Reklama

Reklama

W ciągu roku w Płocku ubyło 200 bezrobotnych. Jakie są perspektywy?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

W ciągu roku w Płocku ubyło 200 bezrobotnych. Jakie są perspektywy? - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Płocku bez pracy - według oficjalnych danych Miejskiego Urzędu Pracy - jest ok. 3560 osób. W listopadzie do urzędu zgłosiło się prawie 400 osób bez pracy.

Reklama

W tym samym miesiącu z list MUP ubyło o 20 osób więcej.

Oficjalnie bezrobocie w Płocku wynosi 5,8 proc., na Mazowszu - 4,2 proc., a w skali kraju - 5,1 proc. Ostatnie dane GUS wskazują, że rzeczywiste bezrobocie osiągnęło poziom zaledwie 3 proc., lepszy wskaźnik notują tylko Czechy, a średnia w Unii to 6 proc.

Obecnie w Płocku 60 proc. zarejestrowanych bezrobotnych to kobiety. Niepokojące, że bez pracy jest ok. 1050 osób wieku do lat 34. W identycznej sytuacji jest również ponad 1.300 płocczan w wieku powyżej 54 lat.

MUP Płock. Jak wygląda sytuacja na rynku pracy?

Ogromnym problemem jest tzw. długotrwałe bezrobocie. Zatrważające, że ponad 1300 płocczan nie pracuje już ponad dwa lata. Pytanie, czy przyczyną jest tylko brak posad na rynku, czy małe zainteresowanie zdobyciem zajęcia, a raczej bardzo ważna chęć ubezpieczenia?

Przez lata wydawało się, że ukończenie studiów to gwarancja zdobycia etatu. Ale to dawne dzieje, w najnowszym zestawieniu MUP figuruje aż ok. 600 osób z wykształceniem wyższym - w tym ponad 400 to kobiety.

Dodajmy, że bez posady jest także ponad 1.000 płocczan w wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym. Prawie 400 bezrobotnych nigdy nie pracowało.

Jest też niepokojąca informacja dotycząca zwolnień grupowych: jedna z prywatnych firm zgłosiła zamiar zwolnienia 33 osób.

Bezrobocie. Co będzie w 2023 roku?

Rok dobiega końca, co nas czeka w kolejnym? Polski Instytut Ekonomiczny nie spodziewa się radykalnego wzrostu bezrobocia.

- W grudniu utrzymuje się przewaga firm, które zamierzają utrzymać zatrudnienie. Odsetek przedsiębiorstw, które zamierzają zwalniać, zwiększył się w porównaniu z listopadem o 2-3 pkt. i wynosi ok. 14-15 proc., ale jest zbliżony do odsetka firm planujących zatrudnienie - wylicza infor.pl.

Według PIE w 2023 r. polska gospodarka minimalnie spowolni, ale nie ma sygnałów o recesji. Spowolnienie może dotyczyć branży budowlanej, meblarskiej, wykończenia wnętrz, spożywczej, chemicznej czy przetwórstwa surowców.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy