Reklama

Uzyskanie dokumentów może być kłopotliwe. Wyręczy nas ZUS

Opublikowano:
Autor:

Uzyskanie dokumentów może być kłopotliwe. Wyręczy nas ZUS  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Odpis aktu stanu cywilnego jest potrzebny do uzyskania zasiłku pogrzebowego czy macierzyńskiego. W obecnej sytuacji uzyskanie dokumentów może być trudniejsze. Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje pomoc.

Odpis aktu stanu cywilnego jest potrzebny do uzyskania zasiłku pogrzebowego czy macierzyńskiego. W obecnej sytuacji uzyskanie dokumentów może być trudniejsze. Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje pomoc. 

Dostarczenie niezbędnych dokumentów jest podstawą do wypłaty zasiłku, m.in. pogrzebowego czy macierzyńskiego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce nas wyręczyć. Jeśli nie możemy uzyskać odpisu aktu cywilnego, ZUS może zrobić to za nas. 

- ZUS uzyska potrzebny odpis, ale trzeba pamiętać o jednym. Wnioskujący musi dostarczyć dane, które umożliwią urzędowi stanu cywilnego identyfikację osoby, której odpis dotyczy. Czasami będzie to wymagać złożenia dodatkowego oświadczenia - mówi Piotr Olewiński,Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Zasiłek macierzyński

Z wnioskiem o zasiłek macierzyński ubezpieczony musi przekazać do ZUS dane dziecka, czyli imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL. Może zdarzyć się, że rodzic nie zna jeszcze numeru PESEL, dlatego ważne jest, żeby podał dodatkowo miejscowość, gdzie się dziecko urodziło. Na naszej stronie internetowej jest udostępniony formularz oświadczenia do uzyskania przez ZUS odpisu aktu urodzenia dziecka.

Do pracodawcy lub do ZUS

Wypełniony formularz należy przekazać pracodawcy, jeśli wnioskodawca jest  pracownikiem lub zleceniobiorcą. Pracodawca przekazuje oświadczenie do ZUS wraz z zaświadczeniem Z-3 lub Z-3a. Natomiast w przypadku osób prowadzących własną firmę, współpracujących z
osobą prowadzącą działalność gospodarczą, osób duchownych czy osób, które maja prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tytułu ubezpieczenia dokumenty składamy do ZUS. 

Zasiłek pogrzebowy 

Aby ZUS mógł pozyskać z Urzędu Stanu Cywilnego odpis aktu zgonu we wniosku o zasiłek pogrzebowy na  formularzu  Z-12 bardzo uważnie i   dokładnie należy wpisać dane identyfikacyjne osoby zmarłej: imię i nazwisko, numer PESEL, datę zgonu. Jeśli numer PESEL nie został nadany osobie zmarłej, należy wpisać miejsce zgonu (miejscowość). 

Na tej podstawie ZUS wystąpi do urzędu o wydanie odpisu skróconego aktu zgonu, ale tylko w przypadku, gdy wnioskodawcą w sprawie o zasiłek pogrzebowy jest członek rodziny osoby zmarłej. 

Wnioski i oświadczenie

Na stronie internetowej ZUS szczegółowo opisano jak złożyć wnioski za pośrednictwem PUE i w jaki sposób dołączyć plik oświadczenia.   Udostępnione zostały też formularze do wydruku, jeśli ktoś chce złożyć dokumenty papierowo. Jeżeli zdecydujemy się na drogę elektroniczną, to oświadczenia i wnioski należy składać wyłącznie przez PUE - dokumenty przesłane zwykłym e-mailem nie mogą zostać rozpatrzone. 

Dokumenty, które zgodnie z przepisami nie mogą być przekazane do ZUS w formie elektronicznej (np. rachunki poniesionych kosztów   pogrzebu), muszą być złożone w oryginale, w formie papierowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE