Reklama

Uważajcie na nieuczciwych sprzedawców i złodziei

Opublikowano:
Autor:

Uważajcie na nieuczciwych sprzedawców i złodziei - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Karp złowiony w miejscu, w którym nie powinno się łowić. Wycięte drzewko przeznaczone do sprzedaży, chociaż powinno wciąż rosnąć w lesie. Grasujący kieszonkowcy. Policjanci zamierzają kontrolować sklepy, place i targowiska. Ostrzegają, że dla naciągaczy, złodziei i włamywaczy to idealny czas do działania.

Karp złowiony w miejscu, w którym nie powinno się łowić. Wycięte drzewko przeznaczone do sprzedaży, chociaż powinno wciąż rosnąć w lesie. Grasujący kieszonkowcy. Policjanci zamierzają kontrolować sklepy, place i targowiska. Ostrzegają, że dla naciągaczy, złodziei i włamywaczy to idealny czas do działania.

Policjanci dobrze wiedzą, że okres przedświąteczny to czas zakupów i biegania za wymarzoną choinką, aby umieścić na niej ozdoby i schować pod gałęziami prezenty. Wszyscy biegają od sklepu do sklepu, aby spełniać marzenia swoich najbliższych. Podarki trzeba kupić, zapakować, zrobić sprawunki na wigilię i na kolejne dwa dni, przez to możemy stać się trochę mniej czujni i zapomnieć o rozpiętej torebce. Złodziejom i włamywaczom sprzyja ten rozgardiasz i pośpiech, także tłok panujący w sklepach, dlatego policjanci przeprowadzają bardziej wzmożone kontrole. Kontrolują m.in. place i targowiska, miejsca sprzedaży karpia i świątecznych drzewek. Sprawdzają, czy faktycznie wszystkie pochodzą z legalnych źródeł. 

Akcja "Choinka"

Strażnicy miejscy sprawdzają legalność pochodzenia choinek wspólnie z funkcjonariuszami Straży Leśnej. Niestety wciąż niektórzy wycinają drzewka z lasu, ewentualnie obcinają im gałęzie i czuby służące do świątecznych dekoracji. Funkcjonariusze w trakcie kontroli proszą o okazanie zaświadczenia z gminy, jeżeli drzewka pochodzą z gospodarstwa, a jeśli zostały zakupione w nadleśnictwie wymagana jest asygnata. Choinki mogą także pochodzić z importu, od innego plantatora, w takim przypadku sprzedawcy powinni mieć przy sobie dowód prowadzenia działalności gospodarczej.  

Jak nie dać się oszustom? 

Warto pamiętać o kilku zasadach zanim wyjdziemy na kolejne zakupy. Nie trzymajmy pieniędzy, telefonu komórkowego czy jakiegoś wartościowego przedmiotu w zewnętrznych kieszeniach odzieży. Sprawdzajmy, czy torebka lub saszetka, plecak są zamknięte. Policjanci radzą, aby szczególną ostrożność zachować przy bankomatach i starać się wciskać numer PIN, kiedy jesteśmy poza zasięgiem wzroku innych osób. - Miejmy świadomość, że oszuści w celu przechwycenia numerów PIN instalują nakładki ze skanerami na czytniki kart magnetycznych, nakładki na klawiatury lub minikamery – ostrzegają funkcjonariusze.

Przed wyjazdem do rodziny sprawdźmy, czy dobrze zamknęliśmy okna i drzwi w domu lub w mieszkaniu. Może mamy zaufaną osobę, której mogłaby co jakiś czas spojrzeć, czy nikt się nie kręci. Jest też apel od policji do kierowców, aby pamiętali o wymianie opon na zimowe i przestrzegali przepisów ruchu drogowego.  

Ostatnio policjanci, strażnicy miejscy i uczniowie płockiego PUL wspólnie przypominali mieszkańcom zasady zachowania bezpieczeństwa. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE