Reklama

W centrum miasta archeolodzy odkryli kolejne groby i artefakty

Opublikowano:
Autor:

W centrum miasta archeolodzy odkryli kolejne groby i artefakty - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas poprzednich prac odsłonięto jedenaście grobów. Z kolei w wyniku trwających od niedawna wykopalisk udało się odkryć pięć kolejnych. Kierujący badaniami archeologicznymi, dr Tomasz Kordala uważa, że uda się odnaleźć następne. Tym bardziej, że dopiero co odkryte pochówki nawiązują przestrzennie do tych przypadkowo odkrytych w 2016 r.

Podczas poprzednich prac odsłonięto jedenaście grobów. Z kolei w wyniku trwających od niedawna wykopalisk udało się odkryć pięć kolejnych. Kierujący badaniami archeologicznymi, dr Tomasz Kordala uważa, że uda się odnaleźć następne. Tym bardziej, że dopiero co odkryte pochówki nawiązują przestrzennie do tych przypadkowo odkrytych w 2016 r.

Przypomnijmy, że poprzednim razem pochówki odkryto na parkingu za byłą komendą Milicji Obywatelskiej. Badania na terenie aresztu śledczego UB prowadzili pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej. Także wówczas odkryto ludzkie szczątki, a także artefakty pochodzące z XX w. (m.in. przybory osobiste czy guzik z wizerunkiem orła w koronie). Obszar badań objął także parking za budynkiem, w którym niegdyś była komenda płockiej policji. W ten sposób poczyniono o wiele starsze odkrycie - odkryto cmentarzysko, które prawdopodobnie istniało już w XII bądź w XIII w., a także takie artefakty, jak fragmenty ceramiki, metalowe przedmioty: żelazne noże, kabłączek skroniowy, obrączki wykonane ze stopu miedzi, fragmenty plomb towarowych.

Obecne badania, które rozpoczęły się pod koniec lipca i potrwają zapewne do drugiej połowy września, mają za zadanie m.in. określić wielkość obszaru odkrytego cmentarzyska.

[ZT]22934[/ZT]

- Odsłoniliśmy pięć kolejnych grobów, w tym trzy już w całości. Pochówki nawiązują przestrzennie do odkrytych poprzednio - poinformował Polską Agencję Prasową zastępca dyrektora płockiego Muzeum Mazowieckiego i zarazem kierujący badaniami archeologicznymi dr Tomasz Kordala.

Oprócz kolejnych pochówków, odkryto również wczesnośredniowieczne artefakty. To m.in. kilkanaście ołowianych plomb towarów. Warto dodać, że odkrycie potwierdza dotychczasowe obserwacje, iż to właśnie w tym miejscu dokonywano transakcji handlowych. Ponadto wśród artefaktów znalazły się paciorek z zielonego szkła i srebrna obrączka, które - jak przypuszcza Kordala - prawdopodobnie pochodzą ze zniszczonych dawniej grobów. - Jak na razie wszystko wskazuje na to, że zarówno cmentarz, jak i targowisko funkcjonowały w tym samym czasie - podkreślił archeolog. Oznaczałoby to, że w pobliżu miejsca pochówków znajdowało się miejsce targowe. Co ciekawe, Tomasz Kordala przyznał, że poczynione odkrycia mogą wskazywać na inne, równie ciekawe, mając na uwadze historię Płocka. Miejsce odkrytego cmentarzyska istniało bowiem poza wałem grodu, później poza obrębem miasta, lokowanego w 1237 r. W znanych źródłach historycznych jak na razie nie odnaleziono wzmianek, aby w tym miejscu dawniej znajdował się kościół. A gdyby jednak był, mógł istnieć przez krótki czas. - Z reguły bywało tak, że w średniowieczu cmentarz lokalizowany był w pobliżu kościoła, w pobliżu kościoła organizowane były z kolei targi. W pracach dotąd zrealizowanych na ślad kościoła nie natrafiliśmy. Gdyby tak się stało, byłaby to z pewnością duża sensacja - dopowiadał Kordala.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE