raz drugi. W pierwszej edycji uczestniczyło dziesięć osób, w drugiej – bierze udział dwanaście. ze Starachowic, Lisowic, Babic, Jastrzębia-Zdroju, Pieńska, Witkowa, Konina, Unisławia, Brodnicy, Torunia.

Piotr Chełmiński podkreślał, że jednym z podstawowych założeń programu realizowanego przez Fundację Orlen Dar Serca jest odwrócenie dotychczasowej tendencji. Absolwenci szkół częściej decydują się studiować na kierunkach humanistycznych niż ścisłych.

– Zależy nam na tym, aby przybywało w Polsce wysokiej klasy specjalistów w naukach ścisłych: chemii, fizyce i matematyce – mówił Piotr Chełmiński. – Polski przemysł potrzebuje światłych umysłów. Tylko wtedy będzie mógł się rozwijać. Chciałbym, aby dzięki naszej pomocy młodzi ludzie przekonali się, że nauki ścisłe są pasjonujące.


Po wręczeniu symbolicznych aktów stypendialnych swoje prezentacje przedstawiły szkoły biorące udział w projekcie czyli Zespół Szkół UMK Gimnazjum i Liceum Akademickiego w Toruniu oraz Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 w Zespole Szkół Chemicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

Obie placówki współpracują ściśle z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Orlenowscy stypendyści mogą uczestniczyć w zajęciach i projektach prowadzonych na tych uczelniach.

W sali makietowej PKN Orlen dyr. Czesław Bugaj opowiedział gościom z Torunia i Krakowa o najważniejszych procesach chemicznych związanych z przerobem ropy naftowej. A później młodzi ludzie i ich opiekunowie udali się na autokarową wycieczkę po PKN Orlen.

– Chciałbym życzyć wam wielu sukcesów, które dodadzą werwy waszemu działaniu – mówił Piotr Chełmiński, podsumowując spotkanie ze stypendystami. – Chciałbym jednocześnie życzyć wszystkim, abyście umieli wyciągać odpowiednie wnioski z porażek. One są niejako wpisane w życie każdego człowieka, ale nie każdy potrafi przekuć je w sukces. Mam nadzieję, że wy sobie z tym poradzicie.

Fot. Tomasz Paszkiewicz/Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE