Jak nie mandat, to upomnienie - opisywali mieszkańcy z ul. Stommy. Ostatnio, już po zakończonej przebudowie ulicy, dość często obserwowali wizyty płockich municypalnych. W płockim Ratuszu słyszymy: - Dzięki przebudowie poprawił się komfort wszystkich osób korzystających z tej części osiedla Kolegialna.
Jedna z czytelniczek opowiadała o strażniku miejskim, który przy wypisywaniu mandatu pouczył, że w strefie zamieszkania samochód można zaparkować wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, z kolei na pytanie o miejsce postojowe, wskazał parking przy Szkole Muzycznej. Szkopuł w tym, że osiedle jest duże, a parking szybko się zapełnia. Reasumując, może uliczka ma teraz nową, równą nawierzchnię, ale jak problem z parkowaniem istniał przed przebudową, tak pozostał. W dodatku można znaleźć "niespodziankę" w postaci mandatu.
Przypomnijmy, że rzeczniczka płockich municypalnych, st. insp. Jolanta Głowacka, stwierdziła:
- Po oddaniu do użytkowania ul. Stommy do dyżurnego Straży Miejskiej wpłynęło kilka interwencji od anonimowych osób zaniepokojonych niszczeniem przez kierowców zarówno trawników, jak i nowych chodników.
Przekonywała, że działania Straży Miejskiej na ul. Stommy prowadzone są "z taką samą częstotliwością, jak i na innych ulicach miasta". Zapowiedziała również, że "działania prewencyjne na ul. Stommy będą nadal prowadzone przez Straż Miejską w trybie doraźnym".
Zwracała uwagę, że przed wjazdem na ul. Stommy stoi znak drogowy D-40 „strefa zamieszkania” - co oznacza, że na tym odcinku drogi obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, w tym chodzi m.in. o pierwszeństwo pieszych przed pojazdami, ograniczenie prędkości do 20km/h, parkowanie tylko w miejscach wyznaczonych. - Zatem zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy kierujący chcący zaparkować swój pojazd na tej ulicy może to zrobić, ale tylko w miejscu do tego celu wyznaczonym np. przez namalowane białe linie i znak drogowy mówiący o początku i końcu parkingu. Jeśli na danej ulicy, w tym przypadku ul. Stommy, nie ma wyznaczonych miejsc do parkowania, to nie można tam parkować.
[ZT]24860[/ZT]
Na ul. Stommy miejsca postojowe dla firmy Fortum i MZGM były jeszcze przed przebudową, podobnie jak znak "strefa zamieszkania".
- Dzięki przebudowie ulicy poprawił się komfort wszystkich osób korzystających z tej części osiedla Kolegialna, ulica zyskała nową nawierzchnię i oświetlenie oraz uporządkowaliśmy tereny zielone przy budynkach - wskazuje Konrad Kozłowski z Referatu Informacji Miejskiej w płockim Ratuszu. - Udało się także uporządkować teren oraz wygospodarować dodatkowe miejsca postojowe w pobliżu Miejskiego Przedszkola nr 12. Miejsca postojowe dla firmy Fortum i MZGM istniały przed przebudową ulicy, służyły i służą interesantom i pracownikom tych instytucji.
Przedszkole zatem zyskało 10 miejsc postojowych, ale niestety już nie sami mieszkańcy. Dlaczego miejsc postojowych zabrakło? W Ratuszu przekonują, że nie było możliwości do ich wyznaczenia.
Kozłowski tłumaczy: - Szerokość ulicy Stommy, która została wybudowana wiele lat temu - w latach 40-tych XX wieku przez Niemców - pozwoliła wyłącznie na stworzenie ciągu pieszo-jezdnego umożliwiającego komunikację do budynków zlokalizowanych przy ulicy. Szerokość ulicy nie pozwoliła na stworzenie miejsc postojowych w pasie drogowym. Ulica Stommy ze względów bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przepisów przeciwpożarowych była i jest objęta strefą zamieszkania. Przypominam, że wszyscy korzystający z samochodów w obrębie tej strefy muszą mieć na uwadze, że to piesi są chronieni i uprzywilejowani kosztem pojazdów. Osoby, które dopuszczają się wykroczeń wynikających z zasad strefy muszą liczyć się z konsekwencjami w przypadku ujawnienia wykroczenia. Pojazdy należy parkować na pobliskich parkingach i miejscach postojowych.