Reklama

W katedrze wyświęcono nowego biskupa

Opublikowano:
Autor:

W katedrze wyświęcono nowego biskupa - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W sobotę w płockiej katedrze sakrę biskupią przyjął ks. Mirosław Milewski, który został biskupem pomocniczym diecezji płockiej.

W sobotę w płockiej katedrze sakrę biskupią przyjął ks. Mirosław Milewski, który został biskupem pomocniczym diecezji płockiej. 

Podczas trwającej blisko trzy godziny uroczystości w katedrze biskup płocki Piotr Libera jako główny konsekrator, a także  metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore wyświęcili na biskupa ks. Mirosława Milewskiego.  W katolicyzmie to najwyższe święcenia kapłańskie.

Nuncjusz apostolski, czyli legat papieski abp Celestino Migliore odczytał bullę papieża Franciszka o mianowaniu ks. Mirosława Milewskiego biskupem tytularnym Villa Nova i jednocześnie biskupem pomocniczym diecezji płockiej. W Kościele biskupom, którzy nie mają swojej diecezji, nadaje się tytuł dawnej, nieistniejącej już diecezji - w tym przypadku Villa Nova to stolica historycznej, zlikwidowanej w VII w., diecezji w Cesarstwie Rzymskim na terenie dzisiejszej Algierii.

- Umiłowany księże Mirosławie, zostajesz włączony do grona apostołów, otrzymasz sukcesję apostolską - mówił bp płocki Piotr Libera. - Biskup, czyli  episkopos to z greckiego ten ‘kto, ma strzec istoty Kościoła’.

Ordynariusz diecezji płockiej przypomniał dewizę nowego biskupa „Nie lękajcie się”. -  W trudnych chwilach naszego Kościoła płockiego szedłeś drogą sumienia - mówił biskup.

Po obrzędzie udzielenie święceń, nałożenia rąk i odmówienia modlitwy konsekracyjnej, biskup płocki namaścił głowę nowego biskupa, przekazał mu Ewangelię, którą biskup ma głosić z „całą cierpliwością i umiejętnością”, a także symbole władzy pasterskiej biskupa, czyli pierścień i pastorał oraz mitrę. - Przyjmij pierścień, znak wierności i zachowaj nienaruszoną wiarę. Strzeż od skażenia Bożą Oblubienicę, to jest Kościół święty - brzmiały słowa obrzędu. - Przyjmij pastorał, znak urzędu pasterskiego posługiwania i czuwaj nad całą owczarnią, nad którą Duch Święty ustanowił cię biskupem, abyś kierował Kościołem Bożym.

Na koniec mszy przyszedł czas na życzenia i podziękowania. - Prosimy Matkę Chrystusa, który nie męczy się miłosierdziem, o pomoc na drogach i ścieżkach Mazowsza - życzenia od duchowieństwa płockiego nowemu biskupowi złożył ks. inf. Aleksander Pasternakiewicz. W imieniu osób konsekrowanych nowo wyświęconemu biskupowi gratulowała s. Dominika Dudzik, a w imieniu wiernych świeckich - Aldona i Artur Wiśniewscy. Oczytano również gratulacje od prezydenta Andrzeja Dudy i premier RP Beaty Szydło.

Nowy biskup nawiązał do swej dewizy „Nie lękajcie się”. - Te słowa otuchy, wyrażające nieskończoną miłość Boga do człowieka traktuję jednocześnie jako zadanie i zobowiązanie będące programem mojej posługi - mówił nowy biskup pomocniczy. Dziękował Bogu słowami hymnu Magnificat, za „dar  powołania: dla prostego księdza z Maszowsza”, Najświętszej Marii Pannie, biskupom, duchowieństwu, a także obecnemu w katedrze proboszczowi parafii prawosławnej ks. protojerejowi Eliaszowi Tarasiewiczowi, a także rodzicom i choremu bratu Markowi, a także prezydentom, posłom i senatorom. - Pomagajcie mi, bym był dobrym biskupem, bom jest swojak, bom jest jednym z was - nawiązał do słów abpa Antoniego  Juliana Nowowiejskiego.

Ostatnia uroczystość tej rangi w Płocku odbyła się w 1999 r. - święcenia biskupie otrzymał wówczas ks. Stanisław Wielgus. Konsekratorami byli prymas Polski Józef Glemp oraz bp Zgumynt Kamiński i abp Józef Życiński.  Z kolei w 1986 roku sakrę biskupią z rąk  prymasa Józefa Glempa i biskupów: Zygmunta Kamińskiego i Juliusza Paetza przyjął ks. Andrzej Suski. Rok wcześniej w płockiej katedrze na biskupa został wyświęcony obecny biskup pomocniczy diecezji płockiej Roman Marcinkowski - konsekratorami byli prymas Józef Glemp, bp Zygmunt Kamiński i bp Bronisław Dąbrowski.

Fot. zrzuty ekranu z transmisji na żywo, zdjęcia z uroczystości w naszej galerii

Zdjęcia Jana Waćkowskiego zobaczcie w naszej galerii:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE