Zaostrzanie kar niewiele pomogło, nadal setki osób wsiadają za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu. Tylko w niedzielę na terenie Płocka i powiatu płockiego zatrzymano 5 nietrzeźwych kierowców.
Wypadek w Brodach
W niedzielę 25 sierpnia na drodze krajowej nr 62 w Brodach (gm. Mała Wieś) doszło do czołowego zderzenia 2 pojazdów. Na miejscu zginęła 16-letnia dziewczyna i 21-letni mężczyzna, zaś 18-latka walczy o życie w szpitalu na Winiarach.
Wiadomo, że 68-letni kierowca mercedesa, na tę chwilę z nieustalonych przyczyn, nagle zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z volkswagenem. Czy do wypadku przyczynił się inny kierowca? Według nieoficjalnej wersji kierowca mercedesa próbował uniknąć zderzenia z innym autem, które prowadził nietrzeźwy kierowca. Oficjalnie wiadomo, że nieopodal miejsca wypadku ujawniono kierowcę, który był pod wpływem alkoholu.
- W Brodach Dużych 55-letni kierujący skodą uderzył w ogrodzenie. Badanie wykazało blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie - podała podkom. Monika Jakubowska, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Płocku.
Prowadząca śledztwo Prokuratura Rejonowa w Płocku póki co oficjalnie nie łączy tych zdarzeń. Grażyna Sadowska, zastępca Prokuratora Rejonowego w Płocku, zapewnia jednak, że wszystkie okoliczności tego zdarzenia zostaną wyjaśnione.
Więcej nietrzeźwych
Tylko tego jednego dnia, w niedzielę 25 września, policjanci zatrzymali 4 innych kierowców, którzy zdecydowali się na jazdę samochodem pod wpływem alkoholu.
- W Krajkowie (pow.płocki) zgłaszający zabrał kluczyki kierującemu volkswagenem i natychmiast poinformował służby. Badanie wykazało ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie 46-latka.
- Na ul. Mościckiego w Płocku kierujący peugeotem doprowadził do zdarzenia drogowego. 40-latek miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie.
- W Mikołajewie (pow.płocki) zatrzymany 33-letni kierujący volkswagenem. Badanie wykazało ponad 2 promile alkoholu w jego organizmie.
- W Płocku na ul.Walecznych 48-letni kierujący oplem zatrzymany dzięki zgłoszeniu przez świadka. Wynik badania: ponad 2 promile alkoholu w organizmie i brak uprawnień do kierowania pojazdami.
W Polsce dopuszczalny limit alkoholu w organizmie to 0,2 promila. Jeśli kierowca ma pomiędzy 0,2 a 0,5, popełnia wykroczenie, za co grozi grzywna od 2,5 do 30 tys. złotych, zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat i 15 punktów karnych.
Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, czyli powyżej 0,5 promila, jest już przestępstwem, za które grozi:
- grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności, lub kara pozbawienia wolności do 3 lat;
- zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat;
- świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł;
- jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości, sprawca spowoduje wypadek, w którym są ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 3 lata, a jeśli są zabici, może grozić nawet do 20 lat pozbawienia wolności.
Za złamanie sądowego zakazu grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Jeśli widzicie nietrzeźwego kierowcę, reagujcie. Każdy z nas może zapobiec tragedii na drodze.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.